KPN na kwartaalcijfers bij winnaars op groen Damrak
AMSTERDAM (ANP) - KPN hoorde maandagochtend bij de winnaars op de beurs in Amsterdam. Beleggers reageerden positief op de resultaten van het telecombedrijf. Verder verwerkten de markten onder meer cijfers van Ryanair. En er werd vooruitgekeken naar later deze week. Dan komen de Europese Centrale Bank (ECB) en Bank of England met hun rentebesluiten.
KPN won in de vroege handel 0,7 procent. Het telecombedrijf slaagde er afgelopen periode opnieuw in om meer klanten binnen te halen voor zijn mobiele diensten. Topman Joost Farwerck sprak daarnaast van een "sterke financiële positie". Die stelt KPN volgens hem in staat om het rendement voor aandeelhouders aanzienlijk te vergroten. Zo heeft de onderneming aangekondigd voor 300 miljoen euro aan eigen aandelen in te gaan kopen.
Vrijwel alle bedrijven in de AEX-index gingen vooruit. De graadmeter zelf steeg 1,6 procent 756,13 punten. De MidKap won 1,2 procent tot 1064,69 punten en de beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt kregen er tot ongeveer 1,2 procent bij.
Stijgers
Tot de grootste stijgers bij de hoofdfondsen aan het Damrak behoorden de chipgerelateerde bedrijven. Chipfondsen Besi en ASMI en chipmachinefabrikant ASML werden tot 3,5 procent meer waard. Hun beurswaarde stond afgelopen maand nog onder druk, waardoor de aandelen nu aantrekkelijker zijn geprijsd voor beleggers die willen instappen. Daarnaast won staalconcern ArcelorMittal ruim 4 procent.
Shell ging op zijn beurt 0,9 procent vooruit. Waarschijnlijk dankt het olie- en gasconcern die koerswinst onder meer aan de opgelopen olieprijzen. Ruwe aardolie is momenteel het duurst sinds 2014. Dat komt door spanningen aan de grens tussen Rusland en Oekraïne en de grote vraag die wordt veroorzaakt door het herstel van de coronacrisis. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent meer op 87,50 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, werd voor 89,20 dollar per vat verhandeld. Dat betekende eveneens een toename van 0,8 procent.
Ryanair
Elders in Europa trok Ryanair de aandacht. De prijsvechter denkt dat de opleving van het reisverkeer wat langer op zich laat wachten. De Ierse onderneming wil de vraag naar vliegtickets aanjagen en heeft daarvoor de prijzen verlaagd. Dat gebeurt op het moment dat steeds meer landen nadenken over het opheffen van reisbeperkingen. Het aandeel Ryanair won 0,4 op de beurs in Dublin. Branchegenoot easyJet zakte 0,2 procent in Londen, terwijl Air France-KLM en Lufthansa tot 0,4 procent aandikten.
De euro was 1,1172 dollar waard, tegenover 1,1163 dollar bij het slot van de handel op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn de verkorte kerstweek positief begonnen, vooral doordat technologieaandelen opnieuw gewild waren bij beleggers. Deze aandelen zijn sinds vorige week weer aan het stijgen, gestuwd door sterke vooruitzichten van chipbedrijf Micron Technology en een meevallend inflatierapport. Daardoor liggen de toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters S&P 500 en de Dow-Jonesindex nog geen 1 procent onder hun record van 11 december.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet neemt het Amerikaanse energiebedrijf Intersect Power over voor 4,75 miljard dollar. De overname is bedoeld om Google toegang te geven tot meer elektriciteit voor zijn datacenters, werd maandag bekendgemaakt.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump lijkt op een nieuwe manier te proberen windenergieparken voor de oostkust tegen te gaan. De vergunningen voor vijf parken in aanbouw zijn opgeschort uit zorgen om de nationale veiligheid. Ze kunnen volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken radarsystemen verstoren en valse doelwitten creëren.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf 3M gaat ondernemers rondom de Westerschelde betalen voor schade die zij vanwege de vervuilende stoffen PFAS in het water hebben geleden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat meldt dat aan de Tweede Kamer. Het ministerie maakte niet bekend hoeveel geld wordt uitgekeerd, noch welke ondernemers betaald krijgen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse brandstoffenbedrijf FincoEnergies komt in handen van het Zwitserse Glencore. De multinational op het gebied van grondstoffen en mijnbouw neemt FincoEnergies over van Coloured Finches, de investeringsmaatschappij die het bedrijf in 2013 oprichtte. Coloured Finches blijft wel betrokken bij de leverancier van onder meer biobrandstoffen.
6 uur geleden