Kosovotribunaal verlaagt straf van rebellenleider naar 15 jaar
DEN HAAG (ANP) - Het Kosovotribunaal in Den Haag heeft de straf van de Kosovaarse rebellenleider Salih Mustafa verlaagd van 22 naar 15 jaar. Omdat er fouten waren gemaakt tijdens het proces, moest de straf opnieuw worden vastgesteld.
Mustafa was een van de leiders van het Kosovo Bevrijdingsleger (UCK) dat eind jaren negentig vocht voor de onafhankelijkheid van Servië. In die oorlog runde hij een gevangenis waar mensen ernstig gemarteld werden. Het ging vooral om Albanese Kosovaren die tegen het UCK waren. Een van de gevangenen overleefde de martelingen niet.
De rebellenleider werd in 2022 veroordeeld voor de oorlogsmisdaden willekeurige opsluiting, marteling en moord. Mustafa kreeg 26 jaar, maar ging in beroep en zag zijn straf verlaagd tot 22 jaar. Afgelopen juli oordeelde het hof dat de rechters daarbij fouten hebben gemaakt met onder meer de interpretatie van Kosovaarse wetten en de argumentatie voor de strafmaat. Zijn schuld bleef wel vaststaan.
De 52-jarige Mustafa krijgt 8 jaar cel voor willekeurige opsluiting, 13 jaar voor marteling en 15 jaar voor moord Die straffen mogen tegelijkertijd worden uitgezeten. De Kosovaar blijft voorlopig in een gevangenis in Den Haag, maar het is de bedoeling dat het tribunaal een ander land bereid vindt om hem daar zijn straf te laten uitzitten.
Meer uit Buitenland
TORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht heeft zaterdag meerdere aanvallen uitgevoerd in Libanon waarbij doden zijn gevallen. Volgens nieuwszender Al Jazeera kwamen minstens achttien mensen om het leven. Bij een luchtaanval in de stad Saksakiyeh vielen zeven doden, onder wie een kind, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
9 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De pro-Europese conservatieveling Péter Magyar is geïnstalleerd als de nieuwe premier van Hongarije. Zijn partij Tisza bemachtigde bij de verkiezingen in april een ruime tweederdemeerderheid in het parlement.
12 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - De twee activisten van de Global Sumud Flotilla die Israël ruim een week geleden had opgepakt, komen weer vrij. Het advocatenteam van de vloot meldt dat gehoord te hebben van de Israëlische autoriteiten.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Slowaakse premier Robert Fico beloofd dat Rusland er alles aan zal doen om te voldoen aan de energievraag van Slowakije. Dat deed hij zaterdag tijdens een bezoek van Fico aan Moskou.
13 uur geledenWENEN (ANP) - De organisatie van het Eurovisie Songfestival heeft een formele waarschuwing gegeven aan de Israëlische omroep KAN voor het overtreden van de regels. De Israëlische deelnemer Noam Bettan had in verschillende talen opgeroepen op Israël te stemmen.
13 uur geleden