KPN mag 200.000 glasvezelaansluitingen Delta nog niet overnemen
DEN HAAG (ANP) - Telecomaanbieder KPN mag een deel van het glasvezelnetwerk van branchegenoot Delta Fiber niet zomaar overnemen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) wil nog extra onderzoek doen naar de deal, die er volgens de toezichthouder voor kan zorgen dat er te weinig concurrentie overblijft op de telecom- en glasvezelmarkt.
KPN is met grote afstand marktleider op het gebied van de glasvezelaansluitingen voor snel internet. Maar de afgelopen jaren hebben ook aanbieders als Delta en Open Dutch Fiber 2,5 miljoen aansluitingen weten te leggen. Als er 200.000 hiervan ook nog in handen zouden komen van KPN, wat het concern van plan is via de samen met pensioenuitvoerder APG opgestarte onderneming Glaspoort, zou KPN mogelijk te machtig worden en producten voor consumenten te duur kunnen maken.
"In bijna heel Nederland liggen de netwerken van de twee grootste telecomaanbieders: KPN en VodafoneZiggo. Zo concurreert KPN momenteel in verschillende delen van Nederland met zowel het glasvezelnetwerk van Delta als het netwerk van VodafoneZiggo. Na de overname blijft in deze gebieden alleen concurrentie over tussen de netwerken van KPN (en Glaspoort) en VodafoneZiggo, terwijl er op dit moment nog drie concurrerende netwerken zijn", stelt de ACM na een eerste onderzoek.
Doelstelling voor 2026
Delta en Glaspoort moeten nu een vergunning aanvragen, zodat de ACM een vervolgonderzoek kan doen. Daar heeft de toezichthouder dan dertien weken de tijd voor.
KPN werkt sinds 2021 samen met APG in de onderneming Glaspoort om de aanleg van glasvezel te versnellen. Begin dit jaar had 57 procent van alle Nederlandse huishoudens een glasvezelaansluiting van KPN, maar het bedrijf zei eind vorig jaar te mikken op een aandeel van 80 procent in 2026.
Eerdere overnames
KPN heeft zijn marktaandeel de afgelopen jaren mede door ten minste zeven kleine overnames opgevoerd. Die kon ACM door de geringe omzet niet allemaal onderzoeken.
"Het is denkbaar dat elke afzonderlijke overname van een klein glasvezelnetwerk een beperkte impact heeft, maar dat KPN zijn marktpositie met kleine overnames telkens vergroot. De ACM pleit al langer voor een wetswijziging zodat zij in de gelegenheid is om ook kleinere overnames door een grote speler te kunnen onderzoeken wanneer er een risico is voor de mededinging", stelt de waakhond.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse industrie groeit dit jaar weer na drie jaar krimp, verwacht ING Research. Dat komt volgens de bank door de snel aantrekkende vraag naar chipmachines en door investeringen in defensie en infrastructuur.
24 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten zijn de eerste handelsdag van de verkorte beursweek met flinke koerswinsten geëindigd. Beleggers voelden zich gesterkt door een onderbreking van de vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran. De handel verliep echter zeer grillig, waarbij de beursgraadmeters grote schommelingen lieten zien.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Gevoelige lijsten met onderdelen en leveranciers, evenals foto's van de nog niet aangekondigde iPhone 18 Pro-modellen van Apple, zijn op het dark web verschenen. De bestanden zijn geplaatst door de ransomwaregroep die eerder gegevens stal bij Tata Electronics, een Indiase toeleverancier van Apple. Dat bericht persbureau Reuters op basis van documenten en een bron die bekend is met de zaak.
4 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Reclame voor snelwisselende mode van Chinese webwinkels zoals Shein, Temu en AliExpress wordt binnenkort verboden in Frankrijk. Dat volgt op een stemming in de Senaat, die een wetsvoorstel aannam om deze als milieuschadelijk beschouwde praktijk terug te dringen.
4 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Gebruikers van WhatsApp kunnen straks een gebruikersnaam kiezen voor hun account. Die verandering moet de privacy vergroten, doordat mensen met elkaar in contact kunnen komen zonder hun telefoonnummer te hoeven delen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft met de Chinese handelsminister Wang Wentao gesproken over de handelsbalans tussen de Europese Unie en China. Hij zei na afloop van het gesprek dat de status quo "geen optie" is, omdat die balans op dit moment niet in evenwicht is.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, liet maandag herstel zien na de verliezen van vorige week. Techinvesteerder Prosus ging aan kop met een koerswinst van meer dan 3 procent. Daarmee maakte het de verliezen van de afgelopen tijd deels goed.
6 uur geleden