KPMG: wantrouwen tegen algoritmes neemt toe
DEN HAAG (ANP) - Mensen weten steeds meer over algoritmes, maar worden daarmee ook steeds wantrouwiger. Ze zijn vooral kritisch over het gebruik van zo'n technologie door de overheid en door financiële instellingen. Mensen twijfelen ook aan antwoorden van ChatGPT en andere chatbots die kunstmatige intelligentie gebruiken om teksten te schrijven.
KPMG heeft onderzoek gedaan naar de houding van Nederlanders tegenover zulke technologieën. Ongeveer 70 procent is bekend met algoritmes. Zo'n vier jaar geleden was minder dan de helft hiervan op de hoogte. Het vertrouwen is met 22 procent gedaald ten opzichte van vorig jaar, becijfert KPMG.
Meer dan vier op de tien mensen zijn negatief over het gebruik van algoritmes door de overheid, en door organisaties die voor de overheid werken. Dat kan te maken hebben met de toeslagenaffaire en andere zaken, denken de onderzoekers.
Antwoord op vragen
Steeds meer mensen gebruiken ChatGPT om antwoorden op vragen te krijgen, maar minder dan een op de vijf mensen vertrouwt de antwoorden. Hoe meer mensen weten over de algoritmes, hoe meer ze zich bewust zijn van de risico's, concludeert KPMG.
Het onderzoek is tussen juli en september uitgevoerd onder iets meer dan duizend Nederlanders.
Meer uit Binnenland
BABBERICH (ANP) - Op de snelweg A12 bij Babberich in de buurt van de Duitse grens is een ernstig ongeval gebeurd. Bij het ongeval zijn meerdere voertuigen betrokken en zijn meerdere gewonden gevallen, meldt de politie Oost-Nederland. Volgens de veiligheidsregio zijn er meerdere vrachtwagens bij het ongeluk betrokken.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Vanaf het weekend tot en met woensdag zijn 8141 vrachtwagens en touringcars over de verzwakte Merwedebrug gereden, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Daarvan had ongeveer 80 procent een buitenlands kenteken. Zij konden vanwege regelgeving nog niet worden beboet via het camerasysteem dat RWS op zaterdag en zondag heeft geïnstalleerd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Parool, The Moscow Times en De Balie gaan een jaarlijks nieuw evenement organiseren over persvrijheid en onafhankelijke journalistiek: de Derk Sauerlezing. Het evenement wordt gehouden ter ere van de vorig jaar overleden journalist en mediaondernemer Derk Sauer.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB Alarmcentrale meldt een forse toename van medische hulpvragen en meer pechmeldingen op koelere Europese vakantiebestemmingen. Halverwege het zomerseizoen zegt de ANWB in totaal al ruim 330.000 meldingen geregistreerd te hebben van vakantiegangers in binnen- en buitenland. Dat zijn er 10.000 meer dan in dezelfde periode vorig jaar.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere Nederlandse politici hebben geschokt gereageerd op de situatie bij de Spaanse exclave Ceuta. Minister van Defensie Dilan Yeşilgöz (VVD) noemt de beelden uit Spanje "onacceptabel".
8 uur geledenHELLEVOETSLUIS (ANP) - Een 22-jarige man uit de gemeente Voorne aan Zee is overleden nadat hij werd aangereden door een auto. Dat gebeurde in de nacht van donderdag op vrijdag op de Vlasakkerlaan in Hellevoetsluis, dat in de Zuid-Hollandse gemeente ligt. De man was aan het hardlopen. Hulpdiensten hebben hem nog gereanimeerd, maar dat heeft niet meer geholpen.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam wilde na afloop niet spreken van een pijnlijk moment toen de herdenking van de Rotterdamse gedeporteerden in de Tweede Wereldoorlog werd onderbroken door enkele demonstranten. "Herdenken is niet het moment om een statement te maken", zei Schouten kort na afloop van de bijeenkomst in Rotterdam-Zuid. Tijdens de toespraak van Zvi Aviner Vapni, de ambassadeur van Israël in Nederland, riepen enkele demonstranten leuzen tegen Israël en de oorlog in Gaza.
18 uur geleden