Kopgroep met Nederland wil snelle invoering digitale euro
BRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
Die is essentieel voor "het creëren van een gediversifieerd, soeverein en veerkrachtig digitaal betalingslandschap in de EU", schrijven de ministers van Financiën van Nederland, Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en Polen donderdag in een brief aan de Europese Commissie.
De digitale euro is een van de voorstellen die in de ogen van de zes ministers kunnen leiden tot een beter geïntegreerde kapitaalmarkt in de EU. Zo'n kapitaalmarkt is volgens hen nodig om het groeipotentieel van Europa te versterken, de economische soevereiniteit van de EU te vergroten en "een stevigere basis te bieden voor de financiering van gemeenschappelijke prioriteiten", aldus de brief van de zes ministers.
EU-toezicht
Grote aandelenbeurzen en andere belangrijke financiële instellingen moeten onder EU-toezicht komen te staan in plaats van toezicht op nationaal niveau, stellen de zes landen verder voor. Dit is al eerder voorgesteld, maar het is er nog nooit van gekomen.
De financieringsmogelijkheden van Europese start-ups en scale-ups moeten worden verbeterd, willen de zes grootste economieën van de EU. Ook moet de financiële dienstverlening worden vereenvoudigd.
Op de top van de EU-regeringsleiders, volgende week donderdag, staat versterking van de Europese concurrentiekracht hoog op de agenda. De brief met voorstellen van de zes ministers is bedoeld als inhoudelijke bijdrage aan de discussie daarover.
Meer uit Financieel
CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Voor het eerst in jaren stijgt het gemiddelde hypotheekbedrag onder starters nauwelijks meer. Ze lijken hun financiële grens bereikt te hebben, meldt De Hypotheker. Tegelijkertijd zijn woningen in maart gemiddeld 5 procent duurder geworden dan een jaar eerder.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de flinke plussen een dag eerder. AI-chipconcern Nvidia behoorde echter tot de verliezers op Wall Street na de bekendmaking van kwartaalcijfers woensdag nabeurs.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag licht hoger gesloten, waarmee het slotrecord van een dag eerder iets werd aangescherpt. De chipbedrijven ASML en Besi stonden opnieuw bij de stijgers op het Damrak na de cijfers van AI-chipconcern Nvidia. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Modemerk Ralph Lauren heeft afgelopen boekjaar meer kleding verkocht, ondanks hogere prijzen. Het bedrijf meldt in zijn jaarupdate zowel meer winst als omzet dan een jaar eerder.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia ging donderdag licht omhoog op de beurzen in New York. De grootste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) behaalde afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten door de aanhoudende grote vraag naar chips voor AI-datacenters. Volgens topman Jensen Huang verloopt de bouw van AI-fabrieken met "uitzonderlijke snelheden" en is sprake van de "grootste expansie van infrastructuur in de menselijke geschiedenis".
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversvereniging AWVN denkt dat het wetsvoorstel voor loontransparantie voor "vervelende situaties" op de werkvloer kan zorgen. Ook voorziet de vereniging, net als werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, veel administratieve lasten voor werkgevers.
11 uur geleden