Koopwoningen in februari goedkoper dan jaar eerder
DEN HAAG (ANP) - Koopwoningen waren in februari voor het eerst in bijna tien jaar weer eens goedkoper dan een jaar eerder. De prijzen gingen op jaarbasis 0,8 procent omlaag, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster.
Ten opzichte van januari 2023 gingen de prijzen met 1,5 procent omlaag. In de eerste maand van dit jaar stegen de huizenprijzen nog onverwachts ten opzichte van december.
Met de prijsdaling op maandbasis wordt de trend van de maanden voorafgaand aan januari hervat. De prijzen gingen tot halverwege vorig jaar nog hard omhoog, geholpen door het woningtekort en de lage hypotheekrente. Maar in de zomer kwam een kentering toen de rentes begonnen op te lopen.
Verkoopprijs
Ten opzichte van een jaar eerder was er echter nog altijd sprake van een prijsstijging. Ook daar is nu dus een afname gemeten, de eerste sinds april 2014. Wel liggen de huizenprijzen nog altijd 90 procent hoger dan op het dieptepunt in juni 2013. De gemiddelde verkoopprijs van een bestaande woning was in februari 410.189 euro.
Economen van ABN AMRO gaven eerder al aan te verwachten dat de huizenprijzen de komende jaren "scherp" zullen dalen. Zij dachten dat woningen in twee jaar ongeveer 10 procent minder waard zouden worden.
Verkochte woningen
Het aantal verhuizingen staat verder onder druk door de hogere hypotheekrente in combinatie met de nog altijd hoge huizenprijzen. Daardoor staat de betaalbaarheid van woningen onder druk, wat ook te merken was aan het aantal verkochte woningen vorige maand. Dat waren er 11.858, 15,5 procent minder dan een jaar eerder. In de eerste twee maanden ligt het aantal verkopen 11 procent achter op een jaar eerder.
De prijsdaling die het CBS meet, is nog niet zo extreem als de afname die de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) eerder becijferde. Volgens de makelaars gingen de huizenprijzen in het laatste kwartaal van vorig jaar al met 6,4 procent op jaarbasis omlaag. Het CBS verwerkt huizenverkopen pas als notarissen die laten inschrijven bij het Kadaster. De cijfers van de NVM zijn onvollediger maar gebaseerd op het moment dat het koopcontract wordt getekend. Dat is eerder, waardoor trends daar vaak ook eerder worden gesignaleerd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street wisten dinsdag niet hoe gauw ze weer aandelen moesten kopen, door nieuwe signalen die wijzen op een mogelijk snel einde van het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. Iran zegt een "noodzakelijke wil" te hebben om de oorlog met Israël en de VS te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen, zei de Iraanse president Masoud Pezeshkian.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Europese Commissie heeft de lidstaten aanbevolen om maatregelen te nemen om de olieconsumptie te verminderen. "Hoe meer we kunnen doen om olie te besparen, met name diesel en vliegtuigbrandstof, hoe beter we af zijn", zei Eurocommissaris voor Energie Dan Jørgensen dinsdag na overleg met de Europese energieministers.
3 uur geledenHOOFDDORP (ANP/DPA) - Stellantis, het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, roept wereldwijd ongeveer 700.000 auto's terug vanwege een mogelijk brandgevaar, maakte de Duitse transportautoriteit KBA bekend. In Nederland gaat het om ruim 19.000 auto's van acht merken, laat een woordvoerder van Stellantis weten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever ging dinsdag scherp omlaag op het Damrak nadat bekend was geworden dat de Amerikaanse branchegenoot McCormick een groot deel van zijn voedingsmiddelendivisie overneemt. Het gaat om een deal in aandelen en contanten met een waarde van 44,8 miljard dollar (39 miljard euro).
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Unilever kan nog niet aangeven of in Nederland banen zullen verdwijnen na de overname van de voedingsdivisie door de Amerikaanse branchegenoot McCormick. "Het is op dit moment nog te vroeg om concreet te zijn over eventuele veranderingen", zegt een woordvoerster van Unilever.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Medewerkers van Nederlandse havens gaan minstens vijf dagen het werk neerleggen omdat ze ontevreden zijn over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Dat hebben zo'n zevenhonderd werknemers dinsdag besloten na een vergadering in de haven van Rotterdam, meldt FNV Havens-bestuurder Asmae Hajjari.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag positief begonnen door de hoop op een mogelijke de-escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal heeft president Donald Trump tegen zijn naaste medewerkers gezegd dat hij bereid is de oorlog tegen Iran te beëindigen, zelfs als de Straat van Hormuz grotendeels dicht blijft. Iran heeft die zeestraat vrijwel afgesloten, waardoor een groot deel van het olietransport uit de regio stilligt.
8 uur geleden