Korpschef: politie extra alert bij demonstraties
DEN HAAG (ANP) - De politie is voorbereid op nieuwe demonstraties in het weekend en extra alert op ongeregeldheden. De kans bestaat dat goedbedoelde demonstraties en manifestaties worden 'gekaapt' door relschoppers, waarschuwt korpschef Henk van Essen van de Nationale Politie.
"In het weekend hebben we niet alleen te maken met de avondklok, maar overdag ook met demonstraties die mogelijk ‘gekaapt' kunnen worden." Van Essen wil niet speculeren of hij zaterdag of zondag nieuwe ongeregeldheden verwacht. "Ik doe wel een oproep aan een ieder: houd je aan de maatregelen. We komen hier alleen maar gezamenlijk uit. Hoe strikter we ons aan de maatregelen houden, des te groter de kans dat we er eerder van af zijn", zegt Van Essen.
Demonstreren is een grondrecht, zegt Van Essen. "Mensen mogen hun ongenoegen uiten, mits ze zich tijdens manifestaties aan de maatregelen houden. Gemeenten kunnen voor demonstraties beperkingen opleggen, bijvoorbeeld door een maximumaantal bezoekers aan te houden of een plaats aan te wijzen."
Waarschuwen
Van Essen wil organisatoren van demonstraties waarschuwen. "Het risico op kapen is er. Dat is een zorg die erbij komt. Daar zijn we extra alert op. Mensen die zonder kwaad in de zin hun ongenoegen gaan uiten over de maatregelen, dat is gewoon te handelen."
In verschillende gemeenten is dit weekeinde een noodverordening van kracht uit angst voor nieuwe ongeregeldheden die samenhangen met de avondklok. De politie heeft op de plaatsen waar de maatregel van kracht is meer bevoegdheden om mensen aan te houden en te fouilleren. Onder meer in Apeldoorn, Venray en Meppel hebben de burgemeesters een noodverordening ingesteld vanwege aangekondigde rellen. Burgemeester John Jorritsma van Eindhoven heeft twee manifestaties verboden die voor zondag in zijn stad waren aangekondigd.
Social media
De politie blijft social media monitoren. De onrust op social media baart Van Essen zorgen: "Social media werken als een blaasbalgeffect en hebben een mobilisatiekracht. Dat had invloed op de omvang, de mate van geweld en de snelheid van de ongeregeldheden van afgelopen week. En het risico bij social media is het copycatgedrag." Opruien via social media is strafbaar, benadrukt de korspchef. "Als we zien dat mensen opruien, leidt dat tot vervolging en onvoorwaardelijke celstraffen."
Van Essen prijst de steunbetuigingen voor de politie uit de samenleving. "We krijgen worstenbroodjes, taart, spandoeken, een serenade. Dat zijn uitingen van waardering, die doen ons goed. De druk op de politie is groot, maar we zien ook dat veel mensen zich aanmelden voor extra diensten. Het moraal onder de troepen is goed."
Meer uit Binnenland
MEDELLIN (ANP) - In een internationaal drugsonderzoek zijn twee Nederlandse mannen op verzoek van het Openbaar Ministerie (OM) aangehouden in Colombia. Een woordvoerder bevestigt dat na berichtgeving van het AD. Het OM heeft de Colombiaanse autoriteiten nog niet om uitlevering gevraagd. De identiteit van de mannen is nog niet bekendgemaakt.
54 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De familie van de in Amsterdam gedode Hajar (29) is "natuurlijk heel blij" dat de politie een verdachte heeft aangehouden, laat Namens de Familie weten. Tegelijkertijd zijn zij ook "in diepe rouw over het verlies van hun dochter, zus, familielid".
14 uur geledenROZENBURG (ANP) - De storing bij de Calandbrug is verholpen, meldt Rijkswaterstaat. De voormalige spoorbrug kampte eerder sinds maandagmiddag met een storing, maar die is door beheerder ProRail dinsdagavond opgelost. Zowel het wegverkeer als de scheepvaart kan weer gebruikmaken van de brug.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden in de zaak van de overleden 29-jarige Hajar uit Amsterdam, meldt het Amsterdamse OM namens de driehoek. Het gaat om een 23-jarige man van Somalische komaf, zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij verblijft sinds zijn 6e in Nederland.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) onderzoekt de explosie bij Gunvor Energy aan de Moezelweg in Rotterdam-Europoort op donderdag 13 augustus dit jaar. Het ongeluk bij het bedrijf voor raffinage en opslag van olieproducten kostte iemand het leven en er raakten vijf mensen gewond.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal incidenten met vuurwerk binnen voetbalstadions is in het voetbalseizoen 2025/2026 toegenomen naar 39 incidenten, vergeleken met 27 incidenten in het vorige voetbalseizoen van 2024/2025. Dat valt op te maken uit jaarcijfers van de politie over het aantal incidenten binnen en buiten stadions.
18 uur geledenEEMSHAVEN (ANP) - Ook dit weekend heeft de politie meldingen binnengekregen van droneactiviteiten boven het Eemshavengebied. De afgelopen twee weken werden er al meermaals onbekende drones bij de Groningse haven gezien. Volgens de politie is nog onduidelijk waar de drones vandaan komen.
19 uur geleden