Kosten wederopbouw Oekraïne lopen op tot 588 miljard dollar
WASHINGTON (ANP/AFP) - De kosten van de wederopbouw van Oekraïne zijn bijna vier jaar na de inval van Rusland opgelopen tot 588 miljard dollar. Dat meldt de Wereldbank maandag in een rapport, in samenwerking met de Oekraïense regering, de Verenigde Naties en de Europese Commissie. Het bedrag is ruim 12 procent hoger dan een jaar geleden.
De schatting van de kosten gaat over de periode van de dag van de inval, 24 februari 2022, tot eind vorig jaar. De schade is het grootst in de woningsector. Zo'n 14 procent van de woningvoorraad is beschadigd of vernietigd, met 61 miljard dollar aan schade als gevolg. De kosten van schade aan de transportsector bedragen 40,3 miljard dollar. Vooral spoorwegen liepen veel schade op sinds het begin van de Russische inval.
De kosten zijn vorig jaar het hardst gestegen voor de wederopbouw van de energie-infrastructuur. De schade nam met 21 procent toe tot 18 miljard dollar. Door Russische raketaanvallen zaten sommige burgers tot 18 uur per dag zonder stroom.
'Schade is enorm'
"De schade is enorm en blijft toenemen", aldus het rapport. Die schade is geconcentreerd in de frontlinies en stedelijke gebieden.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zei eerder deze maand dat geen energiecentrale in het land nog ongeschonden is door Russische luchtaanvallen. Over aanvallen in januari zei de president dat "vrijwel alles was gericht op de energiesector, de spoorwegen en onze infrastructuur". De schade van die aanvallen in de eerste twee maanden van het jaar is nog niet meegenomen in dit rapport.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
14 uur geleden