KOZP houdt in 2025 op en 'geeft stokje door aan samenleving'
AMSTERDAM (ANP) - Antiracismeorganisatie Nederland Wordt Beter, de organisatie achter Kick Out Zwarte Piet (KOZP), houdt er op 5 december 2025 mee op. De organisatie kondigt een actiebijeenkomst aan op 9 maart in Amsterdam, "om de laatste push te geven die nodig is om onze doelen te behalen".
Volgens voorman Jerry Afriyie was het al sinds de oprichting in 2010 het plan om in 2025 te stoppen. "Mensen die ons voorgingen in de strijd tegen racisme en niet zo'n einddatum stelden, raakten opgebrand." Naast een einddatum stelde de stichting ook drie doelen om in vijftien jaar te behalen: meer educatie en bewustwording over (de gevolgen van) het Nederlandse slavernijverleden; een nationale herdenkingsdag voor de afschaffing van de slavernij, op 1 juli, en dat de racistische karikatuur Zwarte Piet uit de openbare ruimte verdwijnt.
Terugkijkend vindt Afriyie dat er veel vooruitgang is geboekt. "In 2010 kon je makkelijker met racisme wegkomen dan nu. Toen ging 99 procent van het land voorbij aan de slavernijherdenking op 1 juli, nu hebben we een live-uitzending." De organisatie zegt bij de doelen realistisch te zijn geweest. "We hebben nooit gezegd dat we binnen vijftien jaar racisme uit de samenleving weg wilden krijgen. We wilden een stimulans zijn voor mensen om een anti-racistische houding aan te nemen."
Afriyie over 'ontslag'
Zelf gaat Afriyie het strijden met Kick Out Zwarte Piet "helemaal niet missen", zo zegt hij. "Ik doe het vrijwillig, maar ik kijk uit naar mijn ontslag", aldus Afriyie. "Ik heb het niet gedaan omdat het leuk is, maar omdat het belangrijk is. We wisten dat deze strijd gepaard zou gaan met opofferingsgezindheid, en dat moesten we er voor over hebben om vooruitgang te boeken."
De voorman van KOZP hoopt dat de doorgemaakte veranderingen van de afgelopen jaren beter geworteld raken. "Dat als mensen Zwarte Piet tegenkomen, dat ze niet op mij wachten, maar dat ze zich geïnspireerd voelen om zelf te zeggen: dit is niet oké. We geven het stokje door aan de samenleving."
Weerstand tegen acties
KOZP demonstreert elk jaar rond 5 december voor de afschaffing van Zwarte Piet in gemeentes waar nog geen roetveegpieten te zien zijn. Dat roept vaak weerstand op bij voorstanders van zwart geschminkte pieten. Zo werd er in bijvoorbeeld Staphorst, De Lier en Volendam geweld gebruikt tegen de demonstranten.
Meer uit Binnenland
MUSCAT (ANP) - Het KLM-toestel KL9896 met de eerste te repatriëren Nederlanders is van het vliegveld van Muscat in Oman opgestegen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geëist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vrijspraak in een twintig jaar oude zaak over de moord op Tamara Wolvers in Alphen aan den Rijn dient voor advies te worden voorgelegd aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Dat adviseerde procureur-generaal (PG) Edwin Bleichrodt dinsdag aan de Hoge Raad.
13 uur geleden