Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Krant: Japan en VS dicht bij deal over exportbeperking China

Krant: Japan en VS dicht bij deal over exportbeperking China

TOKIO (ANP) - Japan en de Verenigde Staten staan op het punt een akkoord te sluiten om de Japanse technologie-export naar China verder te beperken, schrijft de Financial Times (FT) op basis van ingewijden. De Amerikanen willen het moeilijker maken voor China om geavanceerde chipapparatuur te importeren. Mogelijke restricties raken daardoor ook Tokyo Electron, een Japanse branchegenoot van chipmachinemaker ASML.

De VS voeren intensieve gesprekken met de Japanse en Nederlandse regering om de toevoer van geavanceerde chiptechnologie aan China verder af te knijpen. Ze onderhandelen volgens FT over extra exportbeperkingen die ervoor moeten zorgen dat Japanse en Nederlandse bedrijven niet onder de strenge "foreign direct product rule" of fdpr vallen. Met die maatregel kunnen de VS de verkoop verbieden van alle producten waarin Amerikaanse technologie is verwerkt, ook als die producten in andere landen zijn gemaakt.

Japan is huiverig voor extra maatregelen die Chinese belangen kunnen schaden. Het land is namelijk gevoelig voor tegenmaatregelen van de naburige grootmacht, die bijvoorbeeld de verkoop aan Japan van belangrijke grondstoffen kan blokkeren. Een betrokkene bij de onderhandelingen klaagt dat de VS de druk erg opvoeren en moeten oppassen dat Japan en Nederland zich niet terugtrekken uit de gesprekken.

Volgens de regering-Biden zijn de extra beperkingen op de technologie-export nodig voor de nationale veiligheid, omdat China moderne chiptechnologie zou kunnen gebruiken voor militaire doeleinden. Maar die lezing krijgt ook kritiek, onder andere van ASML-topman Christophe Fouquet.

Meer uit Financieel

Grootste verliesdag van 2026 op Wall Street door techuitverkoop

NEW YORK (ANP) - Techaandelen kelderden donderdag op de aandelenbeurzen in New York, waardoor Wall Street zijn slechtste beursdag sinds april vorig jaar doormaakte. Beleggers vrezen dat de Democratische overwinning bij midtermverkiezingen grote gevolgen kan hebben voor de opmars van kunstmatige intelligentie (AI). Mogelijk volgen er straks strengere regels en zien bedrijven zich genoodzaakt om hun forse investeringen in AI te temperen. Daardoor gingen AI-gerelateerde aandelen massaal in de uitverkoop.

48 minuten geleden
Waarde bitcoin flink omlaag door techuitverkoop op Wall Street

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin is donderdag fors in waarde gezakt doordat de uitverkoop van techaandelen op Wall Street oversloeg op risicovolle beleggingen als crypto's. 's Werelds grootste cryptomunt werd verhandeld voor zo'n 76.000 dollar, wat neerkomt op een dagverlies rond de 5 procent.

50 minuten geleden
Vermogen Musk teert in door koersval techbedrijven op Wall Street

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is een grote verliezer te midden van forse verliezen van techbedrijven op de beurzen in New York. Aandelen die met kunstmatige intelligentie (AI) te maken hebben, kelderden donderdag op Wall Street omdat beleggers vrezen dat er minder datacenters gebouwd kunnen worden in de Verenigde Staten na de verkiezingsoverwinning van de Democraten.

2 uur geleden
Nog twee jaar celstraf voor Oostenrijkse vastgoedmagnaat

INNSBRUCK (ANP/RTR) - De Oostenrijkse vastgoedmagnaat René Benko moet opnieuw de cel in. Een rechter veroordeelde hem donderdag in een fraudezaak voor twee jaar. Die straf kwam bovenop een eerdere veroordeling van dertig maanden gevangenisstraf, die hij deels thuis, met enkelband, mocht uitzitten.

3 uur geleden
Nederlandse dronesector telt steeds meer werknemers

ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse dronesector telt steeds meer werknemers. Volgens nieuw onderzoek van Rijnland Advies in opdracht van Dutch Drone Delta telt de branche inmiddels ruim 3000 werknemers. Dat waren er in 2023 nog zo'n 2300. De onderzoekers stellen dat er in 2030 meer dan 5100 mensen bij dronebedrijven kunnen werken als de huidige groeitrends doorzetten.

3 uur geleden
Eindhoven Airport lost bezettingsprobleem verkeersleiding snel op

EINDHOVEN (ANP) - Vluchten van en naar Eindhoven Airport kunnen donderdagavond toch doorgaan. Eindhoven dacht veel vluchten te moeten schrappen, maar een woordvoerder laat weten dat het probleem op het laatste moment is opgelost. Er zou een bezettingsprobleem zijn geweest bij de militaire vluchtverkeersleiding.

4 uur geleden
Chipbedrijven in uitverkoop op Damrak, Air France-KLM flink hoger

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi zijn donderdag in de uitverkoop gegaan op de Amsterdamse beurs. Ook andere Europese chipbedrijven verloren flink aan beurswaarde, waardoor de chipsector zijn slechtste beursdag kende sinds de coronacrash van maart 2020.

4 uur geleden