KPMG treft miljoenenschikking voor examenfraude
AMSTERDAM (ANP) - Accountantskantoor KPMG Nederland heeft een schikking getroffen met de Amerikaanse toezichthouder PCAOB (Public Company Accounting Oversight Board) rond een onderzoek naar het delen van antwoorden van toetsen in verplichte trainingen voor medewerkers. Het kantoor betaalt een boete van 25 miljoen dollar.
Onderzoek wijst uit dat vanaf tenminste oktober 2017 ruim vijfhonderd personen betrokken zijn geweest bij het sjoemelen met toetsen, bijvoorbeeld door het uitwisselen van vragen en antwoorden. Het steekt de toezichthouder vooral dat deze onethische praktijken bij KPMG jarenlang konden plaatsvinden zonder dat er wat aan werd gedaan.
Volgens de Autoriteit Financiële Markten (AFM), die ook meedeed aan het onderzoek naar KPMG, waren ook partners van KPMG en het hoofd van de accountancytak betrokken bij de examenfraude. "Er was een cultuur waarin examenfraude kon ontstaan en lang onopgemerkt kon blijven", stelt de Nederlandse toezichthouder. "De kern van het accountantsberoep is het toevoegen van vertrouwen, door examenfraude is dit geschaad."
'Niet op correcte wijze'
De sector is in de loop der jaren vaker door grote schandalen opgeschud. Meer dan een jaar geleden vroeg de AFM alle grote accountantskantoren in Nederland intern onderzoek te doen naar fraude met toetsen. Onderzoeken bij die andere organisaties, waaronder Deloitte, lopen nog.
KPMG kwam vorig jaar in actie nadat eerste onderzoeksresultaten over fraude met toetsen werden bekendgemaakt. De betrokken bestuurder Marc Hogeboom en de voorzitter van de raad van commissarissen Roger van Boxtel zijn om deze reden teruggetreden. Laatstgenoemde bekende toen zelf een vrijwillige training "niet op correcte wijze" te hebben afgerond.
Verenigde Staten
"Deze conclusies zijn beschamend en daarom is de boete fors. Het spijt mij zeer dat dit foute gedrag heeft plaatsgevonden", zegt topvrouw Stephanie Hottenhuis van KPMG Nederland. Binnen haar organisatie hebben medewerkers ook sanctiemaatregelen gekregen, een aantal moest vertrekken.
De boete die het bedrijf betaalt is de grootste geldstraf in de geschiedenis van de PCAOB. Hogeboom heeft ook een persoonlijke boete gekregen van 150.000 dollar. Daarnaast mag hij de rest van zijn leven niet meer werkzaam zijn onder het toezicht van de Amerikaanse waakhond.
Door de toezichthouder zijn er geen andere personen bestraft. Vanuit de AFM zal er niet nog een andere straf voor KPMG komen. In de Verenigde Staten bestonden namelijk betere juridische mogelijkheden om KPMG te bestraffen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag aan het begin van de middag naar een nieuw recordniveau gestegen. Dat is het gevolg van de sterk gedaalde olieprijzen door hoop bij beleggers op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De hoofdgraadmeter op het Damrak steeg omstreeks 13.30 uur met 2 procent naar een stand van 1034,44 punten.
1 uur geledenBURBANK (ANP) - Entertainmentconcern Walt Disney heeft het afgelopen kwartaal meer verdiend aan zijn streamingdiensten en films. Ook gaven bezoekers meer uit tijdens bezoeken aan Disney-pretparken en cruises, wat een daling van het aantal internationale bezoekers aan de Amerikaanse parken compenseerde.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdag voor de tweede dag op rij stevig omlaag. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat er "grote vooruitgang" is geboekt bij onderhandelingen over een definitief akkoord over het stoppen van de oorlog met Iran. De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif, die bemiddelt in de gesprekken tussen Iran en de VS, zei in een bericht op X dat hij hoopt op een blijvend akkoord dat zorgt voor vrede en stabiliteit in de regio en daarbuiten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is voor consumenten makkelijker geworden om hun telecomabonnement op te zeggen. Volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) hebben de telecomaanbieders de drempel om op te zeggen verlaagd na onderzoek van de ACM zelf.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een supermarkt op zondag openen gaat zomaar niet. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft woensdag geoordeeld dat de verzoeken van zeven supermarkten om op zondag open te mogen of langer open te kunnen, terecht zijn afgewezen.
4 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Op Dubai wordt nu tot en met 28 juni niet gevlogen. Dat was eerder 22 juni.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Hotels in de Amerikaanse speelsteden voor het aanstaande WK voetbal kampen met een tegenvallende vraag. Een ruime meerderheid van de hoteliers zegt dat het aantal reserveringen achterblijft bij de verwachtingen, meldt de brancheorganisatie American Hotel & Lodging Association (AHLA) op basis van een enquête. Fans uit het buitenland zijn huiverig om af te reizen naar de Verenigde Staten, omdat ze strenge visumcontroles en hoge kosten vrezen. Daarnaast zijn veel kamers die wereldvoetbalbond FIFA reserveerde uiteindelijk niet geboekt.
4 uur geleden