Kosten gehandicaptenparkeerkaart lopen nog steeds flink uiteen
DEN HAAG (ANP) - De kosten voor een gehandicaptenparkeerkaart (GPK) lopen per gemeente flink uiteen. In de duurste gemeente kost de kaart 333 euro, terwijl het in zestien gemeenten gratis is. Dat blijkt uit een analyse en uitvraag van het ANP bij 338 Nederlandse gemeenten. Tussen 2024 en 2026 was de inflatie 6,7 procent. De kosten zijn in 123 gemeenten meer gestegen dan de inflatie over twee jaar.
Gehandicapten kunnen bij gemeenten een parkeerkaart aanvragen om gratis te parkeren op daarvoor bestemde parkeerplaatsen. Dat kunnen zij doen als de bestuurder of passagiers van het voertuig minder dan 100 meter zelfstandig kunnen lopen, of een van hen rolstoelgebonden is. Bij de eerste aanvraag toetst een medisch onderzoek deze beperkingen.
Gemiddeld kost een GPK in 2026 137,02 euro, twee jaar eerder was dit nog 122,40 euro. Dat is een stijging van bijna 12 procent. In de gemeente Altena (Noord-Brabant) betaalt men het meest voor een GPK, namelijk 333 euro. Ook in Buren, Waddinxveen en Hulst kost de kaart meer dan 300 euro. De medische keuring bepaalt het grootste deel van dit bedrag. Andere gemeenten vergoeden deze kosten juist, waardoor de kosten in Sliedrecht, Tholen en Asten onder de twintig euro zijn.
De Ronde Venen
Een GPK is gratis in zestien gemeenten, voorafgaand aan dit jaar ook in De Ronde Venen. Sinds het begin van dit jaar rekent de gemeente wel kosten voor de kaart, omdat het "relatief meer aanvragen ontving in vergelijking met andere gemeenten". "Ook hebben we te maken met afzeggingen voor het medisch onderzoek en bezuinigingen van het rijk", laat een woordvoerder weten.
Volgens belangenorganisatie voor mensen met een beperking Ieder(in), komen de verschillen tussen gemeenten door decentralisatie. "Gemeenten zijn vrij in het bepalen van de kosten voor een gehandicaptenparkeerkaart", zegt zij. Ook stelt Ieder(in) dat de uiteenlopende kosten in strijd zijn met het VN-verdrag Handicap. "De hoge kosten voor een GPK vormen een belemmering voor personen met een beperking om zich zelfstandig van A naar B te verplaatsen". De organisatie pleit voor een centrale regeling.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Van de vijf verdachten die vorige week zijn aangehouden voor betrokkenheid bij een dodelijk schietincident in Nijmegen op 21 juli, zijn er drie vrijgelaten. Een 19-jarige verdachte uit Amsterdam en een minderjarige verdachte uit Hoorn zijn voorgeleid aan de rechter-commissaris en blijven veertien dagen langer in voorarrest. Dit meldt het Openbaar Ministerie.
3 uur geledenGENT (ANP) - Het hof van assisen in Gent heeft Dave De K. (39) veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor het ontvoeren en doden van de Vlaamse kleuter Dean in januari 2022. Het lichaam van de 4-jarige Dean werd op 17 januari 2022 in Nederland gevonden in de bosjes van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat premier Rob Jetten volgend jaar een kind krijgt met zijn partner Nicolás Keenan is "hartstikke mooi nieuws", zegt de voorzitter van Stichting Meer dan Gewenst, Arnoud Breitbarth. Die organisatie zet zich in voor lhbti+'ers met een gezin of kinderwens. "We hopen dat draagmoederschap hierdoor wat bekender en normaler wordt."
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Bibliotheek Rotterdam toont tijdens de komende Erasmusweek een boek van de filosoof dat lange tijd verloren werd gewaand. Het gaat om La civilité puerile, een Franse bewerking van Erasmus' handboek over goede manieren voor kinderen. Het boekje uit 1609 maakt nu onderdeel uit van de Rotterdamse UNESCO-Erasmuscollectie.
6 uur geledenROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam kampt weer met een storing. De brug is volgens ProRail sinds maandagochtend niet te gebruiken voor wegverkeer en ook scheepvaart kan niet onder de brug door. ProRail weet nog niet hoelang het herstel gaat duren.
6 uur geledenBEEK EN DONK (ANP) - De 56-jarige man die ervan wordt verdacht een vrouw om het leven te hebben gebracht in Beek en Donk, had een relatie met haar. Dat bevestigt de politie desgevraagd.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het reisadvies voor Frankrijk aangepast. Het ministerie waarschuwt Nederlanders in Frankrijk voor gewelddadige demonstraties in het land. De kleur van het reisadvies blijft geel.
6 uur geleden