Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

KPMG treft miljoenenschikking voor examenfraude

KPMG treft miljoenenschikking voor examenfraude

AMSTERDAM (ANP) - Accountantskantoor KPMG Nederland heeft een schikking getroffen met de Amerikaanse toezichthouder PCAOB (Public Company Accounting Oversight Board) rond een onderzoek naar het delen van antwoorden van toetsen in verplichte trainingen voor medewerkers. Het kantoor betaalt een boete van 25 miljoen dollar.

Onderzoek wijst uit dat vanaf tenminste oktober 2017 ruim vijfhonderd personen betrokken zijn geweest bij het sjoemelen met toetsen, bijvoorbeeld door het uitwisselen van vragen en antwoorden. Het steekt de toezichthouder vooral dat deze onethische praktijken bij KPMG jarenlang konden plaatsvinden zonder dat er wat aan werd gedaan.

Volgens de Autoriteit Financiële Markten (AFM), die ook meedeed aan het onderzoek naar KPMG, waren ook partners van KPMG en het hoofd van de accountancytak betrokken bij de examenfraude. "Er was een cultuur waarin examenfraude kon ontstaan en lang onopgemerkt kon blijven", stelt de Nederlandse toezichthouder. "De kern van het accountantsberoep is het toevoegen van vertrouwen, door examenfraude is dit geschaad."

'Niet op correcte wijze'

De sector is in de loop der jaren vaker door grote schandalen opgeschud. Meer dan een jaar geleden vroeg de AFM alle grote accountantskantoren in Nederland intern onderzoek te doen naar fraude met toetsen. Onderzoeken bij die andere organisaties, waaronder Deloitte, lopen nog.

KPMG kwam vorig jaar in actie nadat eerste onderzoeksresultaten over fraude met toetsen werden bekendgemaakt. De betrokken bestuurder Marc Hogeboom en de voorzitter van de raad van commissarissen Roger van Boxtel zijn om deze reden teruggetreden. Laatstgenoemde bekende toen zelf een vrijwillige training "niet op correcte wijze" te hebben afgerond.

Verenigde Staten

"Deze conclusies zijn beschamend en daarom is de boete fors. Het spijt mij zeer dat dit foute gedrag heeft plaatsgevonden", zegt topvrouw Stephanie Hottenhuis van KPMG Nederland. Binnen haar organisatie hebben medewerkers ook sanctiemaatregelen gekregen, een aantal moest vertrekken.

De boete die het bedrijf betaalt is de grootste geldstraf in de geschiedenis van de PCAOB. Hogeboom heeft ook een persoonlijke boete gekregen van 150.000 dollar. Daarnaast mag hij de rest van zijn leven niet meer werkzaam zijn onder het toezicht van de Amerikaanse waakhond.

Door de toezichthouder zijn er geen andere personen bestraft. Vanuit de AFM zal er niet nog een andere straf voor KPMG komen. In de Verenigde Staten bestonden namelijk betere juridische mogelijkheden om KPMG te bestraffen.

Meer uit Financieel

IATA: wereldwijd minder vliegpassagiers door oorlog Midden-Oosten

GENÈVE (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft ervoor gezorgd dat het aantal vliegtuigpassagiers wereldwijd vorige maand is gedaald. Volgens de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA vlogen mensen in april 3,4 procent minder dan in dezelfde maand in 2025.

50 minuten geleden
Klanten bij de Bijenkorf geven dik 8 procent minder uit

AMSTERDAM (ANP) - Warenhuisketen de Bijenkorf heeft veel last van zuinige consumenten. De klantbestedingen zijn afgelopen jaar op vergelijkbare basis met meer dan 8 procent gedaald. De Bijenkorf merkte ook dat zijn webshop minder bezoekers kreeg dan een jaar eerder.

1 uur geleden
Snowflake fors hoger op Wall Street na cijfers en Amazon-deal

NEW YORK (ANP) - Snowflake ging donderdag hard omhoog op de beurzen in New York. De clouddienstverlener en softwareontwikkelaar verhoogde de omzetverwachting voor het hele jaar na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Ook tekende het bedrijf een meerjarige overeenkomst van 6 miljard dollar met Amazon voor het gebruik van de clouddiensten en chips van Amazon Web Services, de clouddivisie van het tech- en webwinkelconcern. Het aandeel Snowflake werd bijna 34 procent meer waard.

1 uur geleden
Consumentenbond kritisch op prijsverhogingen KPN en Ziggo

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond is kritisch op prijsverhogingen die telecomaanbieders KPN en Ziggo hebben aangekondigd. De belangenbehartiger betwijfelt of die rechtmatig zijn en wil beide bedrijven erover spreken.

1 uur geleden
ACM: grootverbruikers betalen in 2027 iets meer voor gastransport

DEN HAAG (ANP) - Grootverbruikers van gas, zoals regionale netbeheerders, elektriciteitscentrales en grote industriële afnemers, betalen volgend jaar iets hogere tarieven voor het landelijke gastransport. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die de maximale tarieven van Gasunie Transport Services (GTS) heeft vastgesteld.

3 uur geleden
Snelle rouwpost wordt extra duur door prijsverhoging PostNL

DEN HAAG (ANP) - PostNL gaat extra geld vragen voor rouwpost die nabestaanden met spoed willen versturen. Vanaf 12 juli kost dat per brief 3,25 euro, bevestigt de post- en pakketbezorger. Wie dat extra geld niet wil of kan betalen, moet rouwkaarten via de normale post versturen waar PostNL door een versoepeling van de regels langer over mag doen.

3 uur geleden
Brussel vreest staatssteun bij Chinese overname MediaMarkt-moeder

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie doet diepgaand onderzoek naar de overname van de Duitse elektronicaverkoper Ceconomy door het Chinese webshopbedrijf JD.com. De toezichthouder is bang dat het internetbedrijf dankzij Chinese staatssteun een oneerlijk voordeel had bij de biedingen op het moederbedrijf van winkelketens MediaMarkt en Saturn. Ook wil Brussel nagaan of mogelijke subsidies vanuit China het fusiebedrijf een oneerlijk concurrentievoordeel kunnen geven.

4 uur geleden