Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kosten olietransport VS naar Europa op hoogste punt in twee jaar

Kosten olietransport VS naar Europa op hoogste punt in twee jaar

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De kosten om olie vanuit de Verenigde Staten naar Europa te verschepen rijzen de pan uit. De dagelijkse inkomsten voor een middelgrote tanker op deze route stegen deze week naar bijna 57.000 dollar. Dat is twaalf keer meer dan aan het begin van het jaar en het hoogste niveau in bijna twee jaar.

Er zijn meerdere oorzaken van de prijsstijgingen. Zo is er door de oorlog in Oekraïne en de daarmee gepaard gaande sancties tegen de grote olieproducent Rusland meer vraag naar olie van elders. Ook zijn er wereldwijd minder schepen beschikbaar. De tankers zijn doorgaans goed voor het transport van 600.000 vaten ruwe olie. Door de bescheiden afmeting kunnen ze in veel Europese havens aanmeren. Dit in tegenstelling tot zogeheten VLCC' s, oftewel supertankers, die voor veel havens te groot zijn.

De prijsstijging op de route tussen de VS en Europa volgt op een eerdere toename van de tarieven voor het transport van olie bij de oversteek van de Middellandse Zee. Handelaren zetten vorige maand alles op alles om schepen beschikbaar te krijgen toen Libië bekendmaakte de export van olie te zullen hervatten. De uitvoer door het Noord-Afrikaanse land lag maanden stil.

Russische olie

Door de Russische invasie in Oekraïne zijn de oliestromen wereldwijd flink verstoord. Russische Oeral-olie wordt niet of nauwelijks meer afgezet in Europa en vindt zijn weg nu in Azië. Europese raffinaderijen zoeken op hun beurt naarstig naar alternatieven. Dat komt onder andere neer op olie uit de Noordzee, West-Afrika en de VS.

Mogelijk dat de dreiging van een wereldwijde recessie de transportkosten kan drukken, menen kenners. Dit zou namelijk de vraag naar olie in de weg kunnen zitten.

Meer uit Financieel

Wall Street verder omhoog na lang weekend in VS

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.

1 uur geleden
Toezichthouders: Iranoorlog zet financiële stabiliteit onder druk

AMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zet de financiële stabiliteit in Nederland verder onder druk. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Centraal Planbureau (CPB) waarschuwen dinsdag in rapporten voor toenemende risico's, terwijl De Nederlandsche Bank (DNB) bedreigingen signaleert door de aanhoudende geopolitieke en economische turbulentie in combinatie met de opmars van AI.

2 uur geleden
DNB-president waarschuwt voor grotere kans op cyberaanvallen

AMSTERDAM (ANP) - De kans op cyberaanvallen in Nederland is toegenomen door nieuwe vormen van kunstmatige intelligentie. AI-gedreven cyberaanvallen zouden zomaar tot uitval van betalingsverkeer kunnen leiden als banken en andere instellingen hun digitale beveiliging niet snel verbeteren, waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB).

2 uur geleden
Voorzitter Brits olieconcern BP ontslagen om 'ernstige zorgen'

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Albert Manifold, voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, is per direct ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft hem vanwege "ernstige zorgen" uit zijn functie ontheven. De zorgen hebben betrekking op goed bestuur, toezicht en gedrag. BP brengt daarbij geen verdere details naar buiten.

2 uur geleden
Vakbond FNV gaat staken in zuivelindustrie na verlopen ultimatum

UTRECHT (ANP) - FNV gaat staken bij makers van melkproducten, kaas, yoghurt en babyvoeding. De vakbond had een ultimatum gesteld aan de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) in een conflict over een nieuwe cao. Wanneer de stakingen plaatsvinden en welke omvang deze zullen hebben, kan een woordvoerder van FNV nog niet zeggen.

3 uur geleden
Zoon Mango-oprichter stapt opzij voor onderzoek dood vader

MARTORELL (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Jonathan Andic, de zoon van Mango-oprichter Isak Andic, treedt tijdelijk af als vicevoorzitter van de raad van bestuur van de Spaanse modeketen. Dat laat hij weten in een brief, gepubliceerd door persbureau EFE. Jonathan wordt in verband gebracht met de dood van zijn vader in december 2024.

4 uur geleden
Werkgevers kampen met planningsproblemen door personeelstekort

DEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten blijven in Nederland problemen geven voor werkgevers. Dat meldt werkgeversvereniging AWVN na een ledenonderzoek. Bijna driekwart van de werkgevers krijgt volgens de onderzoekers hun planning niet rond.

5 uur geleden