Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kopstukken Russisch huurlingenbureau mogen EU niet meer in

Kopstukken Russisch huurlingenbureau mogen EU niet meer in

BRUSSEL (ANP) - De oprichter en zeven andere kopstukken van het Russische huurlingenbedrijf Wagner mogen de Europese Unie niet langer in. Ook kunnen zij niet meer bij geld dat ze bijvoorbeeld bij Europese banken hebben gestald.

De strafmaatregelen maken deel uit van een pakket waarmee de EU Wagner aan wil pakken. De beveiligers en huursoldaten van het bedrijf houden huis in landen als Oekraïne, Syrië, Libië en de Centraal-Afrikaanse Republiek, aldus de unie. Ze zouden keer op keer de mensenrechten schenden.

De EU straft daarom Dimitri Oetkin, die geldt als de grondlegger en aanvoerder van het privélegertje van naar schatting een paar duizend man. Tsjetsjenië-veteraan Oetkin was eerder te gast op recepties van het Kremlin, dat hem ook meermaals onderscheidde. Datzelfde geldt voor drie kompanen, die als Wagner-commandant vochten in Syrië en Libië.

Dekmantelbedrijven

Een van de gestrafte Wagner-manschappen is zetbaas van Moskou in de Centraal-Afrikaanse Republiek, stelt de EU. Onder meer de dood van drie Russische journalisten daar zou hem aan te rekenen zijn. Een gestrafte collega was volgens de unie verantwoordelijk voor het doodmartelen van een deserteur tijdens de burgeroorlog in Syrië. Twee anderen vochten mee met de pro-Russische rebellen in Oekraïne en gaan er prat op Oekraïense vliegtuigen te hebben neergehaald.

Ook het huurlingenbureau zelf en drie dekmantelbedrijven waarmee het in Syrië geld verdient in bijvoorbeeld de olie krijgen sancties opgelegd. Hun tegoeden in de EU zijn bevroren en Europese bedrijven en burgers mogen geen zaken met ze doen. Dat laatste geldt ook voor de Wagner-kopstukken die zijn gestraft.

Wagner dient volgens analisten als schaduwleger van het Kremlin. Rusland houdt vol dat Wagner een privaat bedrijf is en eigen baas.

Meer uit Buitenland

Onstuimig weer op Canarische Eilanden, sneeuw vanaf 1400 meter

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.

42 minuten geleden
Merz: waarschuwt partijgenoten voor Poetin en Europese toekomst

MÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.

49 minuten geleden
Tsjechië betaalt volgens premier niet voor EU-plan voor Oekraïne

PRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.

1 uur geleden
Washington heft weer een sanctie tegen Belarus op in toenadering

MINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.

1 uur geleden
Cambodja sluit per direct grenzen met Thailand

PHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.

2 uur geleden
Parijse regio opent kabelbaan voor openbaar vervoer

CRÉTEIL (ANP) - In zuidoostelijke voorsteden van Parijs is een kabelbaan in gebruik genomen om bewoners sneller te verplaatsen. Media melden dat de reis per kabelbaan van Villeneuve-Saint-Georges naar het eindpunt van metrolijn 8 in Créteil slechts 18 minuten duurt. Er zijn vijf stopplaatsen. De tocht duurt met een bus zeker 40 minuten.

2 uur geleden
Overleg vredesplan Oekraïne zondag vervolgd in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - Afgevaardigden van de VS, Oekraïne, Duitsland en andere landen spreken elkaar zondag in Berlijn over een vredesplan voor Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau DPA op basis van overheidsbronnen. Eerder werd gezegd dat de partijen elkaar "dit weekend" zouden treffen in de Duitse hoofdstad. Aanvankelijk was ook onduidelijk of de Oekraïense delegatie zou deelnemen aan de gesprekken. Waar en wanneer er zondag wordt gesproken, is niet bekendgemaakt.

3 uur geleden