KOZP: rechter laat slachtoffers in de kou staan in zaak Staphorst
DEN HAAG (ANP) - De rechter laat de demonstranten van Kick Out Zwarte Piet (KOZP) die in november 2022 werden belaagd in Staphorst "in de kou staan". Dat zegt de actiegroep in reactie op de veroordeling door de rechtbank in Zwolle van drie mannen uit het Overijsselse dorp. Ze kregen tot 180 uur taakstraf voor het geweld tegen de demonstranten.
Het Openbaar Ministerie (OM) had naast taakstraffen ook voorwaardelijke gevangenisstraffen geëist, "maar die heeft de rechter naast zich neergelegd", aldus KOZP. Ook is de actiegroep teleurgesteld dat de slachtoffers geen schadevergoeding krijgen. "Door tijdens de zitting de ernst en het trauma van de slachtoffers te erkennen, maar toch geen immateriële schade voor het leed toe te kennen, laat de rechter de slachtoffers in de kou staan."
KOZP hoopte dat de rechter meeging in de eisen van het OM, om zo naast het straffen van de verdachten ook toekomstige daders af te schrikken om de fout in te gaan. Volgens de actiegroep stopt het geweld pas als "daders niet langer denken dat ze ermee weg kunnen komen".
Buiten schot
Bovendien lopen er volgens KOZP nog veel meer verdachten van het geweldsincident in Staphorst rond, maar blijven zij buiten schot. "Als honderden mensen een misdaad begaan en slechts een paar worden vervolgd, zullen toekomstige daders dit voor lief nemen en hopen ermee weg te komen", zegt de actiegroep daarover. Daarom doet KOZP "een dringend beroep op het OM om de zaak niet af te sluiten, maar door te pakken zodat geen enkele verdachte aan vervolging ontkomt".
Auto's met daarin demonstranten van KOZP werden in november 2022 tegengehouden, bekogeld en vernield op de afrit van de A28 bij Staphorst.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Veel studentensteden hebben regels die het realiseren van meer studentenkamers belemmeren. Dat meldt de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) na onderzoek onder vijftien gemeenten, waaronder Amsterdam, Leiden, Utrecht, Groningen en Eindhoven. De studentenbond hoopt dat gemeenten het beleid rond woningdeelregels versoepelen, zodat er meer studentenkamers bijkomen en de tekorten worden verminderd.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis vreest dat ondanks maatregelen van het kabinet meer mensen om hulp komen vragen doordat ze door stijgende brandstof- en energieprijzen in geldnood komen. De organisatie krijgt al signalen van mensen die zeggen hun boodschappen niet meer te kunnen betalen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een handjevol NS-hoofdconducteurs is vanaf dinsdag aan het werk met een bodycam. Het is de bedoeling dat alle hoofdconducteurs er aan het eind van het jaar een dragen. Volgens een NS-woordvoerder gaat het om zo'n 3500 medewerkers. Een bodycam werkt de-escalerend, zo bleek uit een eerdere proef van de NS met de apparaten. Als er toch iets gebeurt kunnen de beelden dienen als bewijsmateriaal.
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - Opnieuw zijn er weinig hommels geteld tijdens de Nationale Bijentelling, meldt de organisatie achter de jaarlijkse telling door burgers. Dit jaar telden ruim 2200 mensen in totaal zo'n 46.000 bijen en andere bestuivers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Milieudefensie dient dinsdag een dagvaarding in tegen Shell. De klimaatclub eist dat Shell stopt met het aanboren van nieuwe olie- en gasvelden en dat de multinational de uitstoot van broeikasgassen tussen 2030 en 2050 stapsgewijs vermindert.
8 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft maandagavond het gebied rond het gemeentehuis in het Noord-Hollandse dorp Loosdrecht ontruimd. Dat gebeurde tijdens een anti-azc-demonstratie. Dat bevestigt de gemeente, die spreekt van een grimmig einde. Eerder hadden de gemeente en politie nog aangekondigd "niet te zullen tolereren dat personen de demonstratie aangrijpen om strafbare feiten te plegen of ernstige wanordelijkheden te organiseren".
9 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch werd maandagavond gedemonstreerd op de Beverspijken, op een bedrijventerrein waar een toekomstig azc moet komen. Het was het derde protest daar in een week tijd.
11 uur geleden