Krant: Rusland haalt honderden militairen terug uit Syrië
DAMASCUS (ANP) - Rusland heeft recentelijk zeker vierhonderd militairen teruggehaald uit de regio rond de Syrische hoofdstad Damascus, bericht de krant Financial Times. Vertegenwoordigers van de Russische krijgsmacht onderhandelden met de rebellen van Hayat Tahrir al-Sham (HTS) over de veilige aftocht van de troepen, zegt een hoge functionaris van die rebellengroep.
Rusland gaf voorheen militaire steun aan het regime van dictator Bashar al-Assad, die na een burgeroorlog van 13 jaar is verdreven door opstandelingen. Een lid van het politieke bureau van HTS zegt dat Russische militairen zijn teruggehaald die waren gelegerd op een Syrisch militair hoofdkwartier. Ook vertrokken militairen die waren ondergebracht op de Russische ambassade in Damascus.
De Russen zouden vanuit Damascus in een konvooi naar een luchtmachtbasis zijn gereden en vervolgens zijn teruggevlogen naar hun thuisland. FT beschikt over videobeelden waarop te zien is hoe een honderdtal militaire voertuigen vertrekt uit de regio Damascus. Rusland heeft in Syrië meerdere militaire steunpunten. De toekomst van de Russische militaire aanwezigheid in het land is onzeker nu bondgenoot Assad naar Rusland is gevlucht.
Veiligheidsgaranties
Rusland maakt gebruik van een marinebasis in Tartus en een luchtmachtbasis bij Jableh. Het Kremlin stelde dat nog geen besluit is genomen over de toekomst van die bases in Syrië. Regeringswoordvoerder Dmitri Peskov zei volgens het Russische persbureau TASS dat nog wordt overlegd met de partijen die nu de macht hebben overgenomen. "Alles wordt beslist door middel van een dialoog."
Een bron zei vorige week tegen TASS dat met de nieuwe Syrische autoriteiten wordt overlegd over het handhaven van de bases. Er zouden veiligheidsgaranties zijn verleend zodat die voorlopig gewoon open kunnen blijven.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft uitgehaald naar wereldleiders die in zijn ogen de internationale samenwerking laten afsterven. Hij noemde geen leiders of landen bij naam, maar sprak van grote geopolitieke verdeeldheid en veroordeelde alle schendingen van het internationale recht.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De nationale defensieplannen van acht EU-lidstaten zijn goedgekeurd door de Europese Commissie, zo is donderdag bekendgemaakt. Het gaat om België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Kroatië, Cyprus, Portugal en Roemenië. Zij krijgen van de Europese Commissie geld om hun plannen uit te voeren. De Commissie noemt het besluit een "belangrijke mijlpaal in de Europese inspanningen om de veiligheid te versterken".
18 minuten geledenKYIV (ANP) - Om de nutsvoorzieningen in Kyiv snel te kunnen herstellen, heeft de Oekraïense overheid tijdelijk de supervisie van die werkzaamheden overgenomen van de lokale autoriteiten. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X na overleg met betrokken partijen en regio's.
39 minuten geledenREYKJAVIK (ANP) - De territoriale ambities van de Amerikaanse regering lijken ook IJsland zorgen te baren. De IJslandse regering heeft opheldering gevraagd over uitspraken van de beoogde nieuwe ambassadeur in de eilandstaat, schrijft nieuwssite Politico.
44 minuten geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda zijn na een chaotische verkiezingsdag alle stembussen gesloten. Veel stembureaus gingen pas uren later open dan gepland door problemen met stemmachines. De oppositie sprak van tevoren al van verkiezingsfraude en suggereerde dat de regering de vertraagde opening van stembureaus expres had veroorzaakt.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Washington legt sancties op aan Iraanse veiligheidsfunctionarissen en banknetwerken. Op de website van het ministerie van Financiën staat dat actie wordt ondernomen tegen "de architecten van de brute onderdrukking van vreedzame demonstranten door het Iraanse regime".
50 minuten geledenLIMASSOL (ANP) - Groenland kan politiek, economisch en financieel op de EU rekenen, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie donderdag op een persconferentie in de Cypriotische stad Limassol. De discussie over veiligheid in het Arctische gebied moet in de eerste plaats in de NAVO worden gevoerd, zei de politica. Het Arctische gebied en de veiligheid ervan is echter ook "enorm belangrijk" voor de EU, benadrukte Von der Leyen.
57 minuten geleden