Koos Meinderts en Edward van de Vendel winnen Zilveren Griffels
AMSTERDAM (ANP) - Schrijvers Koos Meinderts en Edward van de Vendel behoren dit jaar tot de winnaars van de Zilveren Griffel. Dat heeft boekenkoepel CPNB woensdag bekendgemaakt. Zij maken in september kans op een Gouden Griffel, de belangrijkste Nederlandse boekenprijs voor jeugdliteratuur.
Van de Vendel, die vorig jaar ook al de Gouden Griffel won, kreeg twee Zilveren Griffels. Hij werd bekroond in de categorie Tot 6 jaar voor het boek De restjes van de zon, en in de categorie Poëzie, voor het boek Gelukkig en blij.
Koos Meinderts werd onderscheiden in de categorie 9 tot 11 jaar, voor zijn boek Zebedeus en het ganzenbord van Wisse. In deze categorie werden ook De jongen die van de wereld hield van Tjibbe Veldkamp en Het kleine heelal van Annejan Mieras bekroond.
Dubbele winnaars
Ook werden woensdag de Zilveren Penselen toegekend, de prijzen voor de beste illustraties in kinderboeken dit jaar. Er werden twaalf Zilveren Griffels en acht Zilveren Penselen uitgereikt. Opvallend is dat twee boeken met zowel een Griffel als een Penseel zijn onderscheiden. Het gaat om Paradalita van Joana Estrela en Paddenstoel & co, van Geert-Jan Roebers met illustraties van Wendy Panders.
De uitreiking van de Zilveren Griffels en Penselen vond woensdagmiddag plaats in Theater De Krakeling in Amsterdam. Alle winnaars maken eind september kans op de Gouden Griffel en de Gouden Penseel. Deze worden op 27 september uitgereikt, voorafgaand aan het Kinderboekenbal.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Fietsers belandden vorig jaar vaker op de spoedeisende hulp (SEH) dan de twee jaren daarvoor. Dat meldt VeiligheidNL op basis van nieuwe cijfers. Volgens het kenniscentrum kwamen er in 2025 naar schatting bijna 81.000 fietsers op de SEH.
3 minuten geledenLEIDEN (ANP) - Ruim twee derde van de jongvolwassenen kwam, vaak op minderjarige leeftijd, in aanraking met gewelddadige pornografische beelden. Dat blijkt uit onderzoek van het Verwey-Jonker Instituut in opdracht van kinderrechtenorganisatie Defence for Children.
1 uur geledenMIAMI (ANP) - Bij het bezoek van koning Willem-Alexander en koningin Máxima aan Miami in de Verenigde Staten is een nieuw samenwerkingsprogramma gelanceerd: de Water as Leverage Academy.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid dringt aan op snelheid om het reinigen van reactoren veiliger te maken. Aanleiding hiervoor is een ongeval in een reactor van Zeeland Refinery in 2023. Een medewerker verongelukte toen hij in een zuurstofarme reactor katalysatormateriaal aan het verwijderen was.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie gaat er niet van uit dat de man die dinsdagmiddag in Utrecht in brand werd gestoken een willekeurig slachtoffer is. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van regionale media. Vermoedelijk is er sprake geweest van een "onderling conflict".
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma van Utrecht spreekt van "een gruwelijke vorm van geweld", nadat dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel in brand werd gestoken. "Omdat het slachtoffer geen kant op kon is de impact zo mogelijk nog groter", laat ze weten in een verklaring.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man op dinsdagmiddag bij een winkelcentrum in Utrecht. Het slachtoffer zat in een elektrische rolstoel en raakte zwaargewond. De aangehouden man wordt verdacht betrokken te zijn bij de brandstichting, aldus de politie.
11 uur geleden