Kosten koningshuis stijgen verder, ditmaal met 5,7 miljoen euro
DEN HAAG (ANP) - Er gaat volgend jaar bijna 55,9 miljoen euro naar het koningshuis, ruim 11 procent meer dan dit jaar. Dat staat in de miljoenennota die dinsdag op Prinsjesdag is gepresenteerd. Vorig jaar werd er 50,2 miljoen euro begroot voor het koninklijk huis.
De functionele kosten van de koning stijgen komend jaar met 4,5 miljoen euro. Het bedrag van in totaal 36,7 miljoen euro kan de koning gebruiken voor kosten die "te relateren zijn aan de uitoefening van het koningschap".
Koning Willem-Alexander, koningin Máxima, prinses Amalia en prinses Beatrix hebben volgend jaar in totaal ongeveer 600.000 euro meer te besteden dan dit jaar. De koning krijgt er ongeveer 400.000 euro bij. Daarvan gaat ongeveer 340.000 euro naar personeel en 55.000 naar zijn eigen inkomen. Zijn jaarinkomen komt daarmee op 1,09 miljoen euro uit.
Máxima
De uitkering voor prinses Amalia gaat eveneens met een ton omhoog. Waar zij dit jaar recht zou hebben op 1,73 miljoen euro, is dat volgend jaar 1,83 miljoen euro. Rond haar achttiende verjaardag gaf Amalia echter aan haar inkomen, dat volgend jaar zo'n 322.000 euro zou zijn, terug te storten tot het einde van haar studie. Ook volgend jaar ziet ze af van het inkomen en de onkostenvergoeding, zo staat in de begroting. De onkostenvergoeding is voor volgend jaar begroot op 1,5 miljoen euro, zolang zij geen hoge kosten maakt in haar functie.
Koningin Máxima gaat er in totaal zo'n 64.000 euro op vooruit. Haar inkomen stijgt met 20.000 euro en vanaf 2024 verdient ze jaarlijks dus zo'n 431.000 euro. Haar budget voor personele en materiële uitgaven stijgt met 43.000 euro. Ook prinses Beatrix heeft als afgetreden vorst recht op een uitkering. Die is volgend jaar een ton hoger dan dit jaar, namelijk 1,84 miljoen euro.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Binnenkort gaat de Tweede Kamer in debat over het plan om een illegaal verblijf in Nederland strafbaar te stellen. Aan het begin van de zomer leidde het tot veel discussie toen de PVV dit wilde toevoegen aan een nieuwe strenge asielwet, en een Kamermeerderheid daarmee instemde. Het debat gaat over een aanpassing die demissionair asielminister David van Weel (VVD) voorstelt om tegemoet te komen aan de zorgen hierover.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders ziet "in geen enkel geval" voor zich dat de PVV steun zal verlenen aan een kabinet met D66 en CDA op basis van hun formatiestuk. Hij heeft geen goed woord over voor de plannen die de twee partijen dinsdag bekendmaakten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz blijft erbij dat zij alleen in een "centrumrechts" kabinet stapt en ze blijft GroenLinks-PvdA uitsluiten. "Dat gaat niet veranderen", zei ze na afloop van een gesprek met informateur Sybrand Buma. Ze zei dat samenwerking met die partij "op basis van de inhoud" niet mogelijk zou zijn. Ook zou het niet voldoen aan de wens van "de kiezer".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Ingrid Coenradie van JA21 heeft scherpe kritiek op het vonnis dat de rechtbank in Rotterdam vorige week uitsprak tegen de pleegouders van een meisje in Vlaardingen. Zij kregen celstraffen van acht jaar opgelegd voor onder meer het opsluiten van het meisje. Tijdens een Kamerdebat zei de politica dat die uitspraak "de plank zo grandioos misslaat dat je je afvraagt wie van al deze zogeheten deskundigen in vredesnaam nog enig besef heeft van realiteit".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver zou het een "cruciale fout" vinden als D66 en CDA op basis van hun formatiestuk gaan onderhandelen over een minderheidskabinet. Daarmee zouden zij het "blokkeergedrag" van de VVD belonen, zei hij na afloop van een gesprek met informateur Sybrand Buma.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wil dat drones niet tot ongeveer 15, maar tot 5 kilometer van passagiersvliegvelden mogen komen zonder toestemming van luchtverkeersleiders. De nieuwe regels gaan naar verwachting in de loop van volgend jaar in.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van het kabinet om kinderopvang vanaf 2029 nagenoeg gratis te maken, schiet tekort en moet daarom op deze manier niet worden ingevoerd, vindt het Adviescollege toetsing regeldruk (ATR). Meer ouders of verzorgers zullen kinderen hierdoor naar de opvang sturen. Daar is ook meer personeel voor nodig, terwijl de sector al te maken heeft met tekorten.
6 uur geleden