Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Korpschef mag agenten niet benadelen die geen DNA afstaan

Korpschef mag agenten niet benadelen die geen DNA afstaan

UTRECHT (ANP) - Politiemensen die weigeren in verband met hun eigen werk hun DNA af te staan, mogen door hun korpschef niet worden beperkt in hun opsporingswerkzaamheden. Dat heeft de Centrale Raad van Beroep donderdag geoordeeld in een zaak die twee agenten hadden aangespannen tegen de korpschef. Eerder had de rechtbank juist de korpschef gelijk gegeven. De politie is teleurgesteld over de uitspraak en bekijkt de gevolgen ervan en mogelijke oplossingen, zei een woordvoerder.

De afname van DNA bij politiemensen gebeurt op vrijwillige basis. Het moet voorkomen dat hun eventuele sporen op een plaats delict worden gezien als mogelijke dadersporen. Ze komen in een zogeheten DNA-eliminatiebank. De twee agenten mochten na hun weigering sinds 2018 geen forensisch onderzoek meer uitvoeren op plekken waar een ernstig misdrijf was gepleegd.

Volgens de politie is het van groot belang dat het DNA van forensische medewerkers bekend is, omdat slechts het kleinste spoor van een agent al kan leiden tot 'vervuiling' van het DNA dat is gevonden op de plek van het misdrijf. De afgelopen twee jaar is het zestig keer voorgekomen dat daar DNA werd gevonden dat afkomstig bleek van agenten, aldus de woordvoerder. In de rechtszaal kan een 'onbekend' DNA-spoor leiden tot verwarring over de schuld van de verdachte.

De Raad laat zich daar niet over uit maar beziet de wettelijke grondslag van DNA-afname. Als de leiding nadelige gevolgen verbindt aan een weigering, dan is er geen vrije keuze meer maar wordt ongeoorloofd inbreuk gemaakt op het recht van onaantastbaarheid van het lichaam, stelt de Raad. Zo'n inbreuk mag alleen als er een wettelijke basis voor is en die is er niet. Het vonnis van de Raad is een eindoordeel.

Meer uit Binnenland

Weeronline verwacht stralende dagen met kans op 20 graden

HOUTEN (ANP) - De komende dagen is het stralend weer in Nederland, verwacht Weeronline. Vooral dinsdag is de lucht grotendeels blauw en ook de middagtemperatuur gaat omhoog tot 15 tot 17 graden en in het zuiden tot 18. Woensdag is het nog zachter met 17 tot 19 graden en in het zuiden wordt het bij 20 graden de eerste warme dag van het jaar.

5 uur geleden
Vijf mensen opgepakt na vondst hennepkwekerij in Waalwijk

WAALWIJK (ANP) - De politie heeft maandagmiddag vijf personen aangehouden in een pand in Waalwijk waar illegaal wiet werd gekweekt. De verdachten waren op dat moment aanwezig in het gebouw waar de kwekerij werd ontdekt. De politie kan nog niets zeggen over de identiteit van de verdachten of de omvang van de vondst.

7 uur geleden
Iran wijst wapenstilstand zonder garanties af, aldus ministerie

TEHERAN (ANP) - Iran wil geen tijdelijke wapenstilstand zonder duidelijke garanties. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van het land. Dat wordt in de ogen van Iran een kans voor "de agressor", de VS en Israƫl, om te hergroeperen en hun snel geslonken wapenvoorraden weer aan te vullen, meldt het Iraanse persbureau Tasnim.

7 uur geleden
Straat afgezet na vondst verdacht pakketje in Nijmegen

NIJMEGEN (ANP) - In de In de Betouwstraat in het Gelderse Nijmegen is in de nacht van zondag op maandag een verdacht pakketje aangetroffen. De straat is daarom afgezet en een horecagelegenheid werd ontruimd.

17 uur geleden
Brand bedrijfspand in Noord-Hollandse Obdam onder controle

OBDAM (ANP) - De brand in een bedrijfsverzamelpand in het Noord-Hollandse Obdam is onder controle. Dat heeft de brandweer om 23.00 uur gemeld. Het gebouw is door het vuur en de bluswerkzaamheden verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers.

20 uur geleden
Paasvuren op veel plekken ontstoken

HOLTEN (ANP) - Op diverse plekken in Nederland zijn zondagavond paasvuren ontstoken. Rond het Overijsselse Holten strijden ieder jaar verschillende buurtschappen om de mooiste paasbult, al ging dat vroeger om de hoogste. Dit jaar was de winnaar Espelo.

1 dag geleden
Partijen teleurgesteld over ontruiming uitvak tijdens IJsselderby

DEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.

1 dag geleden