Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kosten voor noodnachtopvang asielzoekers lopen in de miljoenen

Kosten voor noodnachtopvang asielzoekers lopen in de miljoenen

DEN HAAG (ANP) - De inzet van noodnachtopvang om het asielzoekerscentrum in Ter Apel te ontlasten, zorgt voor extra hoge kosten. Dat zegt Paula Lambeck, regiomanager van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). "Een locatie zoals nu in Beilen staat, kost ongeveer 7000 euro per nacht als deze niet gebruikt wordt, en ongeveer 18.500 euro als er tweehonderd mensen overnachten." De kosten lopen op tot in de miljoenen euro's.

Volgens een bestuursovereenkomst tussen de gemeente Westerwolde en het COA, mogen op het terrein in Ter Apel maximaal 2000 asielzoekers zijn. Het afgelopen jaar werd die limiet bijna dagelijks overschreden. De asielzoekers die daar alsnog niet terechtkonden, werden naar een noodnachtopvanglocatie in een andere noordelijke gemeenten gebracht, zoals Stadskanaal en Nieuwe Pekela. "Maar dat kost ons ontzettend veel geld", vertelt de COA-manager. "We betalen huur voor de grond, tenten, catering, sanitaire voorzieningen, schoonmaak, busvervoer, beveiliging en de extra personele inzet. Dat tikt behoorlijk aan."

Het ANP becijferde op basis van gegevens van het COA dat sinds december vorig jaar bijna elke dag gemiddeld 181 asielzoekers naar de noodnachtopvang zijn gebracht, omdat zowel in het aanmeldcentrum als op andere plekken in het land geen plek voor hen werd gevonden. Lambeck betreurt dit. "We gaan over grenzen heen. De werkdruk is enorm en de omstandigheden voor asielzoekers niet menswaardig, maar het alternatief is mensen buiten laten slapen."

Spoedlocaties

In augustus en oktober was de nood dusdanig hoog dat zelfs de noodnachtopvang met tweehonderd bedden niet voldoende slaapplekken bood. Er werd uitgeweken naar spoedlocaties elders in het land, zoals in Ugchelen met grotere reisafstanden. Dergelijke locaties kosten "ook veel geld, want die moeten met spoed geregeld worden", aldus Lambeck.

De gemeenten rondom Ter Apel helpen sinds december vorig jaar om de beurt door een locatie voor een aantal weken beschikbaar te stellen. Momenteel neemt de gemeente Midden-Drenthe deze taak op zich in Beilen.

Door de lagere instroom en het openen van een grote tijdelijke opvanglocatie op het evenemententerrein in Biddinghuizen is de druk op het aanmeldcentrum in Ter Apel de afgelopen weken fors verminderd. Sinds 6 november wordt de locatie in Beilen tijdelijk niet gebruikt, maar deze blijft wel open. Ook dat kost het COA dus duizenden euro's per dag door onder meer huur van het sanitair en beveiliging van het terrein. Het COA verwacht de noodnachtopvang na de jaarwisseling weer nodig te hebben, als andere tijdelijke locaties in het land sluiten.

Meer uit Binnenland

Van Bruggen onwel door hitte bij herdenking geweldslachtoffers

DE WIJK (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) is zaterdag door de hitte onwel geworden tijdens een herdenkingsceremonie voor slachtoffers van geweld in het Drentse De Wijk. Dat meldt de bewindsvrouw op Instagram.

40 minuten geleden
GGD: cruiseschip Hondius na hantavirus weer schoon

ROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.

6 uur geleden
DPG Media verlengt project met kranten voor mensen in armoede

AMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.

8 uur geleden
Minder mensen verbleven afgelopen nacht in opvanglocatie Warffum

WARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.

9 uur geleden
Nieuwe verdachte (35) opgepakt na vondst dode man in sloot Herpen

OSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.

13 uur geleden
Scenario waarin Moerdijk blijft bestaan 'nadrukkelijker' in beeld

DEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.

21 uur geleden
Code oranje in het oosten vanwege zware onweersbuien

DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.

1 dag geleden