Kosmonaut die langste ruimtevlucht ooit uitvoerde, overleden
MOSKOU (ANP) - De Russische kosmonaut Valeri Poljakov is op 80-jarige leeftijd overleden. Hij voerde de langste onafgebroken ruimtevlucht ooit uit. Van 8 januari 1994 tot 22 maart 1995 verbleef hij in een baan rond de aarde, een periode van in totaal 437 dagen en 18 uur. Daarin draaide hij ongeveer 7000 rondjes rond de planeet en legde hij naar schatting 280 miljoen kilometer af.
De Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos heeft het overlijden van Poljakov maandag gemeld.
Poljakov was eigenlijk arts. Toen in 1964 voor het eerst een arts naar de ruimte vloog, besloot Poljakov ook de sprong te wagen. Hij meldde zich bij de ruimtevaartorganisatie van de Sovjet-Unie en werd in 1972 geselecteerd. Het duurde nog tot 1988 voordat Poljakov daadwerkelijk naar de ruimte kon gaan. Hij verbleef 240 dagen in het ruimtestation Mir.
Mars
Na zijn terugkeer op aarde viel de Sovjet-Unie uit elkaar. Als inwoner van Rusland maakte Poljakov zijn tweede en laatste ruimtereis, waarmee hij het record vestigde. De missie was bedoeld om te kijken hoe het lichaam omgaat met zo'n lange periode in gewichtloosheid. Dat zou meer kunnen leren over de mogelijkheden om ooit naar Mars en terug te gaan. Spieren en botten verzwakken namelijk in de ruimte, en een reis naar de rode planeet en terug zou bijna 2 jaar duren. Volgens Roskosmos bewees Poljakov dat lichaam en geest het in principe aankunnen om ver de ruimte in te gaan.
Poljakov stopte na zijn landing in 1995 als kosmonaut. Hij bleef wel betrokken bij de ruimtevaart. Zo hielp hij bij de voorbereiding van een project dat het internationale ruimtestation ISS zou worden.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische regering heeft beklemtoond dat Turkije niet mag deelnemen aan een eventuele internationale troepenmacht in de Gazastrook. "Er komen geen Turkse laarzen op de grond", aldus een regeringswoordvoerder. Turkije en Israël staan al tijden vijandig tegenover elkaar naar aanleiding van de bloedige Israëlische aanvallen op de Gazastrook. Turkije heeft onder meer arrestatiebevelen tegen Israëlische topfiguren uitgevaardigd over wat het ziet als volkerenmoord in Gaza.
1 uur geledenMANILLA/BALER (ANP/AFP/DPA/RTR) - De gevreesde supertyfoon Fung-wong is aan de oostkust van het Filipijnse hoofdeiland Luzon aan land gekomen. De orkaan is met windsnelheden van 185 kilometer per uur geland in de provincie Aurora, ongeveer 155 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Manilla.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De shutdown van de Amerikaanse overheid heeft ook gevolgen voor wapenleveranties aan NAVO-bondgenoten van de Verenigde Staten. Nieuwssite Axios bericht op basis van gegevens van het ministerie van Buitenlandse Zaken dat de export van ruim 5 miljard dollar (4,3 miljard euro) aan militair materieel vertraging heeft opgelopen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - In het Verenigd Koninkrijk is ophef ontstaan over de wijze waarop omroep BBC beelden bewerkt zou hebben van de Amerikaanse president Donald Trump. Minister van Cultuur Lisa Nandy noemde de kwestie "zeer ernstig" en ook het Witte Huis heeft al boos gereageerd. De BBC liet weten dat de topman van de omroep maandag een parlementscommissie zal informeren.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran staat door droogte en een nijpend watertekort voor een nationale ramp. Dit bericht de staatskrant Ettelaat, die melding maakt van het leegraken van meerdere stuwmeren die voor de watervoorziening zijn aangelegd.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk komt NAVO-bondgenoot België te hulp na herhaaldelijke drone-incidenten in het Belgische luchtruim. De Britse omroep BBC bericht dat Britse militairen en materieel naar België gaan om de verdediging daar te versterken.
5 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR) - De gewapende tak van Hamas heeft aangekondigd Israël een militair terug te geven die is gedood in 2014. Het lichaam van Hadar Goldin zou zijn gevonden in een tunnel in Rafah, in het zuiden van de Gazastrook.
6 uur geleden