Koper eet banaan op die als kunst aan de muur was geplakt
HONGKONG (ANP/AFP) - De banaan die als onderdeel van een kunstwerk met ducttape aan de muur was geplakt, is door de nieuwe eigenaar opgegeten. De Chinese crypto-ondernemer Justin Sun kocht de installatie Comedian van Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan vorige week voor 6,2 miljoen dollar (omgerekend 5,9 miljoen euro).
Sun ontving een echtheidscertificaat en instructies voor het vervangen van de banaan. Kort nadat Sun de veiling had gewonnen, kondigde hij aan de banaan te zullen eten, als onderdeel van "deze unieke artistieke ervaring". Vrijdag was het zover. "Deze is zoveel lekkerder dan andere bananen", zei hij na zijn eerste hap, in het bijzijn van journalisten en influencers in een hotel in Hongkong. Er was ook een livestream.
Sun gaf voorafgaand een speech waarin hij Comedian "iconisch" noemde en vergelijkingen maakte tussen conceptuele kunst en cryptocurrency. De installatie debuteerde in 2019 tijdens Art Basel in Miami en er ontstond direct een discussie over of het werk wel of geen kunst is. De banaan is tijdens tentoonstellingen twee keer opgegeten. "Het eten ervan tijdens een persconferentie kan ook onderdeel worden van de geschiedenis van het kunstwerk", zei Sun.
De opgegeten banaan was niet dezelfde als die bij de veiling in New York. Dat exemplaar was gekocht bij een fruitverkoper net buiten de veilinglocatie in Manhattan. "Deze is net in Hongkong gekocht", vertelde Sun tegen The South China Morning Post. Alle aanwezigen kregen een rol ducttape en een banaan als souvenir.
Meer uit Buitenland
BUENOS AIRES (ANP/RTR) - In het zuiden van Argentinië woeden verschillende bosbranden die volgens de autoriteiten inmiddels ruim 15.000 hectare natuur in de as hebben gelegd. De grootste brand woedt sinds een week bij het kleine plaatsje Chubut in het Andesgebergte. Daar is zo'n 12.000 hectare in vlammen opgegaan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De in de VS gevestigde Iraanse dissident en voormalige kroonprins Reza Pahlavi heeft de Iraanse veiligheidsdiensten, het leger en andere overheidsmedewerkers in Iran opgeroepen "de kant van het volk te kiezen". "Kies voor het volk of kies voor medeplichtigheid aan moord op het volk", zei hij in een videoboodschap op sociale media.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
10 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.
11 uur geleden