KOZP: rechter laat slachtoffers in de kou staan in zaak Staphorst
DEN HAAG (ANP) - De rechter laat de demonstranten van Kick Out Zwarte Piet (KOZP) die in november 2022 werden belaagd in Staphorst "in de kou staan". Dat zegt de actiegroep in reactie op de veroordeling door de rechtbank in Zwolle van drie mannen uit het Overijsselse dorp. Ze kregen tot 180 uur taakstraf voor het geweld tegen de demonstranten.
Het Openbaar Ministerie (OM) had naast taakstraffen ook voorwaardelijke gevangenisstraffen geëist, "maar die heeft de rechter naast zich neergelegd", aldus KOZP. Ook is de actiegroep teleurgesteld dat de slachtoffers geen schadevergoeding krijgen. "Door tijdens de zitting de ernst en het trauma van de slachtoffers te erkennen, maar toch geen immateriële schade voor het leed toe te kennen, laat de rechter de slachtoffers in de kou staan."
KOZP hoopte dat de rechter meeging in de eisen van het OM, om zo naast het straffen van de verdachten ook toekomstige daders af te schrikken om de fout in te gaan. Volgens de actiegroep stopt het geweld pas als "daders niet langer denken dat ze ermee weg kunnen komen".
Buiten schot
Bovendien lopen er volgens KOZP nog veel meer verdachten van het geweldsincident in Staphorst rond, maar blijven zij buiten schot. "Als honderden mensen een misdaad begaan en slechts een paar worden vervolgd, zullen toekomstige daders dit voor lief nemen en hopen ermee weg te komen", zegt de actiegroep daarover. Daarom doet KOZP "een dringend beroep op het OM om de zaak niet af te sluiten, maar door te pakken zodat geen enkele verdachte aan vervolging ontkomt".
Auto's met daarin demonstranten van KOZP werden in november 2022 tegengehouden, bekogeld en vernield op de afrit van de A28 bij Staphorst.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Na jaren van stijging is het aantal meldingen van wolvenaanvallen op vee in het eerste kwartaal voor het eerst afgenomen. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen er 255 meldingen binnen bij BIJ12, de organisatie die namens de provincies wolvenzaken afhandelt. In dezelfde periode vorig jaar lag dat aantal nog aanzienlijk hoger op 385 meldingen, blijkt uit een data-analyse van het ANP.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het treinverkeer rond Den Bosch wordt zaterdagochtend hervat. Eerder was er geen treinverkeer mogelijk tussen Den Bosch en Tilburg en Den Bosch en Boxtel vanwege een spoorverzakking bij Vught.
4 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - In Vlissingen is een politieactie om hulp te bieden bij een persoon met "onbegrepen gedrag" vrijdagavond geëindigd met een aanhouding waarbij een schot is gelost, meldt de politie Zeeland. Tijdens de actie in de Kasteelstraat raakte een diensthond gewond.
7 uur geledenNIJKERK (ANP) - Bij het Israëlcentrum in het Gelderse Nijkerk heeft vrijdagavond laat een explosie plaatsgevonden. Het centrum van de organisatie Christenen voor Israël beschrijft het pand op zijn website als 'een ontmoetingsplek voor christenen met hart voor Israël'.
7 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
14 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
19 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
19 uur geleden