Kopstukken Russisch huurlingenbureau mogen EU niet meer in
BRUSSEL (ANP) - De oprichter en zeven andere kopstukken van het Russische huurlingenbedrijf Wagner mogen de Europese Unie niet langer in. Ook kunnen zij niet meer bij geld dat ze bijvoorbeeld bij Europese banken hebben gestald.
De strafmaatregelen maken deel uit van een pakket waarmee de EU Wagner aan wil pakken. De beveiligers en huursoldaten van het bedrijf houden huis in landen als Oekraïne, Syrië, Libië en de Centraal-Afrikaanse Republiek, aldus de unie. Ze zouden keer op keer de mensenrechten schenden.
De EU straft daarom Dimitri Oetkin, die geldt als de grondlegger en aanvoerder van het privélegertje van naar schatting een paar duizend man. Tsjetsjenië-veteraan Oetkin was eerder te gast op recepties van het Kremlin, dat hem ook meermaals onderscheidde. Datzelfde geldt voor drie kompanen, die als Wagner-commandant vochten in Syrië en Libië.
Dekmantelbedrijven
Een van de gestrafte Wagner-manschappen is zetbaas van Moskou in de Centraal-Afrikaanse Republiek, stelt de EU. Onder meer de dood van drie Russische journalisten daar zou hem aan te rekenen zijn. Een gestrafte collega was volgens de unie verantwoordelijk voor het doodmartelen van een deserteur tijdens de burgeroorlog in Syrië. Twee anderen vochten mee met de pro-Russische rebellen in Oekraïne en gaan er prat op Oekraïense vliegtuigen te hebben neergehaald.
Ook het huurlingenbureau zelf en drie dekmantelbedrijven waarmee het in Syrië geld verdient in bijvoorbeeld de olie krijgen sancties opgelegd. Hun tegoeden in de EU zijn bevroren en Europese bedrijven en burgers mogen geen zaken met ze doen. Dat laatste geldt ook voor de Wagner-kopstukken die zijn gestraft.
Wagner dient volgens analisten als schaduwleger van het Kremlin. Rusland houdt vol dat Wagner een privaat bedrijf is en eigen baas.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
1 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
2 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
3 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
3 uur geledenATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
6 uur geleden