Koopwoningen in februari goedkoper dan jaar eerder
DEN HAAG (ANP) - Koopwoningen waren in februari voor het eerst in bijna tien jaar weer eens goedkoper dan een jaar eerder. De prijzen gingen op jaarbasis 0,8 procent omlaag, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster.
Ten opzichte van januari 2023 gingen de prijzen met 1,5 procent omlaag. In de eerste maand van dit jaar stegen de huizenprijzen nog onverwachts ten opzichte van december.
Met de prijsdaling op maandbasis wordt de trend van de maanden voorafgaand aan januari hervat. De prijzen gingen tot halverwege vorig jaar nog hard omhoog, geholpen door het woningtekort en de lage hypotheekrente. Maar in de zomer kwam een kentering toen de rentes begonnen op te lopen.
Verkoopprijs
Ten opzichte van een jaar eerder was er echter nog altijd sprake van een prijsstijging. Ook daar is nu dus een afname gemeten, de eerste sinds april 2014. Wel liggen de huizenprijzen nog altijd 90 procent hoger dan op het dieptepunt in juni 2013. De gemiddelde verkoopprijs van een bestaande woning was in februari 410.189 euro.
Economen van ABN AMRO gaven eerder al aan te verwachten dat de huizenprijzen de komende jaren "scherp" zullen dalen. Zij dachten dat woningen in twee jaar ongeveer 10 procent minder waard zouden worden.
Verkochte woningen
Het aantal verhuizingen staat verder onder druk door de hogere hypotheekrente in combinatie met de nog altijd hoge huizenprijzen. Daardoor staat de betaalbaarheid van woningen onder druk, wat ook te merken was aan het aantal verkochte woningen vorige maand. Dat waren er 11.858, 15,5 procent minder dan een jaar eerder. In de eerste twee maanden ligt het aantal verkopen 11 procent achter op een jaar eerder.
De prijsdaling die het CBS meet, is nog niet zo extreem als de afname die de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) eerder becijferde. Volgens de makelaars gingen de huizenprijzen in het laatste kwartaal van vorig jaar al met 6,4 procent op jaarbasis omlaag. Het CBS verwerkt huizenverkopen pas als notarissen die laten inschrijven bij het Kadaster. De cijfers van de NVM zijn onvollediger maar gebaseerd op het moment dat het koopcontract wordt getekend. Dat is eerder, waardoor trends daar vaak ook eerder worden gesignaleerd.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De tekorten aan olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng) veroorzaakt door de blokkade van de Straat van Hormuz zullen waarschijnlijk nog maanden aanhouden en mogelijk zelfs tot volgend jaar duren. Dat zei topman Wael Sawan van olie- en gasconcern Shell in een interview met Bloomberg TV.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal stakingen op het werk is in 2025 verder afgenomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telde 23 stakingen, 13 minder dan in 2024. Na de piek van 52 stakingen in 2023, onder meer door de hoge inflatie, komt het aantal nu weer uit op het gemiddelde niveau van deze eeuw.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen van 15 jaar en ouder met een baan tegen minimumloon is in 2025 licht afgenomen ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging het om 610.000 mensen, ongeveer 6000 minder dan in 2024. Dit komt neer op 6,7 procent van alle werknemers.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
9 uur geledenXIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.
11 uur geleden