
Kosovotribunaal veroordeelt eerste twee mannen tot celstraf
DEN HAAG (ANP) - De Kosovaren Hysni Gucati en Nasim Haradinaj zijn veroordeeld tot 4,5 jaar celstraf voor het intimideren van getuigen. Het is de eerste uitspraak van het Kosovotribunaal, dat onderzoek doet naar misdaden tijdens de oorlog tussen Kosovo en Servië eind jaren 90.
De voormalig onafhankelijkheidsstrijders zouden de namen van honderden getuigen hebben gelekt en ze publiekelijk "verraders" hebben genoemd, met als doel dat mensen uit angst niet meer zouden willen getuigen voor het tribunaal. Gucati en Haradinaj werden in september 2020 opgepakt.
Het Kosovotribunaal is gevestigd in Den Haag en werkt met internationale rechters, maar opereert onder Kosovaarse wetgeving. Voormalig president van Kosovo Hashim Thaçi is aangeklaagd voor misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Hij trad af na de aanklacht.
De oorlog in Kosovo begon in 1998 toen separatisten de provincie onafhankelijk van Servië wilde maken. Er volgde een oorlog van ruim een jaar die Servië onder meer door ingrijpen van de NAVO verloor. Nederland en veel andere landen erkennen Kosovo sinds 2008 als onafhankelijk land.
Meer uit Buitenland
AUSTIN (ANP) - Na de plotselinge overstroming van de Guadalupe-rivier in de Amerikaanse staat Texas zijn al 24 doden geteld. Dat hebben de lokale autoriteiten vrijdag bekendgemaakt.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdagavond tijdens een viering van Onafhankelijkheidsdag zijn omvangrijke uitgavenwet bekrachtigd, heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De wet, bekend als One Big Beautiful Bill, was eerder al door de Senaat en het Huis van Afgevaardigden aangenomen.
3 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Bij overstromingen in de Amerikaanse staat Texas zijn zeker dertien mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. Er zijn ook mensen vermist, onder wie kinderen die op kamp waren.
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas zegt klaar te zijn om "onmiddellijk" onderhandelingen te starten over een voorstel voor een staakt-het-vuren met Israël in Gaza. Eerder vrijdag had de beweging overleg gevoerd met andere Palestijnse facties over het door Qatarese en Egyptische bemiddelaars opgestelde voorstel.
7 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische politie is begonnen harder op te treden bij de al ruim acht maanden aanhoudende protesten tegen de Servische president Aleksandar Vucic. Demonstranten die bijvoorbeeld wegen blokkeren, worden opgepakt.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De atoominspecteurs van het internationale agentschap IAEA hebben Iran verlaten, ondanks een eerdere oproep van het agentschap om "het onmisbare toezicht te hervatten". Dat is een gevolg van het besluit van Teheran van woensdag om de samenwerking met het agentschap op te zeggen.
14 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben opnieuw gevangenen uitgewisseld. De uitruil maakt deel uit van de afspraken die de landen met elkaar maakten tijdens onderhandelingen in Istanbul, begin vorige maand.
15 uur geleden