Kosovotribunaal verlaagt straf van rebellenleider naar 15 jaar
DEN HAAG (ANP) - Het Kosovotribunaal in Den Haag heeft de straf van de Kosovaarse rebellenleider Salih Mustafa verlaagd van 22 naar 15 jaar. Omdat er fouten waren gemaakt tijdens het proces, moest de straf opnieuw worden vastgesteld.
Mustafa was een van de leiders van het Kosovo Bevrijdingsleger (UCK) dat eind jaren negentig vocht voor de onafhankelijkheid van Servië. In die oorlog runde hij een gevangenis waar mensen ernstig gemarteld werden. Het ging vooral om Albanese Kosovaren die tegen het UCK waren. Een van de gevangenen overleefde de martelingen niet.
De rebellenleider werd in 2022 veroordeeld voor de oorlogsmisdaden willekeurige opsluiting, marteling en moord. Mustafa kreeg 26 jaar, maar ging in beroep en zag zijn straf verlaagd tot 22 jaar. Afgelopen juli oordeelde het hof dat de rechters daarbij fouten hebben gemaakt met onder meer de interpretatie van Kosovaarse wetten en de argumentatie voor de strafmaat. Zijn schuld bleef wel vaststaan.
De 52-jarige Mustafa krijgt 8 jaar cel voor willekeurige opsluiting, 13 jaar voor marteling en 15 jaar voor moord Die straffen mogen tegelijkertijd worden uitgezeten. De Kosovaar blijft voorlopig in een gevangenis in Den Haag, maar het is de bedoeling dat het tribunaal een ander land bereid vindt om hem daar zijn straf te laten uitzitten.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
54 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische parlement heeft de oprichting goedgekeurd van een tribunaal voor het berechten van Palestijnen die worden verdacht van deelname aan de aanvallen van 7 oktober 2023. Daar kan ook de doodstraf worden opgelegd.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn kabinet laten weten dat hij niet opstapt. "De Labourpartij heeft een procedure om een partijleider aan te vechten en die is niet in gang gezet", staat in een verklaring van zijn kantoor. "Het land verwacht van ons dat we aan de slag gaan met regeren. Dat is wat ik doe en wat we als kabinet moeten doen."
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De productie van defensiemateriaal in Europa blijft achter en moet fors omhoog, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Ook de gezamenlijke inkoop van defensiemateriaal blijft achter. "We moeten de lidstaten echt aansporen tot meer gezamenlijke aankopen en innovatie", zei Kallas voor het begin van de vergadering met de EU-ministers van Defensie. Daar wordt onder meer gesproken over de defensieparaatheid van de EU.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse parlementariër Ebrahim Rezaei zegt dat Iran uranium zou kunnen verrijken tot 90 procent als het land nog een keer wordt aangevallen. De woordvoerder voor de parlementaire commissie Nationale Veiligheid en Buitenlands Beleid zegt dat dit besproken zal worden in het parlement.
3 uur geleden