Kosten olietransport VS naar Europa op hoogste punt in twee jaar
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De kosten om olie vanuit de Verenigde Staten naar Europa te verschepen rijzen de pan uit. De dagelijkse inkomsten voor een middelgrote tanker op deze route stegen deze week naar bijna 57.000 dollar. Dat is twaalf keer meer dan aan het begin van het jaar en het hoogste niveau in bijna twee jaar.
Er zijn meerdere oorzaken van de prijsstijgingen. Zo is er door de oorlog in Oekraïne en de daarmee gepaard gaande sancties tegen de grote olieproducent Rusland meer vraag naar olie van elders. Ook zijn er wereldwijd minder schepen beschikbaar. De tankers zijn doorgaans goed voor het transport van 600.000 vaten ruwe olie. Door de bescheiden afmeting kunnen ze in veel Europese havens aanmeren. Dit in tegenstelling tot zogeheten VLCC' s, oftewel supertankers, die voor veel havens te groot zijn.
De prijsstijging op de route tussen de VS en Europa volgt op een eerdere toename van de tarieven voor het transport van olie bij de oversteek van de Middellandse Zee. Handelaren zetten vorige maand alles op alles om schepen beschikbaar te krijgen toen Libië bekendmaakte de export van olie te zullen hervatten. De uitvoer door het Noord-Afrikaanse land lag maanden stil.
Russische olie
Door de Russische invasie in Oekraïne zijn de oliestromen wereldwijd flink verstoord. Russische Oeral-olie wordt niet of nauwelijks meer afgezet in Europa en vindt zijn weg nu in Azië. Europese raffinaderijen zoeken op hun beurt naarstig naar alternatieven. Dat komt onder andere neer op olie uit de Noordzee, West-Afrika en de VS.
Mogelijk dat de dreiging van een wereldwijde recessie de transportkosten kan drukken, menen kenners. Dit zou namelijk de vraag naar olie in de weg kunnen zitten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs laat dinsdagochtend net als de olieprijzen een stevige daling zien. Daarmee reageert de handel op de gasmarkt eveneens op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Die heeft gezegd dat de oorlog met Iran mogelijk snel voorbij kan zijn.
3 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Bouwbedrijf Dura Vermeer heeft vorig jaar flink meer omzet behaald dankzij een sterke vraag naar nieuwe woningen en infrastructuurprojecten. Volgens het familiebedrijf uit Rotterdam, dat vorig jaar zijn 170-jarig bestaan vierde, steeg de jaaromzet met 24 procent tot 2,6 miljard euro. Daarbij ging de nettowinst met bijna 50 procent omhoog tot ruim 90 miljoen euro.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in februari verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten waren volgens het CBS in de maand voorafgaand aan de oorlog in het Midden-Oosten vooral minder positief over de verwachte bedrijvigheid. Ook het oordeel over de orderpositie verslechterde, terwijl het oordeel over de voorraden gereed product verbeterde.
46 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen voor diesel in Nederland is dinsdagochtend voor het eerst tot boven de 2,50 euro per liter gestegen. Door de oorlog in het Midden-Oosten lopen de prijzen aan de pomp al ongeveer een week hard op. Ook benzine is weer een stuk duurder geworden.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in januari evenveel goederen en diensten aangeschaft als een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In december groeide de totale consumptie nog met 0,8 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in februari gemiddeld 2,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie bleef daarmee onveranderd ten opzichte van een maand eerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de zakelijke dienstverlening is in 2025 met 3,6 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste kwartaalcijfers. In het vierde kwartaal lag de omzet 4,5 procent hoger dan in dezelfde periode in 2024. De prijzen in de zakelijke dienstverlening waren hoger dan een jaar eerder, wat bijdroeg aan de omzetgroei in de sector.
2 uur geleden