KOZP: rechter laat slachtoffers in de kou staan in zaak Staphorst
DEN HAAG (ANP) - De rechter laat de demonstranten van Kick Out Zwarte Piet (KOZP) die in november 2022 werden belaagd in Staphorst "in de kou staan". Dat zegt de actiegroep in reactie op de veroordeling door de rechtbank in Zwolle van drie mannen uit het Overijsselse dorp. Ze kregen tot 180 uur taakstraf voor het geweld tegen de demonstranten.
Het Openbaar Ministerie (OM) had naast taakstraffen ook voorwaardelijke gevangenisstraffen geëist, "maar die heeft de rechter naast zich neergelegd", aldus KOZP. Ook is de actiegroep teleurgesteld dat de slachtoffers geen schadevergoeding krijgen. "Door tijdens de zitting de ernst en het trauma van de slachtoffers te erkennen, maar toch geen immateriële schade voor het leed toe te kennen, laat de rechter de slachtoffers in de kou staan."
KOZP hoopte dat de rechter meeging in de eisen van het OM, om zo naast het straffen van de verdachten ook toekomstige daders af te schrikken om de fout in te gaan. Volgens de actiegroep stopt het geweld pas als "daders niet langer denken dat ze ermee weg kunnen komen".
Buiten schot
Bovendien lopen er volgens KOZP nog veel meer verdachten van het geweldsincident in Staphorst rond, maar blijven zij buiten schot. "Als honderden mensen een misdaad begaan en slechts een paar worden vervolgd, zullen toekomstige daders dit voor lief nemen en hopen ermee weg te komen", zegt de actiegroep daarover. Daarom doet KOZP "een dringend beroep op het OM om de zaak niet af te sluiten, maar door te pakken zodat geen enkele verdachte aan vervolging ontkomt".
Auto's met daarin demonstranten van KOZP werden in november 2022 tegengehouden, bekogeld en vernield op de afrit van de A28 bij Staphorst.
Meer uit Binnenland
HEDEL (ANP) - In delen van Hedel en Kerkdriel geldt vanaf woensdag 18.00 uur tot donderdagochtend 06.00 uur een veiligheidsrisicogebied, waar preventief gefouilleerd mag worden. Dit heeft burgemeester Antoine Walraven van Maasdriel, waar beide plaatsen onder vallen, besloten na eerdere ongeregeldheden de afgelopen jaren.
13 uur geledenEDE (ANP) - De 64-jarige man die op eerste kerstdag in Ede op een ruziënde groep mensen zou zijn ingereden, blijft veertien dagen langer in voorarrest. Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie zegt dat de man uit Ede maandagochtend is voorgeleid bij de rechter-commissaris op verdenking van poging tot doodslag. De rechter besloot het voorarrest van de verdachte te verlengen.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De politie bereidt zich voor op een jaarwisseling als alle andere. Dat zegt de nationaal commandant jaarwisseling van de politie, Paul Entken. Er zijn geen signalen voor grote onrust of groepen die zich bewust tegen de politie willen keren. Komende jaarwisseling is naar verwachting de laatste waarop consumenten vuurwerk mogen afsteken. "We beseffen ons terdege dat dit jaar een bijzonder jaar kan zijn, maar we zien nog niet veel heel andere dingen dan andere jaren."
15 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - De politie zoekt onder meer met een boot op het water van Park Scheybeeck in Beverwijk naar de vermiste Milan (16). De Oekraïense jongen raakte vorige week donderdag vermist in het nabijgelegen Heemskerk. Hij heeft een verstandelijke beperking en moeite met praten.
16 uur geledenHOUTEN (ANP) - De jaarwisseling verloopt op de meeste plaatsen droog, verwacht Weeronline. Lokaal kunnen buien voorkomen. Daarnaast is het veelal bewolkt, al komen ook wat opklaringen voor.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op enkele snelwegen in het grensgebied met Duitsland is het maandagochtend druk, onder meer door grenscontroles. Ook zijn er vermoedelijk veel mensen op weg naar Duitsland om daar vuurwerk in te slaan, zegt een medewerker van ANWB Verkeersinformatie, hoewel hij een slag om de arm houdt.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij ongeregeldheden in de Amsterdamse wijk Floradorp heeft de politie zondagavond tien mensen aangehouden. Negen van hen zijn inmiddels weer op vrije voeten, de tiende verdachte zat maandagochtend nog vast, laat een woordvoerder van de politie weten. Hij wordt verdacht van brandstichting.
17 uur geleden