Koortsachtig brexitoverleg kort opgeschort om coronabesmetting
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk hebben hun onderhandelingen opgeschort over een handelsakkoord voor zodra de Britten ook in de praktijk de EU hebben verlaten. Een onderhandelaar uit het team van EU-hoofdonderhandelaar Michel Barnier heeft het coronavirus opgelopen.
"We hebben besloten de onderhandelingen voor korte tijd stil te leggen", twittert Barnier. De teams zullen hun werk "geheel binnen de richtlijnen" ondertussen wel voortzetten. De tijd raakt op om een overeenkomst te bereiken over de betrekkingen tussen de EU en Groot-Brittannië voor wanneer de Britten op 1 januari de EU-regels niet langer volgen.
"De gezondheid van onze teams staat voorop", reageert Barniers Britse evenknie David Frost. Hij onderhoudt "nauw contact met Barnier" over de ontwikkelingen.
Voortgang onderhandelingen
De onderhandelaars zijn deze week bijeen in Brussel. Frost dankt "de Europese Commissie voor haar onmiddellijke hulp en steun".
Het is onduidelijk wat het nieuws betekent voor de voortgang van de onderhandelingen. Wie in België in nauw contact is geweest met een besmet persoon, moet tien dagen in quarantaine. Als dat voor sommige of zelfs alle onderhandelaars zou gelden, zou dat het overleg danig kunnen hinderen. Juist als het er bij precaire onderhandelingen op aankomt, is het belangrijk elkaar in de ogen te kunnen kijken, klinkt het vaak in Brussel.
Er zat ook de afgelopen dagen nog weinig schot in het overleg tussen Brussel en Londen, melden ingewijden. Ze blijven het grondig oneens over gelijke kansen voor Britse en Europese bedrijven, over het toezicht op eventuele afspraken en over de toegang van Europese vissers tot Britse wateren. Vooral de eerste twee zijn voor beide kampen principekwesties.
Goedkeuring akkoord
Barnier praat vrijdag de ambassadeurs van de EU-landen bij over zijn vorderingen. Pas als een akkoord echt in zicht is gaan vermoedelijk de luiken dicht en kondigen de onderhandelaars radiostilte af.
Voor een akkoord is de goedkeuring van het Europees Parlement nodig. Dat heeft daarvoor naar schatting vier weken nodig.
Meer uit Financieel
OSLO (ANP/RTR) - Tesla heeft een nieuw verkooprecord gevestigd in Noorwegen. Nog nooit verkocht een merk in het land zoveel auto's als het bedrijf van Elon Musk dit jaar, met ook nog een maand te gaan. Tesla profiteerde in november met een verdrievoudiging van de verkoop van een aanstaande belastingverhoging.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Chipmachinemaker ASML is verreweg de grootste investeerder in onderzoek en ontwikkeling (R&D) in Nederland. Maar een groot deel van de uitgaven hieraan in ons land komt slechts van een handvol bedrijven, meldt onderzoeksinstituut TNO.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV verlengt de beslistermijn voor WIA-beoordelingen en herbeoordelingen met ingang van het nieuwe jaar tijdelijk van acht naar zestien weken. Het lukt de organisatie al langere tijd niet om mensen die mogelijk arbeidsongeschikt zijn binnen de gestelde termijn duidelijkheid te geven. Dat komt door een aanhoudende toename van beoordelingsaanvragen en een tekort aan verzekeringsartsen.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Paul Terstegge wordt de nieuwe topman van Transavia. Begin oktober werd bekend dat de huidige topman Marcel de Nooijer de budgetmaatschappij verlaat. Terstegge volgt hem per 1 februari 2026 op, meldt Transavia.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkoop van nieuwe elektrische auto's is afgelopen maand fors gestegen. Dat is waarschijnlijk een gevolg van een eerder plan om de bijtelling voor zakelijke rijders begin volgend jaar te verhogen, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. Dat plan is inmiddels afgezwakt, maar de auto's waren al besteld.
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van de bitcoin is maandag weer gezakt tot het laagste niveau sinds april dit jaar. De grootste cryptomunt ter wereld leek zich de afgelopen dagen te handhaven boven de 91.000 dollar, maar viel op de eerste dag van december terug tot onder de 86.000 dollar (ruim 74.000 euro).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten laten deze feestdagenperiode hun pakketjes liever bij een PostNL-punt of pakketautomaat bezorgen dan vorig jaar. Volgens het post- en pakketbedrijf, dat keek naar de doorgegeven voorkeuren in de eigen app, gaat het om een groei van 40 procent. Het gebruik van pakketautomaten steeg met 60 procent.
3 uur geleden