Koper eet banaan op die als kunst aan de muur was geplakt
HONGKONG (ANP/AFP) - De banaan die als onderdeel van een kunstwerk met ducttape aan de muur was geplakt, is door de nieuwe eigenaar opgegeten. De Chinese crypto-ondernemer Justin Sun kocht de installatie Comedian van Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan vorige week voor 6,2 miljoen dollar (omgerekend 5,9 miljoen euro).
Sun ontving een echtheidscertificaat en instructies voor het vervangen van de banaan. Kort nadat Sun de veiling had gewonnen, kondigde hij aan de banaan te zullen eten, als onderdeel van "deze unieke artistieke ervaring". Vrijdag was het zover. "Deze is zoveel lekkerder dan andere bananen", zei hij na zijn eerste hap, in het bijzijn van journalisten en influencers in een hotel in Hongkong. Er was ook een livestream.
Sun gaf voorafgaand een speech waarin hij Comedian "iconisch" noemde en vergelijkingen maakte tussen conceptuele kunst en cryptocurrency. De installatie debuteerde in 2019 tijdens Art Basel in Miami en er ontstond direct een discussie over of het werk wel of geen kunst is. De banaan is tijdens tentoonstellingen twee keer opgegeten. "Het eten ervan tijdens een persconferentie kan ook onderdeel worden van de geschiedenis van het kunstwerk", zei Sun.
De opgegeten banaan was niet dezelfde als die bij de veiling in New York. Dat exemplaar was gekocht bij een fruitverkoper net buiten de veilinglocatie in Manhattan. "Deze is net in Hongkong gekocht", vertelde Sun tegen The South China Morning Post. Alle aanwezigen kregen een rol ducttape en een banaan als souvenir.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".
7 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.
56 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een uitnodiging geaccepteerd om deel te nemen aan de Raad van Vrede. Deze raad moet toezicht houden op het toekomstige Palestijnse overgangsbestuur in de Gazastrook.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Han Duck-soo heeft 23 jaar gevangenisstraf gekregen in een zaak rond de militaire noodtoestand van 2024. Een rechtbank acht de 76-jarige politicus schuldig aan onder meer het deelnemen aan een cruciale handeling van opstand.
2 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De man die in 2022 de Japanse oud-premier Shinzo Abe vermoordde, is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK. De man bekende eind oktober schuld.
3 uur geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
7 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
7 uur geleden