Kosovo dient aanvraag in om lid te worden van de Europese Unie
PRISTINA (ANP/DPA) - De Balkan-republiek Kosovo, niet eens erkend door alle lidstaten van de Europese Unie, heeft officieel het lidmaatschap van de gemeenschap aangevraagd. Het document werd in de hoofdstad Pristina ondertekend door de president, de premier en de voorzitter van het parlement.
Voor de jongste staat van Europa is het vooral een symbolische stap, stellen waarnemers. Een EU-lidmaatschap ligt momenteel niet binnen handbereik voor het land dat sinds 2008 onafhankelijk is. Het belangrijkste obstakel voor toenadering tot de EU is dat de lidstaten Spanje, Roemenië, Slowakije, Griekenland en Cyprus het van Servië afgesplitste Kosovo niet erkennen. Het land, dat nu bijna uitsluitend door Albanezen wordt bewoond, behoorde vroeger tot Joegoslavië, daarna Servië.
Nadat Servische veiligheidstroepen de Albanese burgerbevolking hadden onderdrukt, bombardeerde de NAVO in het voorjaar van 1999 doelen in het toenmalige Joegoslavië (Servië en Montenegro). De Servische veiligheidstroepen en staatsorganen verlieten Kosovo. De VN-missie UNMIK nam het bestuur en de oprichting van Kosovaarse instellingen over. In februari 2008 riep het parlement van Kosovo de onafhankelijkheid uit.
Meer dan honderd landen erkennen de nieuwe staat. Niet alleen de vijf EU-landen voelen daar niets voor, ook onder meer Servië, Rusland en China zien een onafhankelijk Kosovo niet zitten. Tot op de dag van vandaag heeft Servië geen afstand gedaan van zijn aanspraak op het grondgebied van Kosovo. Tegelijkertijd zijn er vrijwel permanent spanningen in het noorden van het land, dat overwegend wordt bewoond door etnische Serviërs.
Meer uit Buitenland
MEKKA (ANP/AFP) - In het Saudische Mekka is de hadj begonnen, de jaarlijkse pelgrimstocht die moslims geacht worden minimaal eens in hun leven te maken. In het nabijgelegen Mina zijn daartoe miljoenen tenten opgebouwd, om de vele pelgrims op te vangen. Meer dan anderhalf miljoen gelovigen zouden al zijn gearriveerd.
7 minuten geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, bestaat er nog steeds een kans dat er maandag een deal wordt gesloten tussen de Verenigde Staten en Iran.
1 uur geledenBELGOROD (ANP/RTR) - Bij een grote raketaanval op de Russische regio Belgorod werd energie-infrastructuur beschadigd. Dat meldt het Russische persbureau Interfax op basis van de lokale autoriteiten. Onder meer de stad Belgorod, vlak bij de grens met Oekraïne, werd getroffen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn met meer dan 5 procent gedaald door de hoop op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran om uiteindelijk de oorlog te beëindigen. Ook gingen de Aziatische markten licht omhoog.
4 uur geledenBARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.
6 uur geledenLACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.
8 uur geleden