Krant: Rusland haalt honderden militairen terug uit Syrië
DAMASCUS (ANP) - Rusland heeft recentelijk zeker vierhonderd militairen teruggehaald uit de regio rond de Syrische hoofdstad Damascus, bericht de krant Financial Times. Vertegenwoordigers van de Russische krijgsmacht onderhandelden met de rebellen van Hayat Tahrir al-Sham (HTS) over de veilige aftocht van de troepen, zegt een hoge functionaris van die rebellengroep.
Rusland gaf voorheen militaire steun aan het regime van dictator Bashar al-Assad, die na een burgeroorlog van 13 jaar is verdreven door opstandelingen. Een lid van het politieke bureau van HTS zegt dat Russische militairen zijn teruggehaald die waren gelegerd op een Syrisch militair hoofdkwartier. Ook vertrokken militairen die waren ondergebracht op de Russische ambassade in Damascus.
De Russen zouden vanuit Damascus in een konvooi naar een luchtmachtbasis zijn gereden en vervolgens zijn teruggevlogen naar hun thuisland. FT beschikt over videobeelden waarop te zien is hoe een honderdtal militaire voertuigen vertrekt uit de regio Damascus. Rusland heeft in Syrië meerdere militaire steunpunten. De toekomst van de Russische militaire aanwezigheid in het land is onzeker nu bondgenoot Assad naar Rusland is gevlucht.
Veiligheidsgaranties
Rusland maakt gebruik van een marinebasis in Tartus en een luchtmachtbasis bij Jableh. Het Kremlin stelde dat nog geen besluit is genomen over de toekomst van die bases in Syrië. Regeringswoordvoerder Dmitri Peskov zei volgens het Russische persbureau TASS dat nog wordt overlegd met de partijen die nu de macht hebben overgenomen. "Alles wordt beslist door middel van een dialoog."
Een bron zei vorige week tegen TASS dat met de nieuwe Syrische autoriteiten wordt overlegd over het handhaven van de bases. Er zouden veiligheidsgaranties zijn verleend zodat die voorlopig gewoon open kunnen blijven.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/RTR) - De Franse autoriteiten hebben nog niet vastgesteld dat er mijnen zijn gelegd in de Straat van Hormuz. Dat zei minister van Defensie Catherine Vautrin tegen radiozender France Info. "Op dit moment heb ik geen zekerheid over dit onderwerp, maar we bereiden ons in ieder geval voor op de mogelijke noodzaak om mijnen te ruimen."
10 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping en de Russische president Vladimir Poetin hebben in Beijing de banden tussen hun landen verder aangehaald met nieuwe samenwerkingsdocumenten. Ze zeiden daarnaast dat de relatie tussen hun landen van zeer hoog niveau was.
16 minuten geledenVILNIUS (ANP) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.
56 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten en Israël wilden bij aanvang van de oorlog in Iran de voormalige president Mahmoud Ahmadinejad aan de macht helpen. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. Het plan zou al meteen zijn misgelopen toen Ahmadinejad daarbij gewond raakte.
1 uur geledenMALÉ (ANP/AFP/RTR) - Op de Malediven zijn de twee laatste lichamen van de vijf omgekomen Italiaanse duikers geborgen. De Italianen stierven vorige week donderdag tijdens een duiktocht naar onderwatergrotten.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Vrouwen in Oekraïne kunnen weer vrijelijk de grens oversteken. Dat melden RBC Ukraine en Ukrinform op gezag van de grenswacht in het land. Eerder golden nog restricties voor vrouwen in bepaalde posities, zoals sommige overheidsmedewerkers, parlementariërs, hoogwaardigheidsbekleders en rechters. De opheffing volgt op een vrijdag aangekondigd kabinetsbesluit.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zal binnenkort Rusland aandoen, meldt een Kremlinverslaggever op gezag van Witkoffs Russische evenknie, Kirill Dmitriev.
3 uur geleden