Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

KPN: internetten twintig keer zo snel in nabije toekomst

KPN: internetten twintig keer zo snel in nabije toekomst

ROTTERDAM (ANP) - Internetten via het bestaand glasvezelnetwerk kan over een aantal jaren zeker twintig keer zo snel als nu, verwacht KPN. Een filmpje downloaden kan dan binnen twee seconden in plaats van één minuut nu. "Straks kun je een hele serie downloaden in drie seconden", zegt een woordvoerder tijdens een demonstratie van 'de snelheid van de toekomst'.

Het telecomconcern toonde donderdag een snelheidstest met een up- en downloadsnelheid van bijna 20 Gigabit per seconde. Nu is de maximale snelheid 1 Gigabit per seconde. Volgens KPN is zo'n hoge snelheid nog nooit eerder vertoond in Nederland. Technisch is het dus nu al mogelijk, in "de nabije toekomst" zijn deze hoge snelheden beschikbaar voor consumenten.

KPN liet de snelheidstest zien bij een dierenkliniek in Rotterdam. Het bedrijf koos hiervoor omdat er in de dierengeneeskunde relatief veel data gebruikt wordt. Daarbij spelen in deze sector snelle internetverbindingen en cloudoplossingen een steeds belangrijkere rol.

Oplossing voor medische wereld

"Denk bijvoorbeeld aan MRI-scans. Dit zijn zware bestanden, waar we graag een cloudoplossing voor zouden zien, zodat dierenartsen scans vanuit diverse vestigingen kunnen beoordelen. Wij zouden nu al gebaat zijn bij hogere internetsnelheden", zegt Mark Holtkamp van het Rotterdamse Caressa Dierenziekenhuis.

Joost Steltenpool, directeur KPN Netwerk, voorziet dat er straks "heel veel meer data" over het netwerk gaat. "Daardoor is veel meer snelheid nodig. Bijvoorbeeld voor metaverse, het nieuwe internet zoals iedereen zegt." Ook voor streamingdiensten als Viaplay, waarbij iedereen tegelijk naar bijvoorbeeld de Formule 1 kijkt, is in de toekomst meer capaciteit nodig. Dat geldt volgens hem ook voor bijvoorbeeld het besturen van drones via 5G en het opereren op afstand. "Nu moeten dierenartsen nog door heel Nederland rijden hiervoor, maar als je op afstand zou kunnen opereren of beelden goed kan analyseren, dan maak je een enorme efficiencyslag", aldus Steltenpool.

Uitrollen glasvezelnetwerk

KPN is druk bezig om glasvezel uit te rollen in Nederland. In totaal heeft het bedrijf al in bijna de helft (46 procent) van het land glasvezel aangelegd, ter vervanging van het kopernetwerk. "We verwachten dat we op 80 procent zitten in 2026/27", vertelt de directeur.

Meer uit Financieel

Australië scherpt verbod op sociale media voor kinderen aan

SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.

13 uur geleden
Experts: olieprijzen niet per se fors omhoog na nieuwe aanvallen

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.

13 uur geleden
Krant: Porsche wil deel productie terug naar Duitsland halen

STUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.

15 uur geleden
FT: Apple wil chips kopen van Chinese maker op zwarte lijst

CUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.

18 uur geleden
VS staan beperkte toegang tot AI-model van Anthropic toe

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.

18 uur geleden
Ook ChatGPT-maker beperkt toegang tot nieuwe AI op vraag van VS

SAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.

1 dag geleden
Kleine minnen op Wall Street, Apple toont wat herstel

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.

1 dag geleden