Kosten renovatie Binnenhof lopen fors op: circa 2 miljard euro
DEN HAAG (ANP) - De renovatie van het Binnenhof in Den Haag gaat circa 2 miljard euro kosten, meer dan twee keer zoveel als waar tot dusver van werd uitgegaan. De gebouwen van de Tweede en Eerste Kamer, het ministerie van Algemene Zaken en de Raad van State zijn er veel slechter aan toe dan verwacht, meldt demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer.
"Dat is een gigantisch bedrag", erkent De Jonge. "Maar het is onvermijdelijk dat we deze kosten moeten maken. Met de renovatie kunnen we dit schitterende monument, het oudste regeringscentrum ter wereld dat nog in gebruik is en het hart van onze democratie, voor de toekomst behouden."
De opknapbeurt waartoe in 2015 werd besloten, is veel ingewikkelder gebleken dan gedacht. Niet alleen de bouwkundige staat valt tegen. Van de ruim 4000 vertrekken in het complex, waarvan de oudste delen achthonderd jaar oud zijn, zijn er geen twee identiek. Dat betekent dat overal maatwerk nodig is.
Veiligheidsproblemen
Sinds het Binnenhof in 2021 grotendeels dichtging, is bijvoorbeeld aan het licht gekomen dat het monumentale dak van de Eerste Kamer niet meer goed op de wanden steunt. En de oorzaak van hardnekkige vochtproblemen in het Tweede Kamergebouw is eindelijk ontdekt: de verderop gelegen Hofvijver lekt.
Dat zorgt ook voor veiligheidsproblemen, zegt minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) in een toelichting. Op sommige plekken sijpelt het water vlak onder een stopcontact naar binnen. "Dus ja, dat het niet gierend is misgegaan hier, is eigenlijk achteraf een wonder." Hij blijft er dan ook bij dat de renovatie een goed besluit is geweest. "Het is hooguit enkele tientallen jaren te laat."
Nieuwe tegenvaller
De tijdelijke huisvesting van het ministerie van Algemene Zaken levert ook een nieuwe tegenvaller op. Oorspronkelijk zou het departement van de premier naar het terrein rond het Catshuis verhuizen, maar daar werkte de gemeente Den Haag niet aan mee. Het alternatieve onderkomen bij het ministerie van Economische Zaken aan de Bezuidenhoutseweg is niet op tijd klaar. Daarom wordt gewerkt aan een tussenoplossing bij het ministerie van Binnenlandse Zaken aan de Turfmarkt.
Het wordt nog "een hele klus" om de opknapbeurt van het Binnenhof op tijd af te krijgen, erkent De Jonge. De oplevering is vooralsnog eind 2028 gepland en dat is al twee jaar later dan eerder gedacht. Volgend jaar wordt een nieuwe inschatting gemaakt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Soedanese vluchtelingen die zich melden in Nederland maken door een wijziging in het beleid meer kans op asiel, meldt minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) in een Kamerbrief. Inwoners uit zes regio's in het in oorlog verkerende Afrikaanse land konden al langer asiel aanvragen met het argument dat ze risico lopen op willekeurig geweld. Dat wordt uitgebreid naar heel Soedan. Ook komen bepaalde specifieke groepen sneller in aanmerking voor een vluchtelingenstatus.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.
1 dag geleden