KOZP houdt in 2025 op en 'geeft stokje door aan samenleving'
AMSTERDAM (ANP) - Antiracismeorganisatie Nederland Wordt Beter, de organisatie achter Kick Out Zwarte Piet (KOZP), houdt er op 5 december 2025 mee op. De organisatie kondigt een actiebijeenkomst aan op 9 maart in Amsterdam, "om de laatste push te geven die nodig is om onze doelen te behalen".
Volgens voorman Jerry Afriyie was het al sinds de oprichting in 2010 het plan om in 2025 te stoppen. "Mensen die ons voorgingen in de strijd tegen racisme en niet zo'n einddatum stelden, raakten opgebrand." Naast een einddatum stelde de stichting ook drie doelen om in vijftien jaar te behalen: meer educatie en bewustwording over (de gevolgen van) het Nederlandse slavernijverleden; een nationale herdenkingsdag voor de afschaffing van de slavernij, op 1 juli, en dat de racistische karikatuur Zwarte Piet uit de openbare ruimte verdwijnt.
Terugkijkend vindt Afriyie dat er veel vooruitgang is geboekt. "In 2010 kon je makkelijker met racisme wegkomen dan nu. Toen ging 99 procent van het land voorbij aan de slavernijherdenking op 1 juli, nu hebben we een live-uitzending." De organisatie zegt bij de doelen realistisch te zijn geweest. "We hebben nooit gezegd dat we binnen vijftien jaar racisme uit de samenleving weg wilden krijgen. We wilden een stimulans zijn voor mensen om een anti-racistische houding aan te nemen."
Afriyie over 'ontslag'
Zelf gaat Afriyie het strijden met Kick Out Zwarte Piet "helemaal niet missen", zo zegt hij. "Ik doe het vrijwillig, maar ik kijk uit naar mijn ontslag", aldus Afriyie. "Ik heb het niet gedaan omdat het leuk is, maar omdat het belangrijk is. We wisten dat deze strijd gepaard zou gaan met opofferingsgezindheid, en dat moesten we er voor over hebben om vooruitgang te boeken."
De voorman van KOZP hoopt dat de doorgemaakte veranderingen van de afgelopen jaren beter geworteld raken. "Dat als mensen Zwarte Piet tegenkomen, dat ze niet op mij wachten, maar dat ze zich geïnspireerd voelen om zelf te zeggen: dit is niet oké. We geven het stokje door aan de samenleving."
Weerstand tegen acties
KOZP demonstreert elk jaar rond 5 december voor de afschaffing van Zwarte Piet in gemeentes waar nog geen roetveegpieten te zien zijn. Dat roept vaak weerstand op bij voorstanders van zwart geschminkte pieten. Zo werd er in bijvoorbeeld Staphorst, De Lier en Volendam geweld gebruikt tegen de demonstranten.
Meer uit Binnenland
ZEVENBERGEN (ANP) - Dat Moerdijk ook wordt genoemd in een onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale in Noord-Brabant leidde woensdag tijdens een informatieavond tot vragen van bewoners. Afgelopen weken werd bekend dat het dorp mogelijk moet verdwijnen ten behoeve van een ander energieproject: Powerport. Het onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale viel daar "bijzonder ongelukkig" mee samen, zei gedeputeerde Wilma Dirken van de provincie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.
6 uur geledenUITWIJK (ANP) - In het dorpje Uitwijk in de gemeente Altena is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Alle kuikens op de locatie in Noord-Brabant worden gedood.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale omroepen zijn vanaf 2026 live te volgen op NPO Start, de streamingdienst van de publieke omroep. Minister Gouke Moes (Media, BBB) heeft hiertoe besloten, omdat hij het belangrijk vindt dat regionale publieke omroepen "voor iedereen beter vindbaar en zichtbaar zijn". De demissionaire bewindsman gaat daarom ook de Mediawet aanpassen, schrijft hij in een Kamerbrief.
7 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Iets meer dan 2,25 miljoen mensen hebben dit najaar een vaccinatie tegen het coronavirus gekregen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De opkomst is iets lager dan vorig jaar, toen er ruim 2,5 miljoen prikken werden gezet tijdens de najaarsronde. Het jaar daarvoor, in 2023, kregen ruim 2,7 miljoen mensen een coronavaccinatie.
7 uur geledenHOORN (ANP) - Acteur en komiek Hans Otjes is overleden. Hij stierf maandag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoorn, heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt.
8 uur geleden