Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kosovo dient aanvraag in om lid te worden van de Europese Unie

Kosovo dient aanvraag in om lid te worden van de Europese Unie

PRISTINA (ANP/DPA) - De Balkan-republiek Kosovo, niet eens erkend door alle lidstaten van de Europese Unie, heeft officieel het lidmaatschap van de gemeenschap aangevraagd. Het document werd in de hoofdstad Pristina ondertekend door de president, de premier en de voorzitter van het parlement.

Voor de jongste staat van Europa is het vooral een symbolische stap, stellen waarnemers. Een EU-lidmaatschap ligt momenteel niet binnen handbereik voor het land dat sinds 2008 onafhankelijk is. Het belangrijkste obstakel voor toenadering tot de EU is dat de lidstaten Spanje, Roemenië, Slowakije, Griekenland en Cyprus het van Servië afgesplitste Kosovo niet erkennen. Het land, dat nu bijna uitsluitend door Albanezen wordt bewoond, behoorde vroeger tot Joegoslavië, daarna Servië.

Nadat Servische veiligheidstroepen de Albanese burgerbevolking hadden onderdrukt, bombardeerde de NAVO in het voorjaar van 1999 doelen in het toenmalige Joegoslavië (Servië en Montenegro). De Servische veiligheidstroepen en staatsorganen verlieten Kosovo. De VN-missie UNMIK nam het bestuur en de oprichting van Kosovaarse instellingen over. In februari 2008 riep het parlement van Kosovo de onafhankelijkheid uit.

Meer dan honderd landen erkennen de nieuwe staat. Niet alleen de vijf EU-landen voelen daar niets voor, ook onder meer Servië, Rusland en China zien een onafhankelijk Kosovo niet zitten. Tot op de dag van vandaag heeft Servië geen afstand gedaan van zijn aanspraak op het grondgebied van Kosovo. Tegelijkertijd zijn er vrijwel permanent spanningen in het noorden van het land, dat overwegend wordt bewoond door etnische Serviërs.

Meer uit Buitenland

Aardbeving met kracht van 6.7 treft noorden van Japan

HACHINOHE (ANP/AFP) - Het noorden van Japan is opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van 6.7, meldt het Japanse meteorologische agentschap. Er was een tsunamiwaarschuwing van kracht, maar die werd later ingetrokken.

1 uur geleden
Reuters: VS bereiden inbeslagname meer olietankers Venezuela voor

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten bereiden zich voor om de komende weken meer olietankers in beslag te nemen voor de kust van Venezuela. Dat meldt persbureau Reuters op basis van zes bronnen. Een vermindering of stopzetting van de Venezolaanse olie-export zou de financiën van het Zuid-Amerikaanse land onder druk zetten. Olie is de belangrijkste bron van inkomsten voor de regering van president Nicolás Maduro.

2 uur geleden
Thaise premier ontbindt parlement en baant weg voor verkiezingen

BANGKOK (ANP/AFP) - De Thaise premier Anutin Charnvirakul, die pas drie maanden in functie is, heeft het parlement ontbonden. Dit blijkt uit een koninklijk decreet, dat de weg vrijmaakt voor algemene verkiezingen.

2 uur geleden
Ten onrechte uit VS gezette Salvadoraan Abrego vrijgelaten

BALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.

8 uur geleden
Verdachte van moord op Trump-activist Kirk zelf in rechtbank

WASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.

10 uur geleden
Venezuela keurt wet goed voor terugtrekking uit strafhof

CARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.

12 uur geleden
Zegsvrouw: Trump extreem gefrustreerd over Oekraïners en Russen

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens een zegsvrouw is de Amerikaanse president Donald Trump extreem gefrustreerd over de Oekraïense en Russische regering, omdat het deze strijdende partijen niet lukt tot een bestand te komen. Inmiddels is Trump op de hoogte van de Oekraïense reactie op de Amerikaanse vredesvoorstellen, aldus de woordvoerster.

12 uur geleden