Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

KPN Security: storing Akamai ligt meer voor de hand dan aanval

KPN Security: storing Akamai ligt meer voor de hand dan aanval

DELFT (ANP) - De problemen bij techbedrijf Akamai, waardoor donderdag veel sites over de hele wereld onbereikbaar werden, komen hoogstwaarschijnlijk door een technische storing. Dat ligt meer voor de hand dan een gerichte aanval, "maar op dit moment is zelfs dat speculeren", zegt Erno Doorenspleet, bestuurder van beveiliger KPN Security.

Bedrijven als Akamai zijn een soort verkeersregelaars. Zij zorgen ervoor dat mensen die een internetadres intikken, terechtkomen op de systemen die bij dat adres horen. Doorenspleet: "Het is alsof je met je kaartje bij een theater komt en zegt dat je stoel 12 hebt. Iemand brengt je naar stoel 12 en zet je op die plek neer. Wat nu is gebeurd, is dat die man niet meer weet welke stoel nou stoel 12 is. Er zit een gat tussen het internetadres en de plek waar je met dat adres naartoe wordt gebracht. De verkeersregelaar is in de war."

Verkeersregelaars zorgen er ook voor dat het niet te druk wordt op de digitale route. Akamai leidt bezoekers naar de bestemming, om de drukke wegen heen, zodat geen enkele route overspoeld wordt. Zo voorkomt het bedrijf cyberaanvallen. Maar als die verkeersregelaar wegvalt, zoals donderdag, kan dat ook online al snel tot een verkeersinfarct leiden.

Megaverstoring

De digitale wereld is afhankelijk van een paar van zulke bedrijven. "Als er dan een hik in hun platform komt, kan dat een megaverstoring geven. We hadden niet verwacht dat het kon gebeuren, maar dit is de tweede keer dat een hik in een belangrijk onderdeel de hele boel laat omstuiteren." Begin juni was er een grote storing bij het bedrijf Fastly.

Akamai staat goed bekend, aldus KPN Security. "We weten niet hoe ze hun infrastructuur hebben opgezet, maar ze hebben de reputatie dat ze hun zaakjes goed voor elkaar hebben. Voor zulke bedrijven is dat hun bestaansrecht. Van zulke storingen hebben ze veel last."

In theorie zou zo'n storing ook door kwaadwillenden kunnen worden veroorzaakt. In 2016 lag het internet in de Verenigde Staten grotendeels plat door een aanval op een andere 'verkeersregelaar', Dyn genaamd. Afgelopen december bekende een minderjarige daarvoor schuld bij een Amerikaanse rechtbank. Maar een aanval op zo'n groot bedrijf is absoluut geen kinderspel, aldus Doorenspleet. "Dat is echt topsport, dan moet je van Champions League-niveau zijn. Je moet genoeg kennis en uithoudingsvermogen hebben."

Meer uit Binnenland

Gewonde door steekpartij in winkelcentrum in Landgraaf

LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.

3 uur geleden
Hollandse 100: 354.000 euro voor onderzoek naar lymfeklierkanker

HEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.

4 uur geleden
21-jarige man uit Eindhoven aangehouden in terrorismeonderzoek

EINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).

5 uur geleden
RTL Tonight stopt, na de zomer andere talkshow met Renze Klamer

HILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.

6 uur geleden
Experts: mensen met hooikoorts hebben veel te verduren

WAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.

9 uur geleden
Slachtoffer steekpartij Hoorn overleden

HOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.

11 uur geleden
Drie gewonden na melding steekincident in Hoorn

HOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.

18 uur geleden