Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Krant: Beijing weert buitenlandse chips uit Chinese telecom

Krant: Beijing weert buitenlandse chips uit Chinese telecom

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese overheid vraagt telecombedrijven in het Aziatische land om buitenlandse chips te vervangen, meldt The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Daarmee lijkt China weer een stap verder te gaan in zijn technologische rivaliteit met het Westen.

Volgens de zakenkrant moeten de chips die gebruikt worden voor de belangrijkste netten in 2027 van Chinese makelij zijn. Dat zou staan in eerder dit jaar uitgevaardigde richtlijnen van de Chinese overheid voor het bedrijfsleven.

Op deze manier lijkt Beijing vooral Amerikaanse chipmakers dwars te willen zitten. Bedrijven als Intel en AMD waren de laatste jaren erg actief in het leveren van chips voor telecom in China.

Mom

Het is niet voor het eerst dat China probeert buitenlandse chips te weren via richtlijnen voor het eigen bedrijfsleven. Vorige maand kwam aan het licht dat makers van elektrische auto's in het land was gevraagd om meer Chinese chips te gebruiken.

De Verenigde Staten proberen op hun beurt ook te voorkomen dat China toegang heeft tot hoogwaardige technologie uit het Westen. Zo gelden er allemaal exportrestricties voor bedrijven die zakendoen met China. Dat gebeurt onder het mom van de nationale veiligheid. De Amerikanen zijn bang dat China de technologie voor militaire doeleinden inzet.

Amper weekend

Ook de Nederlandse overheid heeft onder druk van Washington beperkingen opgelegd aan de export naar China. De Veldhovense chipmachinefabrikant ASML mag daardoor meerdere van zijn geavanceerde machines inmiddels niet meer leveren aan Chinese bedrijven. China probeert dat gemis op te vangen door te investeren in zijn eigen chipindustrie.

Eerder deze week berichtte de Japanse zakenkrant Nikkei dat het Chinese techconcern Huawei in Shanghai bezig is met de bouw van een grote fabriek voor onder meer eigen chipmachines. Daarmee zou Huawei dus stappen zetten op een markt die nu nog voor een groot deel in handen is van ASML. Huawei zou ook personeel hebben aangenomen dat eerder voor ASML en andere westerse bedrijven heeft gewerkt. Hoeveel mensen dat betreft, is niet bekend.

Technici met de nodige kennis en ervaring zouden door het Chinese bedrijf forse salarissen zijn beloofd. Dat klinkt verleidelijk, maar een ingewijde heeft tegen Nikkei gezegd dat het wel erg hard werken is bij Huawei. De onderneming zou verlangen dat mensen hele lange dagen maken en eigenlijk amper weekend hebben.

Meer uit Financieel

CNV: chaos in winkels Albert Heijn door IT-problemen

DEN HAAG (ANP) - Door problemen met de IT-systemen is het momenteel chaos in de winkels van Albert Heijn, zegt Jacqueline Twerda, vakbondsvrouw bij CNV. Volgens haar zijn medewerkers momenteel vooral bezig met het plakken van prijsstickers op de schappen, omdat de vermelde prijzen in de winkel regelmatig niet kloppen. De IT-systemen zijn naar verwachting pas dinsdagmiddag weer in de lucht, hoorde Twerda van medewerkers.

40 minuten geleden
Meta wil brillen met camera niet van de markt halen ondanks ophef

MENLO PARK (ANP) - Meta is niet van plan om zijn AI-brillen van de markt te halen ondanks de ophef over deze brillen met camera, ook wel gluurbrillen genoemd. Alex Himel, directeur van Meta's brillentak, heeft maandag in gesprek met Nederlandse journalisten gereageerd op de commotie, die hij op zichzelf niet verrassend vindt.

1 uur geleden
Politie: nog geen strafbaar feit vastgesteld bij Albert Heijn

ZAANDAM (ANP) - De politie en Albert Heijn (AH) staan met elkaar in contact, nadat het bedrijf zondag te maken kreeg met een cybersecurityincident. Dat zegt een woordvoerder van de politie. "Tot op dit moment is nog geen strafbaar feit vastgesteld", aldus de politiezegsman.

2 uur geleden
Problemen moeder Albert Heijn beperken zich niet tot Nederland

ZAANDAM (ANP/RTR) - De IT-problemen bij het moederbedrijf van Albert Heijn beperken zich niet tot Nederland. Ook bij ketens van Ahold Delhaize in het buitenland doen diensten het niet of liggen websites eruit.

2 uur geleden
Lange wachttijden luchthavens door problemen grenscontrolesysteem

BRUSSEL (ANP) - De Europese luchthavenorganisatie ACI Europe en Airlines for Europe (A4E), de grootste brancheorganisatie van luchtvaartmaatschappijen in Europa, waarschuwen maandag opnieuw voor een falend nieuw digitaal grenscontrolesysteem. Hierdoor lopen de wachttijden bij de grenscontrole nog altijd op, wat leidt tot grote verstoringen voor passagiers, luchthavens en luchtvaartmaatschappijen in het Schengengebied.

3 uur geleden
Albert Heijn waarschuwt voor lege schappen in supermarkten

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn waarschuwt voor lege schappen in supermarkten de komende dagen als gevolg van het cybersecurityincident bij het bedrijf. Eerder op de dag werd bekend dat in meerdere distributiecentra het werk stilligt als gevolg van het veiligheidsincident. "Naar verwachting blijven diepvriesproducten, brood en langer houdbare producten beter beschikbaar dan bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit", staat in een verklaring van het bedrijf.

3 uur geleden
Met problemen kampende moeder Albert Heijn grootste verliezer AEX

AMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was maandag de grootste verliezer bij de hoofdfondsen op de Amsterdamse beurs. Het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos en Gall & Gall kampt al sinds zondagmiddag met een cybersecurity incident. Om zijn IT-systemen te beschermen zag het concern zich genoodzaakt websites, apps en klantenservices van de winkels tijdelijk uit te schakelen. Ook worden er voorlopig geen online bestelde boodschappen bezorgd.

3 uur geleden