Koper eet banaan op die als kunst aan de muur was geplakt
HONGKONG (ANP/AFP) - De banaan die als onderdeel van een kunstwerk met ducttape aan de muur was geplakt, is door de nieuwe eigenaar opgegeten. De Chinese crypto-ondernemer Justin Sun kocht de installatie Comedian van Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan vorige week voor 6,2 miljoen dollar (omgerekend 5,9 miljoen euro).
Sun ontving een echtheidscertificaat en instructies voor het vervangen van de banaan. Kort nadat Sun de veiling had gewonnen, kondigde hij aan de banaan te zullen eten, als onderdeel van "deze unieke artistieke ervaring". Vrijdag was het zover. "Deze is zoveel lekkerder dan andere bananen", zei hij na zijn eerste hap, in het bijzijn van journalisten en influencers in een hotel in Hongkong. Er was ook een livestream.
Sun gaf voorafgaand een speech waarin hij Comedian "iconisch" noemde en vergelijkingen maakte tussen conceptuele kunst en cryptocurrency. De installatie debuteerde in 2019 tijdens Art Basel in Miami en er ontstond direct een discussie over of het werk wel of geen kunst is. De banaan is tijdens tentoonstellingen twee keer opgegeten. "Het eten ervan tijdens een persconferentie kan ook onderdeel worden van de geschiedenis van het kunstwerk", zei Sun.
De opgegeten banaan was niet dezelfde als die bij de veiling in New York. Dat exemplaar was gekocht bij een fruitverkoper net buiten de veilinglocatie in Manhattan. "Deze is net in Hongkong gekocht", vertelde Sun tegen The South China Morning Post. Alle aanwezigen kregen een rol ducttape en een banaan als souvenir.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.
28 minuten geledenCARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.
50 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft vrijdag gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en de Iraanse president Masoud Pezeshkian, meldt Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. Hij bood hierbij aan te bemiddelen in de regio. "Poetin zal zijn inspanningen voortzetten om de situatie in de regio te de-escaleren", aldus Peskov.
53 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - Naast de drie Nederlanders die zijn vrijgelaten uit Venezolaanse gevangenissen, heeft dat land ook andere buitenlanders laten gaan. Het gaat volgens de Tsjechische minister Petr Macinka om mensen uit Tsjechië, Ierland, Roemenië, Duitsland, Albanië en Oekraïne.
54 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft vrijdag bevestigd dat Groenland valt onder de beschermingsgarantie van het Europees Verdrag. Dagenlang weigerde de Commissie antwoord te geven op de vraag of artikel 42.7, dat die garantie aan EU-lidstaten biedt, ook op Groenland van toepassing is, omdat het een overzees gebiedsdeel is.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement dat de situatie van de energievoorzieningen "heel moeilijk" is en dat Oekraïne nog maar genoeg brandstof heeft voor ruim twintig dagen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse veiligheidsdiensten pleegden massamoorden op demonstranten nadat de grote protesten in het land op 8 januari escaleerden, meldt mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Naar schatting zijn hierbij duizenden demonstranten omgekomen, hoewel het door een internetblokkade moeilijk is een dodental vast te stellen.
4 uur geleden