'Kosten garantstelling kredietverzekeringen niet naar burger'
DEN HAAG (ANP) - Het plan van het kabinet om garant te staan voor kredieten die bedrijven van leveranciers krijgen kan op steun rekenen in de Tweede Kamer. Partijen zijn wel kritisch en willen weten of de rekening voor kredietverzekeraars en bedrijven bij de belastingbetaler komt te liggen.
SP-Kamerlid Mahir Alkaya klaagt over "private lusten, publieke lasten". Ook andere linkse partijen twijfelen aan het plan van staatssecretaris Hans Vijlbrief. GroenLinks-Kamerlid Bart Snels: "Nu zit het even tegen en dan zeggen die verzekeraars: nemen jullie even onze handel over? Dan maken wij geen verliezen en als het weer beter gaat komen wij weer terug."
Het kabinet staat voor 12 miljard euro garant voor leverancierskredieten om ervoor te zorgen dat bedrijven die in zwaar weer komen bestellingen kunnen blijven doen. De verwachting is dat kredietverzekeraars minder of niet garant willen staan voor bestellingen die in termijnen worden betaald, omdat bijvoorbeeld horeca- en retail-ondernemers hun omzet grotendeels zien wegvallen wegens de coronamaatregelen. Het kabinet verwacht zo'n 1 miljard te verliezen
Speciale belasting
"Moet die rekening niet weer terug naar het bedrijfsleven?", vraagt PvdA'er Henk Nijboer zich af. Hij vraagt zich af of er een speciale belasting moet komen om kosten te verhalen, zoals na de financiële crisis is gedaan met de bankenbelasting. Snels denkt na over een verhoging van de verzekeringsbelasting. Alkaya heeft het over een "kredietverzekeraarsbelasting".
Vijlbrief is bereid "op een later moment" te kijken naar een manier om "winsten te gaan terughalen met belastingen" of een soortgelijke regeling als de bankenbelasting in te stellen. "Wie moet eigenlijk de lasten dragen van die niet-functionerende verzekeringsmarkt in een situatie als deze? Dat is een terechte politieke vraag", zegt de bewindsman. Het is eerst van belang om de kredietverzekeringen op gang te houden. Daarna is er meer ruimte voor die discussie, stelt Vijlbrief.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt heeft een internationaal energiebedrijf berispt voor het te laat naar buiten brengen van marktgevoelige informatie. De marktwaakhond noemt het bedrijf niet bij naam, maar meldt dat de onderneming zowel elektriciteit produceert als energie verhandelt.
3 minuten geledenNICOSIA (ANP) - Voorzitter Kyriakos Pierrakakis van de Eurogroep erkent dat er sprake is van "stagflatoire druk", maar voegt daar meteen aan toe dat Europa veerkrachtig is. "De groeiprognoses zijn naar beneden bijgesteld en de inflatieprognoses naar boven, maar we bevinden ons nog steeds in een positieve groeizone", zei hij vrijdag bij aankomst in Nicosia.
26 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse cosmeticamerk Estée Lauder en het Spaanse Puig, bekend van merken als Jean Paul Gaultier en Charlotte Tilbury, gaan niet fuseren. De bedrijven waren in gesprek, maar deze zijn beëindigd. Over de redenen deden de merken geen uitspraken.
33 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk overweegt mogelijk een winstbelasting in te voeren voor bedrijven die profiteren van de flink gestegen energieprijzen door de Iranoorlog. Dat heeft de Franse minister van Financiën vrijdag gezegd.
39 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japan krijgt voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten weer een lading ruwe olie uit die regio geleverd. Het schip komt volgens het Japanse ministerie van Handel maandag aan.
52 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag hoger begonnen. De hoop op een spoedig einde van de oorlog in het Midden-Oosten bleef de stemming op de beursvloeren ondersteunen. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump zal het conflict met Iran snel voorbij zijn. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde "goede tekenen" te zien in de besprekingen met Iran, ondanks dat de landen nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
1 uur geledenNICOSIA (ANP) - Het verzoek van Italië voor extra fiscale ruimte voor maatregelen tegen de energiecrisis vindt geen gehoor in de EU-lidstaten. Alleen Spanje steunt het verzoek, maar niet voor maatregelen op de korte termijn zoals Italië wil. Ministers van Financiën van onder meer België, Litouwen en Cyprus wijzen het idee resoluut van de hand, zo bleek vrijdag voor het begin van de vergadering met de ministers van Financiën van de eurogroeplanden in Nicosia.
1 uur geleden