Krant: Beijing weert buitenlandse chips uit Chinese telecom
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese overheid vraagt telecombedrijven in het Aziatische land om buitenlandse chips te vervangen, meldt The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Daarmee lijkt China weer een stap verder te gaan in zijn technologische rivaliteit met het Westen.
Volgens de zakenkrant moeten de chips die gebruikt worden voor de belangrijkste netten in 2027 van Chinese makelij zijn. Dat zou staan in eerder dit jaar uitgevaardigde richtlijnen van de Chinese overheid voor het bedrijfsleven.
Op deze manier lijkt Beijing vooral Amerikaanse chipmakers dwars te willen zitten. Bedrijven als Intel en AMD waren de laatste jaren erg actief in het leveren van chips voor telecom in China.
Mom
Het is niet voor het eerst dat China probeert buitenlandse chips te weren via richtlijnen voor het eigen bedrijfsleven. Vorige maand kwam aan het licht dat makers van elektrische auto's in het land was gevraagd om meer Chinese chips te gebruiken.
De Verenigde Staten proberen op hun beurt ook te voorkomen dat China toegang heeft tot hoogwaardige technologie uit het Westen. Zo gelden er allemaal exportrestricties voor bedrijven die zakendoen met China. Dat gebeurt onder het mom van de nationale veiligheid. De Amerikanen zijn bang dat China de technologie voor militaire doeleinden inzet.
Amper weekend
Ook de Nederlandse overheid heeft onder druk van Washington beperkingen opgelegd aan de export naar China. De Veldhovense chipmachinefabrikant ASML mag daardoor meerdere van zijn geavanceerde machines inmiddels niet meer leveren aan Chinese bedrijven. China probeert dat gemis op te vangen door te investeren in zijn eigen chipindustrie.
Eerder deze week berichtte de Japanse zakenkrant Nikkei dat het Chinese techconcern Huawei in Shanghai bezig is met de bouw van een grote fabriek voor onder meer eigen chipmachines. Daarmee zou Huawei dus stappen zetten op een markt die nu nog voor een groot deel in handen is van ASML. Huawei zou ook personeel hebben aangenomen dat eerder voor ASML en andere westerse bedrijven heeft gewerkt. Hoeveel mensen dat betreft, is niet bekend.
Technici met de nodige kennis en ervaring zouden door het Chinese bedrijf forse salarissen zijn beloofd. Dat klinkt verleidelijk, maar een ingewijde heeft tegen Nikkei gezegd dat het wel erg hard werken is bij Huawei. De onderneming zou verlangen dat mensen hele lange dagen maken en eigenlijk amper weekend hebben.
Meer uit Financieel
APELDOORN (ANP) - In het tweede kwartaal van dit jaar zijn 4 procent meer woningen verkocht dan een jaar geleden, meldt het Kadaster. De groei vlakt wel af. In het eerste kwartaal van dit jaar was de toename 18 procent in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder.
1 uur geledenSANTA CLARA (ANP) - Chipbedrijf Nvidia heeft in het afgelopen kwartaal de omzet en winst meer dan verdubbeld in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Grote techbedrijven investeren gigantische bedragen in datacenters voor AI-toepassingen en kopen daarvoor halfgeleiders van Nvidia, 's werelds belangrijkste chipverkoper voor kunstmatige intelligentie. Volgens topman Jensen Huang blijft de vraag naar extra rekenkracht voor AI-toepassingen sneller groeien.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Beleggers zijn op Wall Street in afwachting van kwartaalcijfers van Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van AI-chips en het waardevolste bedrijf ter wereld. De cijfers worden na sluiting van de beurs bekendgemaakt.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI heeft woensdag een rapport naar buiten gebracht waarin het stap voor stap beschrijft hoe AI-modellen van het bedrijf vorige maand tijdens een test wisten in te breken bij een ander AI-bedrijf, Hugging Face. Daarin toont het bedrijf zich schuldbewust over het incident. Ook vertelt OpenAI over de inspanningen die het doet om zulke incidenten in de toekomst te voorkomen.
4 uur geledenBURLINGTON (ANP) - Ben & Jerry's-oprichter Ben Cohen heeft opnieuw uitgehaald naar Magnum, het moederbedrijf van het ijsmerk. Ben & Jerry's benoemde woensdag drie nieuwe directeuren van de onafhankelijke raad van bestuur. Cohen beschuldigt Magnum ervan deze bestuursleden te hebben benoemd zonder daarvoor bevoegd te zijn. De nieuwe directeuren zijn Nora Benavidez, Michael McAfee en Eva Schulte.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - De grote reder MSC vaart voorlopig niet naar de Russische havenstad Novorossiejsk aan de Zwarte Zee na een droneaanval op een van zijn schepen. Dat staat in een melding aan klanten, die is ingezien door persbureau Bloomberg.
7 uur geledenDAEGU (ANP/BLOOMBERG) - Samsung moet miljoenen dollars betalen aan horlogemaker Swatch om namaakversies van Swatch-merken zoals Omega, Longines en Breguet in zijn smartwatches. Het Zuid-Koreaanse bedrijf deed volgens een Britse rechter onvoldoende om te voorkomen dat er apps beschikbaar waren die het uiterlijk van Swatch-horloges nabootsten voor digitale wijzerplaten op slimme horloges.
7 uur geleden