Korpschef Van Essen: snelwegprotest maatschappelijk ontwrichtend
DEN HAAG (ANP) - Protesten op snelwegen, zoals die van honderden klimaatactievoerders die de A12 blokkeren, lijken onschuldig maar zijn maatschappelijk ontwrichtend. Dat zei afzwaaiend korpschef van de Nationale Politie Henk van Essen zondag in Buitenhof. "Omdat je echt blokkeert en het vrije verkeer in de weg zit. En het vraagt heel veel politiecapaciteit, waardoor we niet in de wijk aanwezig zijn, ander werk niet doen en daar betalen we uiteindelijk toch de prijs voor."
Door aanwezig te moeten zijn bij protesten op snelwegen hebben agenten geen tijd meer voor ander politiewerk, zoals preventie, zegt Van Essen. "Daar heb je een politie voor nodig die in die wijk aanwezig is, die signalen oppakt, een oog- en oorfunctie vervult. Dat staat onder druk."
Volgens de korpschef waren er bij de demonstratie van Extinction Rebellion zaterdag, waar ongeveer duizend actievoerder zijn aangehouden, ruim driehonderd politieagenten nodig. "Dat is de omvang van twee wijkteams, die had ik het liefst ergens anders ingezet", aldus Van Essen. Hoeveel agenten er nodig waren voor de protesten van boeren op verschillende snelwegen door heel Nederland de afgelopen dagen, wist de korpschef niet precies, maar het ging "ongetwijfeld om tientallen agenten", zo zei hij.
Afscheid als korpschef
Na meer dan tien jaar bij de korpsleiding en vier jaar als hoogste baas van de politie stopt Van Essen op 1 maart als korpschef. Janny Knol neemt het dan van hem over. Zij moet de nodige veranderingen binnen de politieorganisatie doorvoeren de komende jaren.
Volgens Van Essen wordt er momenteel namelijk veel van de politie gevraagd en moet er geïnvesteerd worden in meer capaciteit en digitalisering. "Zodat we effectiever worden en de veiligheid in de samenleving kunnen vergroten, en dat er een politie is die het vertrouwen van de samenleving blijft houden", zo zei hij bij Buitenhof.
Meer uit Binnenland
LAUWERSOOG (ANP) - Als financiële steun van de provincie Groningen en de gemeente Het Hogeland uitblijft, dan gaat het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) binnen twee weken failliet. Die boodschap hebben de directeur-bestuurder en de raad van toezicht van Stichting Zeehondencentrum Pieterburen maandag gepubliceerd.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ruud Smulders, Lisa Ostermann en het duo Yentl en de Boer hebben maandagavond een Poelifinario gewonnen, de belangrijkste Nederlandse cabaretprijs. Dat gebeurde tijdens het Cabaretgala in Theater Diligentia in Den Haag. De Neerlands Hoop-prijs voor de meest veelbelovende theatermaker ging naar David Linszen.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De 13 wekenecho voor zwangere vrouwen verdwijnt na 2027, meldt minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Ze volgt daarmee het advies van de Gezondheidsraad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een wetsvoorstel dat de inlichtingendiensten veel meer ruimte geeft om gegevens te verzamelen, krijgt kritiek van twee privacygroepen. "Grootschalige massa-surveillance ligt in het verschiet", schrijft Privacy First, terwijl Bits of Freedom waarschuwt voor "inbreuken op de fundamentele rechten en vrijheden van individuele burgers".
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Binnen de EU is brede steun voor de bescherming van het Internationaal Strafhof (ICC), zei buitenlandminister Tom Berendsen na afloop van een vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De VS hebben vrijdag sancties tegen het hele hof aangekondigd. De sancties worden door de EU-ministers betreurd en als onnodig bestempeld, zei de minister.
4 uur geledenROME (ANP) - Paus Leo heeft de Nederlandse priester Antoine Bodar benoemd tot zijn kapelaan. Met deze eretitel eert de kerkvorst Bodar voor zijn verdiensten voor de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland, zo heeft het bisdom Haarlem-Amsterdam bekendgemaakt. Bodar is priester in dit bisdom.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag vijftien maanden cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen Mike K. De 35-jarige man uit het Utrechtse De Meern wordt ervan verdacht dat hij tijdens de afgelopen jaarwisseling twee bestelbussen in brand heeft gestoken, een politiehond neerstak en agenten bedreigde met messen. K. vertelde op de zitting dat hij doodgeschoten wilde worden door de politie. "Ik had de balans opgemaakt en het hoefde niet meer."
5 uur geleden