Kosovotribunaal verlaagt straf van rebellenleider naar 15 jaar
DEN HAAG (ANP) - Het Kosovotribunaal in Den Haag heeft de straf van de Kosovaarse rebellenleider Salih Mustafa verlaagd van 22 naar 15 jaar. Omdat er fouten waren gemaakt tijdens het proces, moest de straf opnieuw worden vastgesteld.
Mustafa was een van de leiders van het Kosovo Bevrijdingsleger (UCK) dat eind jaren negentig vocht voor de onafhankelijkheid van Servië. In die oorlog runde hij een gevangenis waar mensen ernstig gemarteld werden. Het ging vooral om Albanese Kosovaren die tegen het UCK waren. Een van de gevangenen overleefde de martelingen niet.
De rebellenleider werd in 2022 veroordeeld voor de oorlogsmisdaden willekeurige opsluiting, marteling en moord. Mustafa kreeg 26 jaar, maar ging in beroep en zag zijn straf verlaagd tot 22 jaar. Afgelopen juli oordeelde het hof dat de rechters daarbij fouten hebben gemaakt met onder meer de interpretatie van Kosovaarse wetten en de argumentatie voor de strafmaat. Zijn schuld bleef wel vaststaan.
De 52-jarige Mustafa krijgt 8 jaar cel voor willekeurige opsluiting, 13 jaar voor marteling en 15 jaar voor moord Die straffen mogen tegelijkertijd worden uitgezeten. De Kosovaar blijft voorlopig in een gevangenis in Den Haag, maar het is de bedoeling dat het tribunaal een ander land bereid vindt om hem daar zijn straf te laten uitzitten.
Meer uit Buitenland
NAIROBI (ANP/RTR) - Zware overstromingen in de Keniaanse hoofdstad Nairobi hebben aan zeker 23 mensen het leven gekost. President William Ruto heeft een noodteam samengesteld dat hulp moet gaan leveren, waarbij ook soldaten zijn ingezet.
28 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - De autoriteiten in Libanon hebben een nieuw dodental bekendgemaakt. Sinds het toegenomen geweld in het land door de Israëlische aanvallen op Hezbollah, zijn tot dusver 297 mensen omgekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Ex-rapper en huidige burgemeester van Kathmandu Balendra Shah wordt de nieuwe premier van Nepal. De kiescommissie heeft zijn verkiezingsoverwinning bevestigd.
1 uur geledenROME (ANP) - Premier Giorgia Meloni heeft in felle bewoordingen de beslissing bekritiseerd van een Italiaanse jeugdrechtbank om een moeder bij haar drie kinderen weg te halen. Kinderen "behoren niet toe aan de staat, maar aan hun moeders en vaders", schreef de premier in een verklaring die op sociale media is gedeeld en waar persbureau ANSA uit citeert.
2 uur geledenTEL AVIV/JERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft naar eigen zeggen met meer dan tachtig vliegtuigen weer aanvallen op Iran uitgevoerd, onder meer op een opslagplaats van ballistische raketten en een universiteit die wordt gerund door de Islamitische Revolutionaire Garde (IRG). Het leger stelt dat de Imam Hossein Universiteit in Teheran een verzamelplaats was voor leden van de garde en daarom een militair doel.
2 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iraniërs gedreigd met nog zwaardere aanvallen waarbij ook meer groepen mensen of plaatsen doelwit worden. Trump zei dat "gebieden en groepen mensen die tot nu toe niet als doelwit werden beschouwd, serieus worden overwogen voor volledige vernietiging en zekere dood". Dat is volgens hem het gevolg van de houding van Iran.
3 uur geledenBEIROET/NABI CHIT (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen en een aanval met commando's, die met vier helikopters werden aangevoerd, zijn volgens de Libanese regering ruim veertig doden gevallen in het oosten van Libanon.
4 uur geleden