Kosmonaut die langste ruimtevlucht ooit uitvoerde, overleden
MOSKOU (ANP) - De Russische kosmonaut Valeri Poljakov is op 80-jarige leeftijd overleden. Hij voerde de langste onafgebroken ruimtevlucht ooit uit. Van 8 januari 1994 tot 22 maart 1995 verbleef hij in een baan rond de aarde, een periode van in totaal 437 dagen en 18 uur. Daarin draaide hij ongeveer 7000 rondjes rond de planeet en legde hij naar schatting 280 miljoen kilometer af.
De Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos heeft het overlijden van Poljakov maandag gemeld.
Poljakov was eigenlijk arts. Toen in 1964 voor het eerst een arts naar de ruimte vloog, besloot Poljakov ook de sprong te wagen. Hij meldde zich bij de ruimtevaartorganisatie van de Sovjet-Unie en werd in 1972 geselecteerd. Het duurde nog tot 1988 voordat Poljakov daadwerkelijk naar de ruimte kon gaan. Hij verbleef 240 dagen in het ruimtestation Mir.
Mars
Na zijn terugkeer op aarde viel de Sovjet-Unie uit elkaar. Als inwoner van Rusland maakte Poljakov zijn tweede en laatste ruimtereis, waarmee hij het record vestigde. De missie was bedoeld om te kijken hoe het lichaam omgaat met zo'n lange periode in gewichtloosheid. Dat zou meer kunnen leren over de mogelijkheden om ooit naar Mars en terug te gaan. Spieren en botten verzwakken namelijk in de ruimte, en een reis naar de rode planeet en terug zou bijna 2 jaar duren. Volgens Roskosmos bewees Poljakov dat lichaam en geest het in principe aankunnen om ver de ruimte in te gaan.
Poljakov stopte na zijn landing in 1995 als kosmonaut. Hij bleef wel betrokken bij de ruimtevaart. Zo hielp hij bij de voorbereiding van een project dat het internationale ruimtestation ISS zou worden.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een week van rouw afgekondigd voor de slachtoffers van de Amerikaanse aanval die leidde tot de gevangenneming en wegvoering van president Nicolás Maduro.
4 uur geledenBOSTON (ANP/AFP) - De 48-jarige man die zichzelf een "beest" noemde en verantwoordelijk was voor een massale schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown University bekende zijn misdaden in een video die hij na de schietpartij maakte. Dat meldt het ministerie van Justitie. In de video gaf hij geen motief voor zijn daden. Ook toonde hij geen berouw over zijn daden.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Venezuela draagt 30 tot 50 miljoen vaten gesanctioneerde olie over aan de Verenigde Staten. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. De Venezolaanse "interim-autoriteiten" zouden akkoord zijn met de overdracht.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump onderzoekt hoe hij de controle over Groenland kan verkrijgen en het gebruik van het Amerikaanse leger is "altijd een optie", aldus het Witte Huis. Woordvoerster Karoline Leavitt zei dat "de verwerving van Groenland een prioriteit is voor onze nationale veiligheid".
6 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft in een tv-toespraak benadrukt dat het land niet wordt bestuurd door een "buitenlandse partij". Volgens Rodríguez wordt het land bestuurd "door de Venezolaanse overheid en door niemand anders". Ook noemde Rodríguez het aanhouden van president Nicolás Maduro door de VS afgelopen weekend opnieuw "absoluut illegaal" en een "schending van het internationaal recht".
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Oekraïne hebben een principeovereenkomst getekend voor troepeninzet in Oekraïne na afloop van de oorlog in dat land. Dat gebeurde na afloop van een bijeenkomst van de Coalitie van Bereidwilligen in Parijs, waar werd onderhandeld over het toezicht op een mogelijke vrede in Oekraïne. De vredesmacht moet gaan bestaan uit militairen uit verschillende landen.
10 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaanse aanval op Venezuela, waarbij afgelopen weekend president Nicolás Maduro werd gevangengenomen, zijn 55 militairen om het leven gekomen. Dat melden Cuba en Venezuela in een gezamenlijke telling. Eerder zei dat laatste land al dat 32 Cubanen waren omgekomen. Zij zouden op verzoek van Caracas in Venezuela zijn geweest.
12 uur geleden