KPN en Adyen hard onderuit in lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - De aandelen van KPN en Adyen gingen dinsdag in de uitverkoop op de Amsterdamse beurs. KPN stond onder druk door het nieuws dat een grootaandeelhouder van het bedrijf een obligatielening gaat uitgeven, die kan worden omgezet in aandelen van het telecombedrijf. Betaalbedrijf Adyen ging onderuit door berichten dat een investeerder een groot pakket aandelen wil verkopen.
De Europese beurzen lieten een gemengd beeld zien. Beleggers keken vooral uit naar de verklaring die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell later op de dag zal afleggen voor het Congres. Powell zal waarschijnlijk bevestigen het huidige stimuleringsbeleid zo lang als nodig ongewijzigd te laten om de economie en de inflatie aan te jagen. Ook hielden beleggers de rentes op de obligatiemarkten in de gaten.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,2 procent lager op 663,78 punten. KPN zakte ruim 5 procent in de hoofdindex. Het Mexicaanse telecombedrijf América Móvil wil voor 2,2 miljard euro aan obligatieleningen uitgeven die kunnen worden omgezet in aandelen KPN. América Móvil is een grootaandeelhouder van KPN.
Adyen
Adyen was hekkensluiter met een verlies van 6 procent. Volgens persbureau Bloomberg wil een niet nader genoemde vroege investeerder in het betaalbedrijf 450.000 aandelen verkopen, ofwel zo'n 1,5 procent van het uitstaande aandelenkapitaal. Op basis van de slotkoers op maandag zou het gaan om een bedrag van 968 miljoen euro. Ook de chipbedrijven ASMI en ASML stonden in de staartgroep met minnen tot 2,9 procent, na de zware koersverliezen onder Amerikaanse branchegenoten.
De MidKap zakte 0,4 procent tot 988,26 punten en de DAX in Frankfurt daalde 0,5 procent. Parijs klom 0,2 procent. Londen steeg 0,3 procent. De Britse premier Boris Johnson heeft een stappenplan gepresenteerd voor de afbouw van de coronamaatregelen in Engeland. De hoop is dat mensen tegen eind juni weer normaal kunnen leven. Internationaal reizen wordt niet eerder dan 17 mei toegestaan.
Luchtvaartmaatschappijen
De luchtvaartmaatschappijen reageerden positief op de plannen van de Britse regering om de lockdown te versoepelen. IAG, het moederbedrijf van British Airways, steeg 8 procent en easyJet klom 10 procent. Reisbureau TUI werd 6 procent meer waard. In Amsterdam won Air France-KLM 4 procent.
De euro was 1,2162 dollar waard, tegenover 1,2157 dollar op een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 1,1 procent tot 62,40 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent meer op 66,05 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van een vat Brentolie is weer gestegen tot boven de 100 dollar. Dat is voor het eerst sinds eind juli. De prijs is deze maand opgelopen doordat de Verenigde Staten en Iran elkaar blijven aanvallen.
19 minuten geledenCAIRO (ANP/BLOOMBERG) - Egypte is van plan zijn eerste grootschalige datacenter voor kunstmatige intelligentie (AI) te bouwen. Het gaat om een faciliteit ter waarde van 1 miljard dollar, waarbij gebruik wordt gemaakt van de technologie van het Amerikaanse AI-chipbedrijf Nvidia.
49 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft terecht de overname van onlinereisbureau Etraveli door reisgigant Booking Holdings geblokkeerd, concludeert het Hof van Justitie van de Europese Unie woensdag. De Europese Commissie gaf in 2023 geen toestemming voor de overname van 1,6 miljard euro voor Etraveli. Het zou Booking te machtig maken, beargumenteerde het dagelijks bestuur van de EU.
51 minuten geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Lufthansa gaat vanaf eind oktober weer naar Dubai vliegen. Dat meldt het bedrijf in een woensdag uitgegeven verklaring. Daarmee volgt de luchtvaartmaatschappij de lijn van zijn dochterbedrijf Eurowings, dat enkele weken geleden eveneens bekendmaakte eind oktober weer directe vluchten naar Dubai aan te bieden. Lufthansa en Eurowings waren gestopt met vliegen naar Dubai na het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google gaat 13 miljard euro investeren in de bouw van nieuwe AI-datacenters en digitale infrastructuur in Finland. Volgens het Amerikaanse techbedrijf is dat de grootste Europese investering ooit door Google.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het hoofd van de Britse luchtverkeersleiding NATS heeft een cyberaanval uitgesloten als oorzaak van de storing die voor veel geannuleerde vluchten heeft gezorgd. De storing heeft meer dan 1000 vluchten op Britse luchthavens ontregeld. Dinsdag werden er tientallen vluchten geschrapt op Schiphol vanwege het technische probleem.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag met een klein verlies begonnen. Beleggers verwerkten de lagere slotstanden op Wall Street, waar de stemming werd gedrukt vanwege de stijgende olieprijzen door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. De prijs van een vat Brentolie, oftewel olie uit het Midden-Oosten en Europa, nadert de 100 dollar per vat. Ook gas werd opnieuw duurder. De hogere energieprijzen dreigen de inflatie verder aan te jagen en vergroten de kans op renteverhogingen door de centrale banken.
3 uur geleden