Krant: Beijing weert buitenlandse chips uit Chinese telecom
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese overheid vraagt telecombedrijven in het Aziatische land om buitenlandse chips te vervangen, meldt The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Daarmee lijkt China weer een stap verder te gaan in zijn technologische rivaliteit met het Westen.
Volgens de zakenkrant moeten de chips die gebruikt worden voor de belangrijkste netten in 2027 van Chinese makelij zijn. Dat zou staan in eerder dit jaar uitgevaardigde richtlijnen van de Chinese overheid voor het bedrijfsleven.
Op deze manier lijkt Beijing vooral Amerikaanse chipmakers dwars te willen zitten. Bedrijven als Intel en AMD waren de laatste jaren erg actief in het leveren van chips voor telecom in China.
Mom
Het is niet voor het eerst dat China probeert buitenlandse chips te weren via richtlijnen voor het eigen bedrijfsleven. Vorige maand kwam aan het licht dat makers van elektrische auto's in het land was gevraagd om meer Chinese chips te gebruiken.
De Verenigde Staten proberen op hun beurt ook te voorkomen dat China toegang heeft tot hoogwaardige technologie uit het Westen. Zo gelden er allemaal exportrestricties voor bedrijven die zakendoen met China. Dat gebeurt onder het mom van de nationale veiligheid. De Amerikanen zijn bang dat China de technologie voor militaire doeleinden inzet.
Amper weekend
Ook de Nederlandse overheid heeft onder druk van Washington beperkingen opgelegd aan de export naar China. De Veldhovense chipmachinefabrikant ASML mag daardoor meerdere van zijn geavanceerde machines inmiddels niet meer leveren aan Chinese bedrijven. China probeert dat gemis op te vangen door te investeren in zijn eigen chipindustrie.
Eerder deze week berichtte de Japanse zakenkrant Nikkei dat het Chinese techconcern Huawei in Shanghai bezig is met de bouw van een grote fabriek voor onder meer eigen chipmachines. Daarmee zou Huawei dus stappen zetten op een markt die nu nog voor een groot deel in handen is van ASML. Huawei zou ook personeel hebben aangenomen dat eerder voor ASML en andere westerse bedrijven heeft gewerkt. Hoeveel mensen dat betreft, is niet bekend.
Technici met de nodige kennis en ervaring zouden door het Chinese bedrijf forse salarissen zijn beloofd. Dat klinkt verleidelijk, maar een ingewijde heeft tegen Nikkei gezegd dat het wel erg hard werken is bij Huawei. De onderneming zou verlangen dat mensen hele lange dagen maken en eigenlijk amper weekend hebben.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag hard omlaaggegaan. Vooral techaandelen moesten het ontgelden door slecht ontvangen cijfers van grote techbedrijven en nieuwe zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen in AI. Onder meer Meta Platforms verloor fors nadat het moederbedrijf van Facebook de boeken had geopend.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) onderzoekt de eerste signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat heeft de instantie gezegd in een nieuwe update, waarin wordt gesproken van mogelijk misbruik.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse farmaceut Moderna heeft op Wall Street donderdag een kwart van zijn beurswaarde verloren. Dit gebeurde nadat berichten opdoken over de resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Dat wijst op een mogelijk lek van de gegevens, die dit weekend openbaar zouden worden gemaakt.
2 uur geledenSOESTERBERG (ANP) - Nederland moet vanwege de personeelskrapte in de bouwsector scherpere keuzes maken over wat het wil realiseren en wanneer. Dat heeft de directeur van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd bij de presentatie van een rapport over de verwachtingen voor de arbeidsmarkt in de bouw de komende jaren. Nederland wil veel meer nieuwe woningen bouwen, het net uitbreiden, verduurzamen en infrastructuur onderhouden, maar dat kan niet allemaal tegelijk, waarschuwt EIB-directeur Taco van Hoek. Bepaalde doelen, zoals gasloze wijken in 2050, zijn niet haalbaar en hebben meer tijd nodig, vindt hij.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De verkopen van luxemerk Gucci zijn in het derde kwartaal harder gedaald dan kenners alom hadden verwacht, vooral door zwakke cijfers in China. Het herstelplan van het merk van het Franse luxeconcern Kering loopt al jaren moeizaam. Toch hebben niet alle westerse merken het moeilijk in het economisch minder goed presterende China. L'Oréal, dat ook veel producten heeft in lagere prijsklassen, groeit er juist hard.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De opnieuw opgestarte onderhandelingen over een cao in het streekvervoer tussen vakbonden en werkgevers hebben nog geen resultaat opgeleverd. Volgende week moet meer duidelijk worden, meldt vakbond FNV. De gesprekken volgen op een landelijke staking een week geleden. Op donderdag stond een nieuwe staking gepland, maar vakbonden FNV en CNV schortten de acties op toen werkgevers met nieuwe voorstellen kwamen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Biotechnologiebedrijf Pharming was donderdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Bij de middelgrote fondsen won de Leidse onderneming zo'n 11 procent aan beurswaarde dankzij een goed ontvangen kwartaalbericht.
4 uur geleden