Krant: Chinese president ontmoet Poetin mogelijk in Centraal-Azië
BEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping bereidt een reis voor naar Centraal-Azië voor een ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin en andere leiders, meldt The Wall Street Journal. De regionale top wordt volgens de zakenkrant medio september in Samarkand in Oezbekistan gehouden. Het gaat om een bijeenkomst van de Shanghai Organisatie voor Samenwerking, waarin China, Rusland, Kazachstan, Kirgizië, Tadzjikistan en Oezbekistan samenwerken.
De voorlopige toevoeging van de reis aan het schema van Xi zou mede zijn ingegeven door het recente bezoek van de Amerikaanse toppolitica Nancy Pelosi aan Taiwan. Dat wordt in Beijing gezien als een toename van de westerse druk op China, dat traditioneel afwijzend reageert op buitenlandse bemoeienis.
President Xi heeft sinds de uitbraak van de coronapandemie ruim 2,5 jaar geleden geen internationale reizen gemaakt. Hij kreeg eerder dit jaar wel bezoek van Poetin, die in Beijing was voor de opening van de Olympische Spelen. Poetin sprak bij deze topontmoeting over "de ongekend nauwe betrekkingen" tussen beide landen.
Dat was nog voor de Russische aanval op Oekraïne, die China niet heeft veroordeeld. De twee leiders hebben elkaar daarna wel telefonisch gesproken. In juni zei Xi tegen Poetin dat China "wat betreft soevereiniteit en veiligheid achter Rusland staat". China dringt erop aan via onderhandelingen tot een oplossing van het conflict te komen. De Oekraïense president Volodimir Zelenski liet deze maand weten dat hij probeert contact te leggen met Xi om hulp te krijgen bij het beëindigen van de oorlog.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zetten Oekraïne onder druk om uiterlijk volgende week donderdag een raamwerk van de vredesdeal te ondertekenen. Anders zouden de VS stoppen met het leveren van wapens en inlichtingen, meldden bronnen aan persbureau Reuters.
34 minuten geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
53 minuten geledenBERLIJN/KYIV (ANP/AFP) - Europese leiders hebben in een telefoongesprek met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky herhaald dat Europa Oekraïne voortdurend steunt op de weg naar een duurzame en rechtvaardige vrede.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft nog niets officieels ontvangen van de Verenigde Staten over een 28-puntenplan voor vrede in Oekraïne. Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zei dat de twee landen nog niet in detail over de voorstellen praten, maar dat Moskou openstaat voor onderhandelingen.
2 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Onderhandelen over vrede in Oekraïne kan niet zonder betrokkenheid van Oekraïne, benadrukten voorzitter van de EU-leiders António Costa en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie vrijdag op een persconferentie in Zuid-Afrika. "We zullen de situatie bespreken met zowel de Europese leiders als met de leiders hier in de marge van de G20", zei Von der Leyen. Ze gaat ook contact opnemen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky spreekt vrijdag Europese bondgenoten over het nieuwe Amerikaanse vredesplan, melden verschillende bronnen. Het telefoongesprek wordt gevoerd met de Franse president Emmanuel Macron, de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Britse premier Keir Starmer.
3 uur geleden