Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kosovo dient aanvraag in om lid te worden van de Europese Unie

Kosovo dient aanvraag in om lid te worden van de Europese Unie

PRISTINA (ANP/DPA) - De Balkan-republiek Kosovo, niet eens erkend door alle lidstaten van de Europese Unie, heeft officieel het lidmaatschap van de gemeenschap aangevraagd. Het document werd in de hoofdstad Pristina ondertekend door de president, de premier en de voorzitter van het parlement.

Voor de jongste staat van Europa is het vooral een symbolische stap, stellen waarnemers. Een EU-lidmaatschap ligt momenteel niet binnen handbereik voor het land dat sinds 2008 onafhankelijk is. Het belangrijkste obstakel voor toenadering tot de EU is dat de lidstaten Spanje, Roemenië, Slowakije, Griekenland en Cyprus het van Servië afgesplitste Kosovo niet erkennen. Het land, dat nu bijna uitsluitend door Albanezen wordt bewoond, behoorde vroeger tot Joegoslavië, daarna Servië.

Nadat Servische veiligheidstroepen de Albanese burgerbevolking hadden onderdrukt, bombardeerde de NAVO in het voorjaar van 1999 doelen in het toenmalige Joegoslavië (Servië en Montenegro). De Servische veiligheidstroepen en staatsorganen verlieten Kosovo. De VN-missie UNMIK nam het bestuur en de oprichting van Kosovaarse instellingen over. In februari 2008 riep het parlement van Kosovo de onafhankelijkheid uit.

Meer dan honderd landen erkennen de nieuwe staat. Niet alleen de vijf EU-landen voelen daar niets voor, ook onder meer Servië, Rusland en China zien een onafhankelijk Kosovo niet zitten. Tot op de dag van vandaag heeft Servië geen afstand gedaan van zijn aanspraak op het grondgebied van Kosovo. Tegelijkertijd zijn er vrijwel permanent spanningen in het noorden van het land, dat overwegend wordt bewoond door etnische Serviërs.

Meer uit Buitenland

Von der Leyen: reëel risico op instabiliteit Midden-Oosten

BRUSSEL (ANP) - Naast hernieuwde hoop voor het Iraanse volk, is er door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op het land een "reëel risico op instabiliteit, wat de regio in een spiraal van geweld zou kunnen storten", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondag op X.

7 minuten geleden
Kallas: met dood Khamenei ligt weg open naar ander Iran

BRUSSEL (ANP) - Het is onzeker wat er gaat gebeuren nu de Iraanse leider Ali Khamenei overleden is, schrijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. "Maar er ligt nu een open weg naar een ander Iran, een Iran dat de bevolking wellicht meer vrijheid geeft om vorm te geven."

18 minuten geleden
Poetin noemt dood Khamenei 'cynische moord'

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de dodelijke aanval op de Iraanse ayatollah ​Ali Khamenei en leden van zijn familie scherp veroordeeld. Hij sprak van moord en een "cynische schending van alle normen van menselijke moraliteit en internationaal recht".

39 minuten geleden
Britse minister: ook Iraanse raketten richting Cyprus waargenomen

LONDEN (ANP) - Iran heeft ook twee raketten afgevuurd richting EU-lidstaat Cyprus. Dat zei de Britse minister van Defensie John Healey tijdens een interview met Sky News. "Wij denken niet dat ze waren gericht op Cyprus", zei hij.

49 minuten geleden
Israëlisch leger claimt vernietiging helft Iraanse raketarsenaal

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft naar eigen zeggen grofweg de helft van de Iraanse raketvoorraad vernietigd. Dat meldt het Israëlische leger.

55 minuten geleden
Hezbollah: we zullen geweld tegen Iran beantwoorden

BEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah zegt de Amerikaans-Israëlische aanvallen tegen Iran te beantwoorden. Dat meldt de leider van die militante groepering, Naim Qassem. "We zullen onze plicht vervullen door deze agressie te beantwoorden. Wat de offers ook mogen zijn, we zullen niet afwijken van het pad van verzet", aldus Qassem.

1 uur geleden
Ayatollah Arafi treedt toe tot tijdelijk landsbestuur Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - Ayatollah Alireza Arafi is toegetreden tot de zogenoemde Leiderschapsraad van Iran. Dat meldt het Iraanse persbureau ISNA. Die raad moet het landsbestuur waarnemen in aanloop naar de benoeming van een nieuwe Iraanse leider. De raad bestaat naast een juristenlid uit de president en de voorzitter van de Iraanse rechtspraak. Uiteindelijk moet de zogenoemde Assemblee van Experts, een 88-koppige raad van theologen, een nieuwe opperste leider aanwijzen.

1 uur geleden