Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Krant: Chinese president ontmoet Poetin mogelijk in Centraal-Azië

Krant: Chinese president ontmoet Poetin mogelijk in Centraal-Azië

BEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping bereidt een reis voor naar Centraal-Azië voor een ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin en andere leiders, meldt The Wall Street Journal. De regionale top wordt volgens de zakenkrant medio september in Samarkand in Oezbekistan gehouden. Het gaat om een bijeenkomst van de Shanghai Organisatie voor Samenwerking, waarin China, Rusland, Kazachstan, Kirgizië, Tadzjikistan en Oezbekistan samenwerken.

De voorlopige toevoeging van de reis aan het schema van Xi zou mede zijn ingegeven door het recente bezoek van de Amerikaanse toppolitica Nancy Pelosi aan Taiwan. Dat wordt in Beijing gezien als een toename van de westerse druk op China, dat traditioneel afwijzend reageert op buitenlandse bemoeienis.

President Xi heeft sinds de uitbraak van de coronapandemie ruim 2,5 jaar geleden geen internationale reizen gemaakt. Hij kreeg eerder dit jaar wel bezoek van Poetin, die in Beijing was voor de opening van de Olympische Spelen. Poetin sprak bij deze topontmoeting over "de ongekend nauwe betrekkingen" tussen beide landen.

Dat was nog voor de Russische aanval op Oekraïne, die China niet heeft veroordeeld. De twee leiders hebben elkaar daarna wel telefonisch gesproken. In juni zei Xi tegen Poetin dat China "wat betreft soevereiniteit en veiligheid achter Rusland staat". China dringt erop aan via onderhandelingen tot een oplossing van het conflict te komen. De Oekraïense president Volodimir Zelenski liet deze maand weten dat hij probeert contact te leggen met Xi om hulp te krijgen bij het beëindigen van de oorlog.

Meer uit Buitenland

VN-chef roept landen op tot compromissen nu slot COP30 nadert

BELÉM (ANP) - VN-chef António Guterres heeft alle onderhandelaars in de slotfase van de klimaattop op het hart gedrukt open te staan voor compromissen. "De wereld kijkt naar Belém", zei Guterres. Hij voegde eraan toe dat dit ook geldt voor gemeenschappen die "in de frontlinie" van klimaatverandering staan en bijvoorbeeld te maken hebben met overstromingen. "Zij hebben genoeg excuses gehoord en willen resultaten zien."

29 minuten geleden
Media: Trump heeft vredesplan voor Oekraïne goedgekeurd

WASHINGTON/BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft deze week een plan van 28 punten goedgekeurd voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. Dat berichten media als CBS News en NBC News, die zich baseren op bronnen binnen de Amerikaanse regering. In Europa leefde juist de hoop dat het plan niet de instemming van Trump zou krijgen.

38 minuten geleden
Zwaarbeveiligde kerstmarkt Maagdenburg van start na aanslag 2024

MAAGDENBURG (ANP/AFP) - Een jaar na de aanslag op de kerstmarkt in het Duitse Maagdenburg is deze onder strenge beveiligingsmaatregelen donderdag weer van start gegaan. Vorig jaar vielen er zes doden en meer dan driehonderd gewonden toen een automobilist met hoge snelheid over de markt reed.

41 minuten geleden
Fossiele afbouw en adaptatie centraal in slotfase klimaattop

BELÉM (ANP) - Nu de klimaattop in Belém in de slotfase zit, spitsen de discussies tussen landen zich steeds meer toe op fossiele brandstoffen en klimaatadaptatie. Tientallen landen en de EU willen concretere afspraken maken over het verminderen van de afhankelijkheid van olie, gas en steenkool. Ontwikkelingslanden verhogen de druk om meer geld vrij te maken voor aanpassingen aan klimaatverandering. Ze wijzen erop dat vooral zuidelijke landen nu al te maken hebben met ingrijpende gevolgen.

1 uur geleden
Duizend lichamen terug naar Oekraïne

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft duizend lichamen teruggekregen van wat wordt verondersteld omgekomen krijgsgevangenen te zijn in de oorlog met Rusland.

3 uur geleden
Weer doden gemeld in Gaza na aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook worden opnieuw doden gemeld na Israëlische aanvallen. Het Nasser-ziekenhuis in Khan Younis laat weten dat vier personen zijn omgekomen, de burgerbescherming spreekt over drie slachtoffers.

4 uur geleden
'Filipijnse' burgemeester krijgt levenslang voor mensenhandel

MANILLA (ANP/AFP) - Een Chinese vrouw die een illegaal onlinegokcentrum leidde en burgemeester was op de Filipijnen is tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld vanwege mensenhandel. Dat heeft een regionale rechtbank in Manilla bekendgemaakt.

5 uur geleden