Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

KPMG treft miljoenenschikking voor examenfraude

KPMG treft miljoenenschikking voor examenfraude

AMSTERDAM (ANP) - Accountantskantoor KPMG Nederland heeft een schikking getroffen met de Amerikaanse toezichthouder PCAOB (Public Company Accounting Oversight Board) rond een onderzoek naar het delen van antwoorden van toetsen in verplichte trainingen voor medewerkers. Het kantoor betaalt een boete van 25 miljoen dollar.

Onderzoek wijst uit dat vanaf tenminste oktober 2017 ruim vijfhonderd personen betrokken zijn geweest bij het sjoemelen met toetsen, bijvoorbeeld door het uitwisselen van vragen en antwoorden. Het steekt de toezichthouder vooral dat deze onethische praktijken bij KPMG jarenlang konden plaatsvinden zonder dat er wat aan werd gedaan.

Volgens de Autoriteit Financiële Markten (AFM), die ook meedeed aan het onderzoek naar KPMG, waren ook partners van KPMG en het hoofd van de accountancytak betrokken bij de examenfraude. "Er was een cultuur waarin examenfraude kon ontstaan en lang onopgemerkt kon blijven", stelt de Nederlandse toezichthouder. "De kern van het accountantsberoep is het toevoegen van vertrouwen, door examenfraude is dit geschaad."

'Niet op correcte wijze'

De sector is in de loop der jaren vaker door grote schandalen opgeschud. Meer dan een jaar geleden vroeg de AFM alle grote accountantskantoren in Nederland intern onderzoek te doen naar fraude met toetsen. Onderzoeken bij die andere organisaties, waaronder Deloitte, lopen nog.

KPMG kwam vorig jaar in actie nadat eerste onderzoeksresultaten over fraude met toetsen werden bekendgemaakt. De betrokken bestuurder Marc Hogeboom en de voorzitter van de raad van commissarissen Roger van Boxtel zijn om deze reden teruggetreden. Laatstgenoemde bekende toen zelf een vrijwillige training "niet op correcte wijze" te hebben afgerond.

Verenigde Staten

"Deze conclusies zijn beschamend en daarom is de boete fors. Het spijt mij zeer dat dit foute gedrag heeft plaatsgevonden", zegt topvrouw Stephanie Hottenhuis van KPMG Nederland. Binnen haar organisatie hebben medewerkers ook sanctiemaatregelen gekregen, een aantal moest vertrekken.

De boete die het bedrijf betaalt is de grootste geldstraf in de geschiedenis van de PCAOB. Hogeboom heeft ook een persoonlijke boete gekregen van 150.000 dollar. Daarnaast mag hij de rest van zijn leven niet meer werkzaam zijn onder het toezicht van de Amerikaanse waakhond.

Door de toezichthouder zijn er geen andere personen bestraft. Vanuit de AFM zal er niet nog een andere straf voor KPMG komen. In de Verenigde Staten bestonden namelijk betere juridische mogelijkheden om KPMG te bestraffen.

Meer uit Financieel

AEX-index begint lager door koersverliezen chipbedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onder druk door koersverliezen in de Amerikaanse en Aziatische chipsector. Op Wall Street werden chip- en techaandelen donderdag al ingeruild voor meer traditionele bedrijven, waardoor de techzware Nasdaq licht lager sloot. De Dow-Jonesindex, die minder afhankelijk is van de techsector, steeg daardoor naar een nieuw recordniveau.

2 minuten geleden
Eurocommissaris pleit voor evenwicht in handelsbalans met China

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft zijn Chinese tegenhanger opgeroepen om het "onhoudbare" handelstekort tussen de economieën aan te pakken. Het handelstekort loopt op dit moment volgens hem op tot 1 miljard euro per dag.

42 minuten geleden
FT: aandeelhouders willen buitenstaander als nieuwe baas Heineken

AMSTERDAM (ANP) - Belangrijke aandeelhouders van Heineken hebben de bierbrouwer opgeroepen om snel duidelijkheid te geven over de opvolger van de per eind mei vertrokken bestuursvoorzitter Dolf van den Brink. Twee van de vijftien grootste investeerders in het familiebedrijf zeiden tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat Heineken daarbij moet afwijken van de aloude traditie om interne kandidaten te benoemen. Ze willen een externe kandidaat om het concern er weer bovenop te helpen.

1 uur geleden
Nederlandse boeren ontvangen minder geld voor hun producten

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren en tuinders kregen in het eerste kwartaal van dit jaar gemiddeld ruim 10 procent minder betaald voor hun producten vergeleken met een jaar eerder. Volgens nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) leverden vooral aardappelen minder op. Ook de afzetprijzen van fruit, granen, melk en eieren lagen beduidend lager.

1 uur geleden
Bijna recordaantal flessen wijn geproduceerd in Nederland

RHENEN (ANP) - Nederlandse wijngaardeniers hebben een succesvol wijnjaar beleefd. Met ruim 1,5 miljoen flessen wijn in 2025 was vorig jaar het op een na succesvolste wijnjaar ooit. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in samenwerking met Vereniging Nederlandse Wijnproducenten (VNWP).

1 uur geleden
ABN AMRO verlaagt groeiverwachting economie om Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.

9 uur geleden
Broadcom onderuit na resultaten, Dow-Jonesindex vestigt record

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.

11 uur geleden