
KOZP: strafeisen passen bij wat ons is overkomen
ZWOLLE (ANP) - De eis van een taakstraf van 180 uur en twee weken voorwaardelijke cel tegen drie verdachten van het tegenhouden van een demonstratie in Staphorst, acht Kick Out Zwarte Piet (KOZP) passend. "Mensen moeten zich zoiets niet snel meer in hun hoofd halen", zei voorman Jerry Afriyie van KOZP na afloop van de strafzaak.
De actiegroep zou op 19 november 2022 gaan demonstreren tegen het gebruik van Zwarte Pieten bij de Sinterklaasintocht in Staphorst. Een woedende menigte van circa 150 man wist de demonstratie te voorkomen door de actievoerders van KOZP vanaf de afrit van de A28 klem te zetten. Demonstranten werden in auto's belaagd en bedreigd. Politie en justitie wisten echter slechts vier verdachten te identificeren, bleek dinsdag op de zitting. "We moeten voorkomen dat het een loterij wordt. Dat je met tweehonderd man komt opdagen met het idee dat er slechts een enkeling vervolgd wordt", zei Afriyie hierover.
Ook waarnemers van Amnesty International werden belaagd. En ook Amnesty vindt dat met slechts vier verdachten de ernst en omvang van de zaak onvoldoende is meegenomen. Het viertal werd verdacht van het plegen van geweld in het openbaar "maar dat is niet de kern van het probleem", zegt een woordvoerder van Amnesty. "Dat is het verhinderen van een demonstratie door enkele honderden mensen."
De officier van justitie reageerde op de zitting al op vragen over het beperkte aantal verdachten, ondanks het grote aantal beelden dat ook de politie in bezit heeft. "Zo eenvoudig is het niet iedereen te traceren", zei de officier. "Als de politie met een plakboek in Staphorst rondloopt, denk je werkelijk dat iemand reageert?"
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - In Limburg zijn hagelstenen zo groot als knikkers naar beneden gekomen, zegt Buienradar. Het KNMI waarschuwde eerder al voor onweer en mogelijk wateroverlast in het zuiden van de provincie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid moet mede-aandeelhouder worden van 'strategisch relevante' defensiebedrijven, bepleit Frans Timmermans zaterdagavond in de talkshow Dit is Tijs. "Die bedrijven hebben maar één klant, en dat is de belastingbetaler", aldus de leider van de grootste oppositiepartij GroenLinks-PvdA. Daarom vindt hij dat de overheid er ook wat over te zeggen moet hebben.
7 uur geledenWEERT (ANP) - Een 42-jarige Poolse man is zaterdag overleden tijdens het zwemmen in een meer bij het Limburgse Weert. Het gaat volgens de politie om een noodlottig ongeval.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen over verwaarloosde huisdieren is vorig jaar verder toegenomen, meldt de Landelijke Inspectie Dierenwelzijn (LID). Vooral het aantal verwaarloosde katten is gestegen.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het protest van enkele tientallen activisten van Extinction Rebellion (XR) op het Media Park in Hilversum, bij het gebouw van de NOS, is zonder incidenten verlopen. De actie, die rond het middaguur begon, is omstreeks 14.30 uur beëindigd.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Tientallen activisten van Extinction Rebellion voeren actie op het Media Park in Hilversum, bij een gebouw van de NOS. Ze vinden dat de berichtgeving van de omroep over klimaatzaken is gebaseerd op "misleidende frames" en stellen dat de NOS een duidelijker verband moet leggen tussen "de klimaatcrisis en extreem weer". Ook pleiten ze voor een wekelijks "klimaatjournaal waarin klimaatrechtvaardigheid centraal staat".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn twintig woningen ontruimd nadat brand was uitgebroken in een spouwmuur. Het vuur ontstond rond 11.00 uur in de Markensestraat in de wijk Duindorp. Ongeveer een uur later was de brand onder controle, laat een woordvoerder van de Veiligheidsregio Haaglanden weten. Niemand raakte gewond.
13 uur geleden