Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koopstarter profiteert van woningverkoop door investeerders

Koopstarter profiteert van woningverkoop door investeerders

APELDOORN (ANP) - Investeerders hebben in het laatste kwartaal van 2024 flink meer woningen verkocht, komt naar voren uit gegevens van het Kadaster. Veel van die woningen werden overgenomen door de huishoudens die er al woonden. Zij betaalden daarvoor een stuk minder dan de gemiddelde prijs voor een koopwoning op de gehele markt in die periode. Starters op de woningmarkt waren zelfs nog voordeliger uit.

In totaal verkochten investeerders in de maanden oktober tot en met december 20.150 woningen, tegen 12.375 een jaar eerder. Daarvan gingen 8000 naar de zogeheten eigenaar-bewoners. De meeste van deze woningen werden van de hand gedaan door particuliere investeerders, 5275 in totaal. De overige werden verkocht door bedrijfsmatige investeerders.

Huishoudens die een woning kochten van een investeerder, betaalden hier eind vorig jaar gemiddeld 383.000 euro voor. Dat bedrag ligt flink onder de gemiddelde woningprijs van 460.000 euro in die periode. Van de woningen die investeerders verkochten aan eigenaar-bewoners, ging 65 procent naar koopstarters. Zij betaalden hiervoor gemiddeld 344.000 euro. Dat de bedragen lager uitvallen, komt volgens het Kadaster onder andere doordat zij kleinere woningen of woningen met een relatief laag energielabel verkochten.

Wet betaalbare huur

De overheidsdienst ziet het aantal door investeerders verkochte woningen al sinds 2021 toenemen. Verschillende ontwikkelingen dragen daaraan bij. Zo is onder meer de overdrachtsbelasting verhoogd, genieten huurders opkoopbescherming en is de Wet betaalbare huur vorig jaar ingegaan. Die laatste wet legt maximale huurprijzen op in het middensegment, waardoor veel verhuurders besluiten hun panden te verkopen.

Vooral in de vier grootste Nederlandse steden was sprake van een sterke stijging in het laatste kwartaal van vorig jaar. Bedrijfsmatige investeerders verkochten ruim twee keer zo veel woningen in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag dan in dezelfde periode in 2023. Voor particuliere investeerders was dat 50 procent meer. Rotterdam was daarbij koploper: hier werden meer dan drie keer zoveel woningen als een jaar eerder verkocht.

Meer uit Financieel

Inflatie VS lager dan verwacht, ondanks importheffingen van Trump

WASHINGTON (ANP) - Hoewel veel economen in de afgelopen maanden waarschuwden dat de importheffingen van president Donald Trump de inflatie in de Verenigde Staten zouden opjagen, blijkt dit niet uit de nieuwste cijfers van het Amerikaanse statistiekbureau. De consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld zijn in april met 2,3 procent gestegen. Dat was minder dan marktkenners hadden verwacht en wijst op beperkte inflatiedruk.

8 minuten geleden
FNV stelt nieuw tijdelijk bestuur aan nadat vorige was weggestuurd

UTRECHT (ANP) - FNV heeft dinsdag een nieuw tijdelijk bestuur aangesteld, nadat het vorige interim-bestuur afgelopen weekend was weggestuurd door het Ledenparlement. Dick Koerselman wordt de tijdelijke voorzitter van de grootste vakbond van Nederland. De belangrijkste opdracht voor het nieuwe bestuur is om het verkiezingsproces voor een nieuw bestuur te hervatten, meldt de bond.

9 minuten geleden
Bloomberg: De Beers verkoopt stiekem afgeprijsde diamanten

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Beers, een van de grootste diamantbedrijven ter wereld, heeft de afgelopen maanden in het geheim afgeprijsde ruwe diamanten verkocht aan een selecte groep afnemers. Daarmee probeert het bedrijf zijn voorraden af te bouwen, zonder openlijk de prijzen te verlagen, zeggen betrokkenen tegen persbureau Bloomberg. Het gaat om een zeer ongebruikelijke stap die de spanningen binnen een sector die al in crisis verkeert, verder aanwakkert.

1 uur geleden
PostNL: duurdere postzegel weegt niet op tegen aanpassing Postwet

DEN HAAG (ANP) - Met het verhogen van de postzegelprijs kan PostNL het verlies van zijn postdivisie slechts beperken. Juist een aanpassing van de Postwet is nodig om post "toegankelijk en betrouwbaar" te houden. Dat zegt directeur Maurice Unck van de posttak van PostNL. "We zitten klem in wat de Postwet ons voorschrijft."

1 uur geleden
PostNL verhoogt weer postzegelprijs: grootste stap sinds 2014

DEN HAAG (ANP) - PostNL verhoogt de prijs van een postzegel vanaf 1 juli met 10 cent tot 1,31 euro. Dat is de sterkste prijsstijging sinds 2014. Volgens het bedrijf kost postbezorging inmiddels meer dan het oplevert. Ook andere prijzen gaan omhoog: het versturen van post naar het buitenland wordt duurder, evenals het versturen van aangetekende brieven en pakketten.

2 uur geleden
Duits beleggersvertrouwen veert op na scherpe daling

MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het economisch vertrouwen van Duitse beleggers laat herstel zien van de scherpe daling vorige maand door zorgen over de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het vooraanstaande onderzoeksinstituut ZEW uit München. Volgens ZEW zijn beleggers bekomen van de grootste schrik van die handelsoorlog. Ook krijgt het vertrouwen steun van de nieuwe Duitse regering die enorme investeringen in onder meer infrastructuur wil doen.

3 uur geleden
Nissan lijdt miljardenverlies en sluit fabrieken

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse autofabrikant Nissan heeft in het afgelopen boekjaar een miljardenverlies geleden. Het noodlijdende bedrijf gaf ook geen winstverwachting af voor het nieuwe jaar vanwege de aanhoudende problemen en de onzekerheid rond het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Nissan bevestigde daarnaast dat het bedrijf het aantal fabrieken terugbrengt van zeventien naar tien en 20.000 banen schrapt.

4 uur geleden