Kosovotribunaal verlaagt straf van rebellenleider naar 15 jaar
DEN HAAG (ANP) - Het Kosovotribunaal in Den Haag heeft de straf van de Kosovaarse rebellenleider Salih Mustafa verlaagd van 22 naar 15 jaar. Omdat er fouten waren gemaakt tijdens het proces, moest de straf opnieuw worden vastgesteld.
Mustafa was een van de leiders van het Kosovo Bevrijdingsleger (UCK) dat eind jaren negentig vocht voor de onafhankelijkheid van Servië. In die oorlog runde hij een gevangenis waar mensen ernstig gemarteld werden. Het ging vooral om Albanese Kosovaren die tegen het UCK waren. Een van de gevangenen overleefde de martelingen niet.
De rebellenleider werd in 2022 veroordeeld voor de oorlogsmisdaden willekeurige opsluiting, marteling en moord. Mustafa kreeg 26 jaar, maar ging in beroep en zag zijn straf verlaagd tot 22 jaar. Afgelopen juli oordeelde het hof dat de rechters daarbij fouten hebben gemaakt met onder meer de interpretatie van Kosovaarse wetten en de argumentatie voor de strafmaat. Zijn schuld bleef wel vaststaan.
De 52-jarige Mustafa krijgt 8 jaar cel voor willekeurige opsluiting, 13 jaar voor marteling en 15 jaar voor moord Die straffen mogen tegelijkertijd worden uitgezeten. De Kosovaar blijft voorlopig in een gevangenis in Den Haag, maar het is de bedoeling dat het tribunaal een ander land bereid vindt om hem daar zijn straf te laten uitzitten.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/AFP) - China heeft een uitnodiging gekregen om toe te treden tot de vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken, dat in het midden liet of het land zal ingaan op de uitnodiging.
23 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - In de Oekraïense hoofdstad Kyiv zitten na een Russische aanval duizenden gebouwen zonder verwarming. Dat meldt burgemeester Vitali Klitsjko, die spreekt over 5635 getroffen panden. Het zou in de meeste gevallen gaan om hoogbouw die eerder deze maand ook al zonder verwarming kwam te zitten door Russische aanvallen. Een vrouw raakte bij de aanvallen gewond.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn sociale media opnieuw een bericht gedeeld van NAVO-topman Mark Rutte. In de tekst staat dat Rutte zijn mediaoptredens in Davos zal gebruiken om aandacht te vragen voor het werk van Trump in Syrië, Gaza en Oekraïne. Ook stelt de NAVO-topman zich in te zetten om een weg vooruit te vinden rond Groenland.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt een "erg goed" telefoongesprek over Groenland te hebben gehad met NAVO-topman Mark Rutte. "Ik heb ingestemd met een bijeenkomst van de verschillende partijen in Davos, Zwitserland", schrijft Trump op zijn platform Truth Social. "Zoals ik heel duidelijk aan iedereen heb uitgelegd, is Groenland van cruciaal belang voor de nationale en wereldwijde veiligheid. Er is geen weg terug, daar is iedereen het over eens!"
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Verschillende Amerikaanse organisaties voor gezondheidszorg zijn naar de rechter gestapt, omdat de aanbevolen lijst voor vaccinaties voor kinderen is ingekort. Dat meldt The Washington Post.
6 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische stad Sydney heeft dinsdag 34 stranden afgesloten voor bezoekers vanwege vier aanvallen door haaien in twee dagen tijd, aldus plaatselijke autoriteiten.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump ondermijnt in toenemende mate de mensenrechten. Daarvoor waarschuwt Amnesty International in een dinsdag verschenen rapport.
8 uur geleden