
Korpschef: rellen heftiger en groter dan gedacht
DEN HAAG (ANP) - De eerste avonden van de rellen door jongeren in Den Haag en Utrecht waren "heftiger en omvangrijker dan we hadden gedacht". Dat zegt korpschef Henk van Essen in een interview met het AD. Hij reageert daarmee op een inspectierapport over de lokale handhaving door de politie dat dinsdag is verschenen.
De onderzoekers van de inspectie constateren dat de politie te weinig informatie heeft om problemen te voorzien en in te grijpen vóórdat het echt onveilig wordt. Van Essen beaamt in de krant dat ze niet altijd goed zicht hebben op wat zich gaat afspelen. "Sociale media maken het voor ons lastiger om een inschatting te maken. We hebben geen zicht op besloten appgroepen. Een van de dingen die wij willen, is mogelijkheden krijgen om die sociale media beter te kunnen monitoren, als het de openbare orde raakt. Maar we kunnen het niet alleen."
Volgens Van Essen heeft de politie dit jaar al vaak moeten opschalen vanwege rellen, demonstraties en brandstichtingen. Dat trekt een zware wissel op het personeel. "Het is wel heel intensief geworden. Er zijn veel demonstraties van veel verschillende groepen, die het overheidsbeleid niet accepteren. Met als dieptepunt dat Kamerleden zoals Pieter Omtzigt worden belaagd", aldus de politiebaas. "Ik vind ook dat wij vaker te maken krijgen met intimidatie, geweld en agressie."
Van Essen wil scherpere keuzes maken om de capaciteit te kunnen verdelen. Zo denkt hij er bijvoorbeeld aan om fietsendiefstal waarbij geen dader in beeld is, niet meer door de politie te laten afhandelen. "We willen geen politie zijn die zich terugtrekt uit de samenleving. Maar als het gaat om aangiftes die puur voor de verzekering worden gedaan, waar geen extra onderzoek plaatsvindt omdat een daderindicatie ontbreekt... als het gaat om een fietsendiefstal is daar een terechte vraag bij te stellen", zegt de korpschef.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee Amsterdammers van 23 en 24 jaar aangehouden voor betrokkenheid bij een steekincident in een Rotterdams zalencentrum in de nacht van zondag op maandag. De feestlocatie aan de Galvanistraat was volgens de regionale omroep Rijnmond net weer open. Het centrum was gesloten nadat bij een schietpartij in februari een dode en een gewonde waren gevallen.
46 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes wil kunnen terugkeren naar Nederland, onder meer om de zittingen bij te wonen in de strafzaak die tegen hem loopt, op voorwaarde dat hij niet wordt opgepakt. Dit bevestigt zijn advocaat Cem Polat na berichtgeving van RTL Boulevard, dat een interview met de voetballer had in Dubai.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol denkt dinsdag door de staking van NS-personeel slecht bereikbaar te zijn. Er rijden alleen tussen Amsterdam en Schiphol treinen, dus wordt verwacht dat veel mensen met de auto of taxi komen. "Dit leidt naar verwachting tot veel extra verkeer en drukte op de wegen rondom de luchthaven."
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door blikseminslagen in Utrecht is een woning aan de Philipsdaalderhof rond 01.30 uur in brand gevlogen. Ook is er door de bliksem een verstoring in de treindienst tussen Utrecht Centraal en Woerden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vrouwen krijgen na een echtscheiding steeds minder vaak een alimentatie. Het bedrag dat ze ontvangen, wordt volgens statistiekbureau CBS ook steeds lager.
7 uur geledenTER APEL (ANP) - Aan de Duitse kant van de grens tussen Ter Apel en het Duitse Rütenbrock staat de Duitse politie paraat om in te grijpen als Nederlandse burgers op eigen gezag grenscontroles gaan uitvoeren. Een lokale fotograaf ziet de politiemensen en meerdere Duitse politievoertuigen staan langs de B408, een weg die overgaat in de Nederlandse N366.
15 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Tijdens de spoorstaking dinsdag rijden er wel treinen tussen Amsterdam en Schiphol. Een woordvoerster van NS laat weten dat er vier keer per uur in beide richtingen Sprinters gaan tussen Amsterdam Centraal en Hoofddorp/Schiphol. Door de staking van NS-personeel in de regio's West en Noord-West rijden dinsdag in het hele land geen NS-treinen.
18 uur geleden