KOZP: pieten steeds minder geschminkt met sinterklaasvieringen
DEN HAAG (ANP) - Bij sinterklaasvieringen worden pieten steeds minder geschminkt. Op scholen, in winkels en bij bedrijven komen bijna alleen nog roetveegpieten langs. Dat concludeert Kick Out Zwarte Piet (KOZP) na een landelijke monitoring afgelopen sinterklaasperiode. Bij intochten valt volgens de groep nog de meeste vooruitgang te boeken.
Dit jaar heeft Nederland "weer een stapje vooruit gezet", zegt KOZP-voorman Jerry Afriyie op de dag na pakjesavond. Sinds de eerste intochten half november hebben mensen door het hele land in de gaten gehouden hoe het hulpje van Sinterklaas eruitziet. Het aantal roetveegpieten en kleurenpieten is volgens de actiegroep toegenomen.
"Het gaat steeds beter. Eerst hadden roetveegpieten nog veel 'roet', nu steeds minder. Ze hebben vaak alleen nog strepen en geen rode lippen", aldus Afriyie. Punt van zorg is voor KOZP nog het gebruik van een zwarte pruik, die volgens Afriyie in combinatie met het verkleedpak en veel roetvegen alsnog kan bijdragen aan de karikatuur Zwarte Piet. "Een beetje racisme is ook racisme", zegt hij.
Doelgroep
Bij intochten in gemeenten ziet KOZP dat veel comités het zwarte uiterlijk van Piet hebben losgelaten. De actiegroep merkt wel dat mensen zich nog "zo uitdossen als protest", aldus voorman Afriyie. Maar daar wil hij zijn energie niet aan besteden. "Mensen die zich bewust racistisch willen uiten, zijn niet onze doelgroep."
Dit jaar probeerde KOZP vooral mensen buiten de Randstad bereiken, in de kleinere dorpen en steden "waar de discussie op afstand was, die ze alleen online of via televisie meekregen", zegt Afriyie. In aanloop naar de intochten voerde de actiegroep gesprekken met gemeenten en organisaties, die op sommige plekken zorgden voor verandering van Piet. Ook demonstreerde KOZP samen met Extinction Rebellion bij onder meer gemeenteraadsvergaderingen.
Erop of eronder
Komend jaar is het "erop of eronder" voor KOZP, die altijd heeft gesteld zichzelf in december 2025 op te heffen. Tot die tijd blijft Afriyie zich met zijn actiegroep vol enthousiasme en energie inzetten "voor de positie van de zwarte gemeenschap".
De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) zegt het beeld van KOZP te herkennen. "Steeds meer gemeenten en organisaties kiezen gelukkig voor een inclusief sinterklaasfeest. Het gaat er nu om dat komend jaar dat op alle plekken het geval is", aldus een woordvoerder van Rabin Baldewsingh. "Als NCDR erkennen we dat dit een gevoelig onderwerp is, maar juist de gevoelige onderwerpen moet je onder ogen zien en bespreken."
Meer uit Binnenland
ZUTPHEN (ANP) - In Zutphen woedt een grote brand aan de Marsweg, meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Een loods van 40 bij 10 meter staat volledig in brand. De brandweer blust van buitenaf, gezien de omvang van de brand.
57 minuten geledenKOOG AAN DE ZAAN (ANP) - Tussen Koog aan de Zaan en Zaandam is maandagavond laat een natuurbrand uitgebroken. De brand woedt aan het Westerwindpad. Het getroffen gebied is ongeveer 20 bij 40 meter. Het gaat om oud gras dat in brand staat, meldt de Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Maandagavond worden zo'n 140 mensen van Ter Apel naar de nachtopvang in congrescentrum Hanze Plaza in Groningen gebracht. Omdat de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel vol is, brengen asielzoekers sinds vorige week de nacht door in tijdelijke locaties. Dit om te voorkomen dat zij buiten moeten slapen. In de nacht van zondag op maandag ging het om 126 mensen.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger het bevel gegeven om de aanvallen op Libanon op te voeren. De premier zegt in oorlog te zijn met Hezbollah. Hij wil de aan Iran gelieerde terreurgroep met de aanvallen "vernietigen", zegt hij in een videobericht op Telegram.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam. Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo'n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.
6 uur geledenTILBURG (ANP) - Tussen Den Bosch en Tilburg rijden maandag tot naar verwachting 18.30 uur geen treinen. Dat komt door een aanrijding, aldus NS. Een woordvoerder zei iets na 16.00 uur dat de Nederlandse Spoorwegen bezig zijn met het regelen van vervangend busvervoer. "Wanneer dat rond is, kunnen reizigers dat zien in de reisplanner."
9 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Parkeerplaatsen aan de stranden langs de kust en bij recreatieplassen lopen maandagmiddag vol. Veel mensen zijn vrij op tweede pinksterdag.
11 uur geleden