Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kosten voor provincies aan faunaschade stijgen explosief

Kosten voor provincies aan faunaschade stijgen explosief

UTRECHT (ANP) - De provincies hebben afgelopen jaar 74,5 miljoen euro aan tegemoetkomingen in faunaschade moeten uitkeren. Dat is ruim 30 procent meer dan in 2023, toen ze 56 miljoen euro moesten betalen. In 2022 ging het om bijna 45 miljoen euro.

De provincie Noord-Holland was afgelopen jaar het meeste geld kwijt, ruim 27 miljoen. Ook in Friesland (17 miljoen) en Zuid-Holland (11 miljoen) veroorzaakten beschermde diersoorten veel schade aan gewas of vee van agrariërs. Die kunnen in dat geval aankloppen bij BIJ12, de organisatie die namens de provincies de schadeafhandeling verzorgt. Veruit de meeste schade ontstond aan grasland (bijna 50 miljoen euro), bloemkool volgt met 5,5 miljoen. In Flevoland werd het minste geld uitgekeerd (333.000 euro).

De compensatie voor faunaschade neemt al jaren gestaag toe. Voor dit jaar waren deze provinciale uitgaven begroot op 61 miljoen euro, maar het Interprovinciaal Overleg (IPO) wil die verwachting bijstellen naar 96 miljoen euro.

Explosieve stijging

Het aantal aanvragen groeit snel, van 6000 in 2020 naar ruim 10.000 vorig jaar. Ten opzichte van 2023 nam het aantal in 2024 met een kwart toe. Het schadejaar liep van 1 november 2023 tot en met 31 oktober 2024.

Volgens BIJ12 komt de explosieve stijging door het groeiende aantal aanvragen, de hogere gewasprijzen en omdat meer dieren niet bestreden mogen worden. Ook zijn provincies steeds meer geld kwijt aan wolven die vee aanvallen. Afgelopen jaar werd in 758 van zulke gevallen een tegemoetkoming verleend, in 2023 was dat nog 433 keer. Meestal stond het vee niet achter wolfwerende rasters. Het schadebedrag door wolvenaanvallen groeide van 368.000 naar ruim 875.000 euro. Het grootste deel daarvan komt voor rekening van Gelderland, Friesland en Drenthe, provincies waarin roedels zijn gevestigd.

Ganzen

Al jarenlang zijn ganzen de grootste 'kostenpost'. In de top 5 van schadeveroorzakende dieren staan vier ganzensoorten, met de grauwe gans (35 miljoen euro schade) als koploper. De houtduif volgt met bijna 11 miljoen. Limburg is de enige provincie waar niet ganzen voor de meeste schade zorgden, maar de das (ruim 400.000 euro) en het wilde zwijn (384.000 euro).

Volgens BIJ12 ligt de daadwerkelijke faunaschade nog een stuk hoger. Niet alle schades worden gemeld en bovendien hebben agrariërs ook een eigen risico.

Meer uit Binnenland

Van Zutphen stopt als Nationale ombudsman

DEN HAAG (ANP) - Reinier van Zutphen stopt als Nationale ombudsman. Hij vertrekt wanneer zijn tweede termijn eindigt, op 1 april volgend jaar. De Tweede Kamer gaat een opvolger zoeken.

2 uur geleden
Defensie steekt tientallen miljoenen in producent dronesoftware

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie steekt meer dan 30 miljoen euro in Intelic, een bedrijf dat software ontwikkelt voor de besturing van onbemande lucht- en grondsystemen van uiteenlopende fabrikanten. De investering is onderdeel van een samenwerkingsovereenkomst voor de duur van drie jaar.

4 uur geleden
Meer dan miljoen euro opgehaald via giro 5125 voor hulp Venezuela

DEN HAAG (ANP) - Via giro 5125 van het Rode Kruis is ruim 1,1 miljoen euro opgehaald voor de slachtoffers van de aardbevingen in Venezuela. Dat heeft de hulporganisatie vrijdag bekendgemaakt. Het gironummer werd vorige week vrijdag geopend.

6 uur geleden
COA sluit spoednoodopvang in Apeldoorn na vondst asbest

APELDOORN (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) sluit in Apeldoorn een spoednoodopvang voor asielzoekers voorlopig vanwege de vondst van asbest. Dat meldt de gemeente Apeldoorn.

14 uur geleden
In 2030 nog maar één doorstroomtoets, later dan Kamer wilde

DEN HAAG (ANP) - Vanaf het schooljaar 2029/2030 is er nog maar één doorstroomtoets, in plaats van zes. Dat betekent dat groep 8-leerlingen in 2030 allemaal dezelfde eindtoets maken. Staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) meldt dat in een brief aan de Tweede Kamer. Al houdt ze wel een slag om de arm door te stellen dat haar besluit nog kan veranderen.

18 uur geleden
Kabinet komt met verbod op uitzendkrachten in vleessector

DEN HAAG (ANP) - Er komt een verbod op de inzet van uitzendkrachten in de vleesverwerkende industrie. Het kabinet neemt daarover naar verwachting vrijdag een besluit, bevestigen meerdere Haagse bronnen na een bericht van RTL Nieuws. Het verbod gaat medio 2028 in en moet een einde maken aan misstanden in deze sector, met name uitbuiting van arbeidsmigranten.

19 uur geleden
Stichting belangen afstandskinderen blij met excuses kabinet

DEN HAAG (ANP) - Stichting Verleden in Zicht, die de belangen behartigt van afstandskinderen in Nederland, is blij met de excuses van het kabinet en de erkenning van het leed dat de slachtoffers is aangedaan, laat bestuurslid Frans Haven weten. Wel vindt hij de excuses rijkelijk laat.

20 uur geleden