Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Korpschef mag agenten niet benadelen die geen DNA afstaan

Korpschef mag agenten niet benadelen die geen DNA afstaan

UTRECHT (ANP) - Politiemensen die weigeren in verband met hun eigen werk hun DNA af te staan, mogen door hun korpschef niet worden beperkt in hun opsporingswerkzaamheden. Dat heeft de Centrale Raad van Beroep donderdag geoordeeld in een zaak die twee agenten hadden aangespannen tegen de korpschef. Eerder had de rechtbank juist de korpschef gelijk gegeven. De politie is teleurgesteld over de uitspraak en bekijkt de gevolgen ervan en mogelijke oplossingen, zei een woordvoerder.

De afname van DNA bij politiemensen gebeurt op vrijwillige basis. Het moet voorkomen dat hun eventuele sporen op een plaats delict worden gezien als mogelijke dadersporen. Ze komen in een zogeheten DNA-eliminatiebank. De twee agenten mochten na hun weigering sinds 2018 geen forensisch onderzoek meer uitvoeren op plekken waar een ernstig misdrijf was gepleegd.

Volgens de politie is het van groot belang dat het DNA van forensische medewerkers bekend is, omdat slechts het kleinste spoor van een agent al kan leiden tot 'vervuiling' van het DNA dat is gevonden op de plek van het misdrijf. De afgelopen twee jaar is het zestig keer voorgekomen dat daar DNA werd gevonden dat afkomstig bleek van agenten, aldus de woordvoerder. In de rechtszaal kan een 'onbekend' DNA-spoor leiden tot verwarring over de schuld van de verdachte.

De Raad laat zich daar niet over uit maar beziet de wettelijke grondslag van DNA-afname. Als de leiding nadelige gevolgen verbindt aan een weigering, dan is er geen vrije keuze meer maar wordt ongeoorloofd inbreuk gemaakt op het recht van onaantastbaarheid van het lichaam, stelt de Raad. Zo'n inbreuk mag alleen als er een wettelijke basis voor is en die is er niet. Het vonnis van de Raad is een eindoordeel.

Meer uit Binnenland

Kunstroofverdachte vraagt rechtbank om akkoord procesafspraken

ASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.

1 uur geleden
Gestolen helm volgende week weer te zien in Roemeens museum

BOEKAREST (ANP) - De Roemeense kunstschatten die begin 2025 werden gestolen uit het Drents Museum in Assen zullen snel weer te zien zijn in Roemeniƫ. Het Roemeense ministerie van Cultuur heeft aangekondigd dat de gouden helm van Cotofenesti en de twee Dacische armbanden dinsdag worden gepresenteerd in het Nationaal Historisch Museum in Boekarest.

1 uur geleden
Toch natuurvergunning nodig voor luchthavens Rotterdam, Eindhoven

DEN HAAG (ANP) - Rotterdam Airport en Eindhoven Airport hebben toch natuurvergunningen nodig, heeft de rechter bepaald. Het kabinet vond enkele jaren geleden dat dat niet nodig was, maar natuurorganisaties en omwonenden hebben dat aangevochten.

2 uur geleden
RWS roept op tijdens werk aan A2: rijd niet binnendoor

UTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat roept weggebruikers bij drukte door de werkzaamheden aan de snelweg A2 komend weekend op niet af te wijken van de omleidingsroute. "Rijd niet binnendoor of op de navigatie", zegt een woordvoerster. Meerdere omliggende gemeenten hadden de afgelopen weekenden veel last van sluipverkeer, omdat de A2 richting Utrecht dicht was tussen de knooppunten Everdingen en Oudenrijn.

3 uur geleden
Tientallen websites met designerdrugs offline gehaald om gevaren

DEN HAAG (ANP) - Tientallen websites die zogenoemde designerdrugs aanboden, zijn offline gehaald op last van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "Het gebruik ervan kan levensgevaarlijk zijn", melden de overheidsdiensten.

3 uur geleden
Advocaten: verdachte Z. was tijdens roof niet in Drents Museum

ASSEN (ANP) - Het bewijs tegen vermeende kunstrover Bernhard Z. (35) is minder overweldigend dan het Openbaar Ministerie heeft betoogd, zo hebben zijn advocaten donderdag in hun pleidooi gezegd. Ze hebben gepleit voor vrijspraak.

3 uur geleden
Vrouw doodgestoken in Hoofddorp, man aangehouden

HOOFDDORP (ANP) - Het slachtoffer van de dodelijke steekpartij in een woning in Hoofddorp woensdagavond is een vrouw, meldt de politie donderdag. De persoon die werd aangehouden is een 34-jarige man uit de Noord-Hollandse plaats.

3 uur geleden