
Koopkracht steeg 2,2 procent in coronajaar 2020
DEN HAAG (ANP) - De koopkracht is in 2020 in Nederland met 2,2 procent toegenomen, bericht het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) woensdag. Het is de hoogste groei sinds 2016. Dat baseert het CBS op nieuwe cijfers over de inkomens van Nederlandse huishoudens en personen.
De groei van de koopkracht was grotendeels te danken aan een stijging van de reële lonen in 2020 van 1,6 procent, aldus het CBS. Cao-lonen stegen zelfs 2,9 procent. Hoewel in 2020 de coronacrisis uitbrak, was een groot deel van de cao-loonafspraken al gemaakt voor de pandemie uitbrak. De stijging van de koopkracht werd getemperd door een inflatie van 1,3 procent.
Het overheidsbeleid droeg in 2020 naar schatting bijna 1 procent bij aan de toegenomen koopkracht. Zo hadden fiscale maatregelen als verhogingen van de algemene heffingskorting en de arbeidskorting een gunstig effect, evenals het invoeren van een tweeschijvenstelsel in de inkomstenbelasting. Ook wist de overheid met tijdelijke steunmaatregelen nadelige gevolgen van de coronacrisis - zoals werkloosheid of verlies door het tijdelijk stoppen van bedrijfsactiviteiten - te verzachten.
Voor vrijwel alle bevolkingsgroepen steeg de koopkracht in 2020 meer dan in 2019 en 2018. Voor werknemers steeg de koopkracht het meest, met 4,3 procent. 70 procent van alle werknemers ging er in koopkracht op vooruit. Voor zelfstandigen (zzp'ers) bedroeg de stijging daarentegen slechts 1,1 procent. Voor 40 procent van de zelfstandigen daalde de koopkracht met minstens 2,6 procent, voor 20 procent zelfs met 16 procent of meer.
Ook gepensioneerden zagen hun koopkracht in 2020 toenemen, met 1 procent.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zei vrijdag pas naar Washington te willen reizen als het gaat over "een oplossing" voor de Amerikaanse handelstarieven. Daarmee reageerde ze op het feit dat de Amerikaanse president Donald Trump haar eerder "een fantastisch mens" had genoemd.
34 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - Duitse autoriteiten hebben een cryptodienst uit de lucht gehaald die volgens de politie hielp bij witwassen. Daarbij nam de politie ook cryptomunten ter waarde van 34 miljoen euro in beslag, meldt de Duitse federale recherchedienst. Die onderzocht de zogeheten swapdienst eXch samen met de Nederlandse Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD).
1 uur geledenGENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering overweegt een drastische verlaging van de handelstarieven voor te stellen tijdens de gesprekken die komend weekend met China worden gehouden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De regering van president Donald Trump streeft daarbij naar een verlaging van de heffingen tot onder de 60 procent en China zou daar open voor staan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er lijkt definitief een einde te komen aan de failliete interieurwinkelketen CASA in Nederland. Bij curator Bart Louwerier hebben zich nog geen serieuze kandidaten gemeld voor een doorstart. Donderdag is de faillissementsuitverkoop begonnen in achttien winkels, die zo'n vier weken duurt.
3 uur geledenKADOMA (ANP) - Bij het Japanse elektronica- en techbedrijf Panasonic verdwijnen wereldwijd 10.000 banen. Het concern wil wereldwijd zijn "personeelsbestand optimaliseren", maakte de fabrikant van camera's, televisies en batterijen voor elektrische auto's vrijdag bekend. Bij Panasonic werken ongeveer 207.000 mensen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De oprichter en voormalig topman van de failliete cryptobank Celsius Alexander Mashinsky is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Hij had in december schuld bekend aan beleggingsfraude. De straf werd opgelegd door een rechter in New York en behoort tot een van de langste straffen die voortkomen uit de ineenstorting van de cryptomarkten in 2022.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - International Airlines Group (IAG) bevestigt voor miljarden dollars aan vliegtuigen te kopen van de Amerikaanse fabrikant Boeing. Daarnaast bestelt het moederbedrijf van British Airways nieuwe Airbus-vliegtuigen. Donderdag meldde de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick al dat een Brits bedrijf voor 10 miljard dollar aan Amerikaanse vliegtuigen zou kopen.
4 uur geleden