Korpschef: politie extra alert bij demonstraties
DEN HAAG (ANP) - De politie is voorbereid op nieuwe demonstraties in het weekend en extra alert op ongeregeldheden. De kans bestaat dat goedbedoelde demonstraties en manifestaties worden 'gekaapt' door relschoppers, waarschuwt korpschef Henk van Essen van de Nationale Politie.
"In het weekend hebben we niet alleen te maken met de avondklok, maar overdag ook met demonstraties die mogelijk ‘gekaapt' kunnen worden." Van Essen wil niet speculeren of hij zaterdag of zondag nieuwe ongeregeldheden verwacht. "Ik doe wel een oproep aan een ieder: houd je aan de maatregelen. We komen hier alleen maar gezamenlijk uit. Hoe strikter we ons aan de maatregelen houden, des te groter de kans dat we er eerder van af zijn", zegt Van Essen.
Demonstreren is een grondrecht, zegt Van Essen. "Mensen mogen hun ongenoegen uiten, mits ze zich tijdens manifestaties aan de maatregelen houden. Gemeenten kunnen voor demonstraties beperkingen opleggen, bijvoorbeeld door een maximumaantal bezoekers aan te houden of een plaats aan te wijzen."
Waarschuwen
Van Essen wil organisatoren van demonstraties waarschuwen. "Het risico op kapen is er. Dat is een zorg die erbij komt. Daar zijn we extra alert op. Mensen die zonder kwaad in de zin hun ongenoegen gaan uiten over de maatregelen, dat is gewoon te handelen."
In verschillende gemeenten is dit weekeinde een noodverordening van kracht uit angst voor nieuwe ongeregeldheden die samenhangen met de avondklok. De politie heeft op de plaatsen waar de maatregel van kracht is meer bevoegdheden om mensen aan te houden en te fouilleren. Onder meer in Apeldoorn, Venray en Meppel hebben de burgemeesters een noodverordening ingesteld vanwege aangekondigde rellen. Burgemeester John Jorritsma van Eindhoven heeft twee manifestaties verboden die voor zondag in zijn stad waren aangekondigd.
Social media
De politie blijft social media monitoren. De onrust op social media baart Van Essen zorgen: "Social media werken als een blaasbalgeffect en hebben een mobilisatiekracht. Dat had invloed op de omvang, de mate van geweld en de snelheid van de ongeregeldheden van afgelopen week. En het risico bij social media is het copycatgedrag." Opruien via social media is strafbaar, benadrukt de korspchef. "Als we zien dat mensen opruien, leidt dat tot vervolging en onvoorwaardelijke celstraffen."
Van Essen prijst de steunbetuigingen voor de politie uit de samenleving. "We krijgen worstenbroodjes, taart, spandoeken, een serenade. Dat zijn uitingen van waardering, die doen ons goed. De druk op de politie is groot, maar we zien ook dat veel mensen zich aanmelden voor extra diensten. Het moraal onder de troepen is goed."
Meer uit Binnenland
JOHANNESBURG (ANP) - Een Nederlands stel is overleden na een virusuitbraak op een cruiseschip in de Atlantische Oceaan. Dat meldt het internationale persbureau AFP op basis van een anonieme bron. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldt dat er drie doden zijn op de cruise, van wie er zeker een positief testte op het hantavirus.
1 uur geledenOLDENZAAL (ANP) - Bij een brand in een woning in het Twentse Oldenzaal is zondagmiddag iemand om het leven gekomen. Dat laat de brandweer weten. Ook zijn er familieleden die rook hebben ingeademd. Volgens een brandweerwoordvoerder zijn twee personen naar het ziekenhuis gebracht.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Twee van de Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn iets na 17.00 uur vanuit Istanbul geland op Schiphol. De twee activisten, Osman Tastan en Anas Mohamad, werden daar onder luid applaus en gejoel verwelkomd door zeker dertig medestanders. Zij hadden onder meer Palestijnse vlaggen bij zich en riepen 'Viva Palestina' toen het tweetal de aankomsthal binnenkwam. Eerder scandeerden ze al leuzen als 'Free Palestine', 'Osman we are proud of you' en 'Anas we are proud of you'.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Sef heeft zondag een oproep gedaan aan Nederland om op 4 mei stil te zijn voor de slachtoffers van oorlogen, maar om zich de rest van het jaar wel uit te spreken over alle internationale conflicten en oorlogsslachtoffers. Hij deed de oproep op Instagram. De rapper meldde twee maanden geleden dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei hem had geschrapt als ambassadeur voor de vrijheid. Volgens Sef had dat te maken met zijn uitlatingen over de oorlog in Gaza.
4 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij de ongeregeldheden in IJsselstein zijn zaterdagnacht politieagenten belaagd en met vuurwerk bestookt. Een agent raakte gewond doordat het vuurwerk bij zijn hoofd ontplofte. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis, meldt de politie.
5 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het afnemende draagvlak voor de opvang van asielzoekers is niet los te koppelen van het kabinetsbeleid. Dat zei waarnemend burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren zondag in het tv-programma Buitenhof.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Recente lokale protesten tegen de komst van asielzoekerscentra en -opvang zijn opgestookt door het extreemrechtse netwerk Identitair Verzet (IDV), dat na een stillere periode weer in opkomst is. Dat zegt het onderzoeksplatform Justice for Prosperity (JfP). Identitair Verzet is volgens JfP de Nederlandse tak van een internationale, extreemrechtse organisatie, die de stem van de gewone burger kaapt, zonder dat die het in de gaten heeft.
7 uur geleden