Kosovotribunaal verlaagt straf van rebellenleider naar 15 jaar
DEN HAAG (ANP) - Het Kosovotribunaal in Den Haag heeft de straf van de Kosovaarse rebellenleider Salih Mustafa verlaagd van 22 naar 15 jaar. Omdat er fouten waren gemaakt tijdens het proces, moest de straf opnieuw worden vastgesteld.
Mustafa was een van de leiders van het Kosovo Bevrijdingsleger (UCK) dat eind jaren negentig vocht voor de onafhankelijkheid van Servië. In die oorlog runde hij een gevangenis waar mensen ernstig gemarteld werden. Het ging vooral om Albanese Kosovaren die tegen het UCK waren. Een van de gevangenen overleefde de martelingen niet.
De rebellenleider werd in 2022 veroordeeld voor de oorlogsmisdaden willekeurige opsluiting, marteling en moord. Mustafa kreeg 26 jaar, maar ging in beroep en zag zijn straf verlaagd tot 22 jaar. Afgelopen juli oordeelde het hof dat de rechters daarbij fouten hebben gemaakt met onder meer de interpretatie van Kosovaarse wetten en de argumentatie voor de strafmaat. Zijn schuld bleef wel vaststaan.
De 52-jarige Mustafa krijgt 8 jaar cel voor willekeurige opsluiting, 13 jaar voor marteling en 15 jaar voor moord Die straffen mogen tegelijkertijd worden uitgezeten. De Kosovaar blijft voorlopig in een gevangenis in Den Haag, maar het is de bedoeling dat het tribunaal een ander land bereid vindt om hem daar zijn straf te laten uitzitten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag en zondag aanvallen uitgevoerd op Iraanse doelen. Radars en commandocentra in de buurt van de Straat van Hormuz die door de Iraniërs worden gebruikt bij droneaanvallen zijn getroffen, meldt het Amerikaanse leger maandagochtend vroeg.
26 minuten geledenGENUA (ANP) - In een grot in het noorden van Italië is een 20-jarige man vast komen te zitten door een rotsblok op zijn voet. Het slachtoffer zit sinds zondagmiddag op 120 meter diepte vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. Tientallen reddingswerkers proberen hem te bevrijden.
1 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Colombia heeft zondag nog geen winnaar opgeleverd. De rechtse advocaat Abelardo de la Espriella kreeg vooralsnog de meeste stemmen en neemt het in de tweede ronde op 21 juni op tegen de linkse senator Iván Cepeda.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het onderwijs in Rusland en door Rusland bezette delen van Oekraïne wordt gedomineerd door propaganda, stelt Amnesty International in een nieuw rapport. Volgens de mensenrechtenorganisatie schendt Rusland de rechten van kinderen door hen geen goed onderwijs aan te bieden.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.
8 uur geledenMETZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
10 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
14 uur geleden