Krant: onderzoek naar rol Trump in bestorming Capitool uitgebreid
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse federale aanklagers die onderzoek doen naar de bestorming van het Capitool op 6 januari 2021 door aanhangers van Donald Trump, onderzoeken ook of de oud-president en zijn team fraude hebben gepleegd bij fondsenwerving. Ingewijden vertellen aan The Washington Post dat de aanklagers de afgelopen weken dagvaardingen hebben gestuurd naar een keur van campagnemedewerkers en adviseurs van de oud-president.
Na de de door hem verloren presidentsverkiezingen van 2020 beweerde Trump ten onrechte dat met de uitslagen was geknoeid. De aanklagers willen weten of hij of zijn campagneteam die beschuldigingen ook hebben gebruikt in e-mails aan donoren om geld van hen los te krijgen. Volgens de Amerikaanse wet is het verboden om een valse voorstelling van zaken te geven in e-mails waarin om geld wordt gevraagd, schrijft The Washington Post.
De aanklagers willen weten wat Trump en zijn medewerkers onderling zeiden over de beweerde verkiezingsfraude en of dat afweek van dingen die ze schreven in officiële correspondentie aan potentiële geldschieters. De fondsenwerving leverde Trump meer dan 200 miljoen dollar op (181 miljoen euro), aldus ingewijden tegen de krant.
Trump wil in 2024 een nieuwe gooi doen naar het Amerikaanse presidentschap. Tegen hem lopen verschillende gerechtelijke onderzoeken. In New York is een onderzoek gaande naar het zwijggeld dat aan een pornoster is betaald die seks met hem zou hebben gehad. Ook wordt onderzocht of hij geheime documenten heeft achtergehouden en een complot heeft beraamd om de verkiezingsuitslag van 2020 ongedaan te maken.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".
17 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een uitnodiging geaccepteerd om deel te nemen aan de Raad van Vrede. Deze raad moet toezicht houden op het toekomstige Palestijnse overgangsbestuur in de Gazastrook.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Han Duck-soo heeft 23 jaar gevangenisstraf gekregen in een zaak rond de militaire noodtoestand van 2024. Een rechtbank acht de 76-jarige politicus schuldig aan onder meer het deelnemen aan een cruciale handeling van opstand.
2 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De man die in 2022 de Japanse oud-premier Shinzo Abe vermoordde, is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK. De man bekende eind oktober schuld.
3 uur geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
7 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
7 uur geleden