Krant: Beijing weert buitenlandse chips uit Chinese telecom
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese overheid vraagt telecombedrijven in het Aziatische land om buitenlandse chips te vervangen, meldt The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Daarmee lijkt China weer een stap verder te gaan in zijn technologische rivaliteit met het Westen.
Volgens de zakenkrant moeten de chips die gebruikt worden voor de belangrijkste netten in 2027 van Chinese makelij zijn. Dat zou staan in eerder dit jaar uitgevaardigde richtlijnen van de Chinese overheid voor het bedrijfsleven.
Op deze manier lijkt Beijing vooral Amerikaanse chipmakers dwars te willen zitten. Bedrijven als Intel en AMD waren de laatste jaren erg actief in het leveren van chips voor telecom in China.
Mom
Het is niet voor het eerst dat China probeert buitenlandse chips te weren via richtlijnen voor het eigen bedrijfsleven. Vorige maand kwam aan het licht dat makers van elektrische auto's in het land was gevraagd om meer Chinese chips te gebruiken.
De Verenigde Staten proberen op hun beurt ook te voorkomen dat China toegang heeft tot hoogwaardige technologie uit het Westen. Zo gelden er allemaal exportrestricties voor bedrijven die zakendoen met China. Dat gebeurt onder het mom van de nationale veiligheid. De Amerikanen zijn bang dat China de technologie voor militaire doeleinden inzet.
Amper weekend
Ook de Nederlandse overheid heeft onder druk van Washington beperkingen opgelegd aan de export naar China. De Veldhovense chipmachinefabrikant ASML mag daardoor meerdere van zijn geavanceerde machines inmiddels niet meer leveren aan Chinese bedrijven. China probeert dat gemis op te vangen door te investeren in zijn eigen chipindustrie.
Eerder deze week berichtte de Japanse zakenkrant Nikkei dat het Chinese techconcern Huawei in Shanghai bezig is met de bouw van een grote fabriek voor onder meer eigen chipmachines. Daarmee zou Huawei dus stappen zetten op een markt die nu nog voor een groot deel in handen is van ASML. Huawei zou ook personeel hebben aangenomen dat eerder voor ASML en andere westerse bedrijven heeft gewerkt. Hoeveel mensen dat betreft, is niet bekend.
Technici met de nodige kennis en ervaring zouden door het Chinese bedrijf forse salarissen zijn beloofd. Dat klinkt verleidelijk, maar een ingewijde heeft tegen Nikkei gezegd dat het wel erg hard werken is bij Huawei. De onderneming zou verlangen dat mensen hele lange dagen maken en eigenlijk amper weekend hebben.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers mogen geen telefonische verkopers meer inzetten die zich ten onrechte voordoen als onafhankelijke energievergelijkers. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) laten weten aan alle energieleveranciers. Door die praktijken is de kans groot dat consumenten een contract afsluiten dat niet goed past bij hun situatie, waarschuwt de toezichthouder.
18 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft de verwachting voor de wereldwijde vraag naar olie voor dit jaar verder verlaagd. Het in Parijs gevestigde agentschap wijst daarbij op de recente escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten en de opnieuw stijgende brandstofprijzen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De dieselprijs in de Verenigde Staten is naar recordhoogte gestegen. Een gallon (3,8 liter) kostte gemiddeld voor het eerst meer dan 6 dollar, volgens autolobbyclub American Automobile Association (AAA). De stijgende prijzen zijn een probleem voor de Republikeinse Partij van president Donald Trump in aanloop naar de midterms, de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen in november.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een horde weggenomen voor de treindiensten die Arriva wil aanbieden richting Parijs. Volgens de toezichthouder komt het "economisch evenwicht" op het spoor waar de Nederlandse Spoorwegen rijden niet in gevaar, wat betekent dat de NS geen grote schade lijdt door de komst van de Arriva-treinen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag vrijwel vlak begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na drie verliesdagen op rij. De inflatievrees laaide deze week weer op door de sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het toegenomen geweld in het Midden-Oosten. Om de hoge inflatie te bestrijden, verhoogde de Europese Centrale Bank (ECB) donderdag de rente in de eurozone voor de tweede keer dit jaar. De grote vraag is nu: wat gaat de Amerikaanse centrale bank doen?
4 uur geledenBOISE (ANP/BLOOMBERG) - Micron Technology gaat zijn medewerkers in Taiwan belonen met een contante bonus van 1 miljoen Taiwanese dollar (ruim 27.000 euro) plus een beloning in aandelen van het bedrijf. Dit gebeurt nadat lokale vakbonden hadden aangedrongen op een extra uitkering als erkenning voor de bijdrage van het personeel aan de enorme winsten van de Amerikaanse chipfabrikant, die profiteert van de grote investeringen in datacenters en infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI).
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Steeds meer Amerikaanse politici dringen aan op nieuwe regels om AI-systemen aan banden te leggen. De oproepen volgen op waarschuwingen van twee onderzoekers van Anthropic, die stellen dat de snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) in de nabije toekomst kan leiden tot het uitsterven van de mensheid.
5 uur geleden