'Kosten garantstelling kredietverzekeringen niet naar burger'
DEN HAAG (ANP) - Het plan van het kabinet om garant te staan voor kredieten die bedrijven van leveranciers krijgen kan op steun rekenen in de Tweede Kamer. Partijen zijn wel kritisch en willen weten of de rekening voor kredietverzekeraars en bedrijven bij de belastingbetaler komt te liggen.
SP-Kamerlid Mahir Alkaya klaagt over "private lusten, publieke lasten". Ook andere linkse partijen twijfelen aan het plan van staatssecretaris Hans Vijlbrief. GroenLinks-Kamerlid Bart Snels: "Nu zit het even tegen en dan zeggen die verzekeraars: nemen jullie even onze handel over? Dan maken wij geen verliezen en als het weer beter gaat komen wij weer terug."
Het kabinet staat voor 12 miljard euro garant voor leverancierskredieten om ervoor te zorgen dat bedrijven die in zwaar weer komen bestellingen kunnen blijven doen. De verwachting is dat kredietverzekeraars minder of niet garant willen staan voor bestellingen die in termijnen worden betaald, omdat bijvoorbeeld horeca- en retail-ondernemers hun omzet grotendeels zien wegvallen wegens de coronamaatregelen. Het kabinet verwacht zo'n 1 miljard te verliezen
Speciale belasting
"Moet die rekening niet weer terug naar het bedrijfsleven?", vraagt PvdA'er Henk Nijboer zich af. Hij vraagt zich af of er een speciale belasting moet komen om kosten te verhalen, zoals na de financiële crisis is gedaan met de bankenbelasting. Snels denkt na over een verhoging van de verzekeringsbelasting. Alkaya heeft het over een "kredietverzekeraarsbelasting".
Vijlbrief is bereid "op een later moment" te kijken naar een manier om "winsten te gaan terughalen met belastingen" of een soortgelijke regeling als de bankenbelasting in te stellen. "Wie moet eigenlijk de lasten dragen van die niet-functionerende verzekeringsmarkt in een situatie als deze? Dat is een terechte politieke vraag", zegt de bewindsman. Het is eerst van belang om de kredietverzekeringen op gang te houden. Daarna is er meer ruimte voor die discussie, stelt Vijlbrief.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag licht hoger gesloten, waarmee het slotrecord van een dag eerder iets werd aangescherpt. De chipbedrijven ASML en Besi stonden opnieuw bij de stijgers op het Damrak na de cijfers van AI-chipconcern Nvidia. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Modemerk Ralph Lauren heeft afgelopen boekjaar meer kleding verkocht, ondanks hogere prijzen. Het bedrijf meldt in zijn jaarupdate zowel meer winst als omzet dan een jaar eerder.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia ging donderdag licht omhoog op de beurzen in New York. De grootste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) behaalde afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten door de aanhoudende grote vraag naar chips voor AI-datacenters. Volgens topman Jensen Huang verloopt de bouw van AI-fabrieken met "uitzonderlijke snelheden" en is sprake van de "grootste expansie van infrastructuur in de menselijke geschiedenis".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversvereniging AWVN denkt dat het wetsvoorstel voor loontransparantie voor "vervelende situaties" op de werkvloer kan zorgen. Ook voorziet de vereniging, net als werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, veel administratieve lasten voor werkgevers.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Vliegtuigbouwer Airbus en luchtvaartmaatschappij Air France zijn in hoger beroep door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan dood door schuld voor de crash van een vliegtuig in 2009, waarbij 228 mensen om het leven kwamen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Autoconcern Stellantis gaat zijn investeringen voortaan vooral richten op de vier kernmerken Jeep, Ram, Peugeot en Fiat om de winstgevendheid te verbeteren. Traditionele merken als Chrysler, Alfa Romeo en Opel krijgen daarbij een kleinere rol.
7 uur geleden