KPN koploper in groene AEX
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel KPN stal maandag de show op het Damrak dankzij overnamespeculatie rond het telecomconcern. De Europese beurzen wonnen terrein. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar de opmars van het coronavirus in veel Europese landen en de ontwikkelingen rond de onderhandelingen over het steunpakket in de Verenigde Staten. Ook begint deze week het kwartaalcijferseizoen.
De AEX-index op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een winst van 0,8 procent op 571,65 punten. De MidKap klom 0,4 procent tot 853,51 punten. De beursgraadmeters in Parijs en Frankfurt stegen tot 0,4 procent. De FTSE-index in Londen daalde 0,1 procent in afwachting van de nieuwe coronamaatregelen van de Britse overheid.
KPN (plus 7,4 procent) was de grote winnaar in de Amsterdamse hoofdindex. De Zweedse investeerder EQT is volgens persbureau Bloomberg geïnteresseerd in een overname van het telecombedrijf en praat volgens ingewijden met adviseurs over de mogelijkheden. De gesprekken tussen EQT en de adviseurs zouden zich nog in een vroege fase bevinden en het is niet zeker of de Zweden daadwerkelijk met een bod gaan komen. KPN en EQT gaven geen commentaar op de geruchten. Analisten van KBC Securities verhoogden hun advies voor KPN.
Shell
Hekkensluiter in de AEX was olie- en gasconcern Shell met een min van 1,1 procent. ING won 0,3 procent. Het financiële concern wil de salarissen van zijn personeel voor de komende drie jaar bevriezen vanwege de coronacrisis. Unilever klom 0,3 procent. De Britse aandeelhouders van was- en levensmiddelenconcern Unilever stemmen maandag over de voorgenomen verhuizing van het bedrijf naar het Verenigd Koninkrijk.
In de MidKap stond Arcadis bovenaan met een plus van 7,9 procent. Analisten van ING rekenen op een positieve strategische update van advies- en ingenieursbureau in november en schroefden het koersdoel flink op. Fitnessketen Basic-Fit sloot de rij met een verlies van bijna 7 procent door de vrees voor strengere coronamaatregelen in de landen waar het bedrijf actief is.
IAG
Luchtvaartgroep IAG zakte 1,8 procent in Londen na aankondiging van het vertrek van topman Alex Cruz bij British Airways. Cruz wordt opgevolgd door Sean Doyle, de baas van Aer Lingus. Het Britse softwarebedrijf Aveva raakte 4,6 procent kwijt na een tegenvallend handelsbericht.
De euro was 1,1801 dollar waard, tegenover 1,1823 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,2 procent goedkoper op 40,11 dollar. Brentolie kostte 1 procent minder op 42,41 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft de verwachting voor de wereldwijde vraag naar olie voor dit jaar verder verlaagd. Het in Parijs gevestigde agentschap wijst daarbij op de recente escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten en de opnieuw stijgende brandstofprijzen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De dieselprijs in de Verenigde Staten is naar recordhoogte gestegen. Een gallon (3,8 liter) kostte gemiddeld voor het eerst meer dan 6 dollar, volgens autolobbyclub American Automobile Association (AAA). De stijgende prijzen zijn een probleem voor de Republikeinse Partij van president Donald Trump in aanloop naar de midterms, de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen in november.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een horde weggenomen voor de treindiensten die Arriva wil aanbieden richting Parijs. Volgens de toezichthouder komt het "economisch evenwicht" op het spoor waar de Nederlandse Spoorwegen rijden niet in gevaar, wat betekent dat de NS geen grote schade lijdt door de komst van de Arriva-treinen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag vrijwel vlak begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na drie verliesdagen op rij. De inflatievrees laaide deze week weer op door de sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het toegenomen geweld in het Midden-Oosten. Om de hoge inflatie te bestrijden, verhoogde de Europese Centrale Bank (ECB) donderdag de rente in de eurozone voor de tweede keer dit jaar. De grote vraag is nu: wat gaat de Amerikaanse centrale bank doen?
3 uur geledenBOISE (ANP/BLOOMBERG) - Micron Technology gaat zijn medewerkers in Taiwan belonen met een contante bonus van 1 miljoen Taiwanese dollar (ruim 27.000 euro) plus een beloning in aandelen van het bedrijf. Dit gebeurt nadat lokale vakbonden hadden aangedrongen op een extra uitkering als erkenning voor de bijdrage van het personeel aan de enorme winsten van de Amerikaanse chipfabrikant, die profiteert van de grote investeringen in datacenters en infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI).
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Steeds meer Amerikaanse politici dringen aan op nieuwe regels om AI-systemen aan banden te leggen. De oproepen volgen op waarschuwingen van twee onderzoekers van Anthropic, die stellen dat de snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) in de nabije toekomst kan leiden tot het uitsterven van de mensheid.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in juli opnieuw gestegen na een groei in juni. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben bedrijven vooral meer machines en apparaten uitgevoerd. Ook de export van chemische producten en transportmiddelen was hoger. De exportgroei kwam uit op 2,1 procent.
6 uur geleden