Koopjesjager voorzichtiger op Singles Day door economisch malheur
BEIJING (ANP/AFP) - Koopjesfestijn Singles Day, een tegenhanger van Valentijnsdag, heeft in China voor miljarden aan omzet gezorgd. Maar door de huidige economische problemen was de koopdrift onder consumenten wel iets minder dan gebruikelijk.
Volgens een schatting van onderzoeksbureau Syntun bedroegen de inkomsten op platforms van webwinkelreuzen als Alibaba en JD.com tussen donderdag 20.00 uur en vrijdag 14.00 uur (lokale tijd) bij elkaar zo'n 262 miljard yuan, omgerekend zo'n 36 miljard euro. Analisten stelden dat de koopdrift minder was in vergelijking met voorgaande jaren. Dat komt ook door het strenge coronabeleid in China, dat de economie en het consumentenvertrouwen raakt. Daardoor waren mensen minder happig op het doen van uitgaven.
Niettemin kan de gecombineerde waarde van de sinds eind oktober verkochte producten "voor het eerst 1 biljoen yuan overschrijden", aldus onderzoeksbureau Forrester. Volgens techanalist Liu Xingliang richten bedrijven zich momenteel minder op de verkoop, maar meer op winst en het percentage bezoekers dat tot een aankoop overgaat. "Na zoveel jaren is het logisch dat Singles Day minder populair wordt," zei hij. Liu wees er verder op dat de grotere belangstelling voor livestreamed sales een lichtpuntje was.
Singels Day, dat ooit door Alibaba is bedacht, is vooral bedoeld als viering van het vrijgezellenbestaan, geïnspireerd op de vier enen die de datum 11 november (11-11) aanduiden. Ooit stond Singles Day te boek als een festijn van uitzinnige consumptie onder leiding van Alibaba's oprichter Jack Ma. De laatste jaren is dit minder, ook doordat Beijing strenger optreedt tegen onlineplatforms. Daarnaast is er ook vanuit staatsmedia minder aandacht voor het festijn. Winkels zouden ook minder kortingen geven dan voorheen.
Meer uit Financieel
ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.
5 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.
7 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
10 uur geleden