KPN afgestraft op hoger Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel KPN werd woensdag afgestraft op het Damrak. Beleggers reageerden teleurgesteld op de prognoses die het telecomconcern bij de jaarcijfers gaf. De Europese beurzen gingen overwegend licht vooruit. De blik bleef gericht op de ontwikkelingen rond het nieuwe coronavirus in China. Ook werd uitgekeken uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve, dat na sluiting van de Europese beurshandel bekend wordt gemaakt.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,2 procent hoger op 604,39 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 921,85 punten. Londen en Parijs stegen tot 0,3 procent. De Duitse DAX bleef vlak.
KPN was de grote verliezer in de AEX met een min van ruim 7 procent. Het telecomconcern behaalde in 2019 een hogere winst op een lagere omzet. Het bedrijf voerde zijn winstgevendheid op mede dankzij kostenbesparingen. Volgens analisten vielen de prognoses voor de vrije kasstroom echter tegen.
Chips
Tankopslagbedrijf Vopak ging aan kop bij de hoofdfondsen, met een winst van 1,6 procent. In de MidKap steeg Corbion 1,2 procent. Het speciaalchemiebedrijf boekte afgelopen jaar meer omzet en winst.
De Europese chipbedrijven en andere toeleveranciers van Apple waren in trek dankzij recordresultaten en sterke vooruitzichten van de Amerikaanse iPhone-maker. Dialog Semiconductor klom 0,8 procent in Frankfurt. AMS won 4,8 procent in Zürich. In Amsterdam steeg Besi 1,7 procent en ASML klom 1,3 procent.
Banco Santander
De Spaanse Banco Santander kwam met beter dan verwachte cijfers en werd in Madrid beloond met een koerswinst van 3,5 procent. In Zürich won Novartis 1,2 procent. De Zwitserse farmaceut boekte afgelopen kwartaal meer omzet. Software AG kelderde 9,5 procent in Frankfurt na tegenvallende resultaten van de Duitse softwaremaker.
In Parijs klom LVMH 0,4 procent. De Franse producent van luxegoederen behaalde ondanks de aanhoudende protesten in Hongkong recordresultaten in 2019. Renault steeg 1 procent. Het Franse autoconcern heeft Luca de Meo benoemd tot nieuwe topman.
De euro was 1,0999 dollar waard tegen 1,1010 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,9 procent meer op 53,96 dollar. Brentolie werd ook 0,9 procent duurder, op 60,06 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.
6 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
23 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
1 dag geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.
1 dag geleden