Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koophuis 10 procent duurder, sterkste toename in bijna twee jaar

Koophuis 10 procent duurder, sterkste toename in bijna twee jaar

DEN HAAG (ANP) - De huizenprijzen zijn vorige maand opnieuw flink gestegen, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. In juni waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 9,7 procent hoger dan in juni 2023. Dat is de grootste stijging in bijna twee jaar.

Kopers moesten in juni gemiddeld 441.112 euro neerleggen voor een bestaande koopwoning. Dat betekent dat huizen vergeleken met de maand ervoor 1,3 procent duurder zijn geworden.

De woningmarkt is al langer erg krap; er zijn veel meer mensen die een huis willen kopen dan dat er te koop staan. Mede daardoor gingen de prijzen tot zo'n twee jaar geleden al flink omhoog en moesten potentiële kopers vaak overbieden op de vraagprijs. Daarna daalden de prijzen iets door de hogere hypotheekrente.

Coronaperiode

Sinds juni 2023 maken de huizenprijzen weer een opmars. In juni 2024 lagen de prijzen volgens het statistiekbureau gemiddeld 3,2 procent hoger dan bij de vorige piek in juli 2022.

Dat de prijzen nu opnieuw stijgen, komt naast het huizentekort door een combinatie van grote loonstijgingen en veel overgebleven spaargeld uit de coronaperiode. Daardoor kunnen mensen meer bieden voor een koophuis.

'Uitzonderlijk'

Het aantal woningen dat in juni van eigenaar is gewisseld, nam wel af. Volgens het Kadaster werden in juni 14.662 woningtransacties geregistreerd. Dat is bijna 12 procent minder dan een jaar eerder. In het eerste halfjaar van 2024 werden 92.383 woningen verkocht, bijna 9 procent meer dan een jaar eerder.

De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) meldde begin juli al dat de huizenprijzen in het tweede kwartaal door de krappe woningmarkt tot het hoogste niveau ooit waren gestegen. Volgens de NVM bedroeg de gemiddelde verkoopprijs van bestaande huizen afgelopen kwartaal 468.000 euro. Dat is 7,2 procent meer vergeleken met het eerste kwartaal van 2024.

De makelaars spraken daarbij al van een "uitzonderlijke" toename, omdat een stijging van deze omvang sinds het begin van de metingen in 1995 maar een keer eerder is voorgekomen. Anders dan de CBS-cijfers zijn die van de NVM gebaseerd op het moment dat het koopcontract wordt getekend. Dat is eerder dan het moment van registratie door de notaris waar het CBS naar kijkt, waardoor trends door de makelaars vaak eerder worden gesignaleerd.

Meer uit Financieel

Recordomzet in oneven jaar voor Amsterdamse RAI

AMSTERDAM (ANP) - De RAI in Amsterdam heeft een relatief goed jaar achter de rug. De evenementen- en congresorganisatie boekte de hoogste omzet ooit in een oneven jaar. In even jaren worden altijd meer evenementen gehouden.

4 uur geleden
AI wordt steeds belangrijkere groeimotor voor Google-moeder

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google-moeder Alphabet zag in het eerste kwartaal de omzet en winst stijgen. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt.

5 uur geleden
Meta verwacht nog meer te investeren in AI-race

MENLO PARK (ANP) - Socialmediaconcern Meta verwacht dit jaar nog meer geld kwijt te zijn aan de bouw van datacenters voor AI dan eerder geraamd. Het bedrijf achter Facebook en Instagram doet volop mee in de wedloop om de meest geavanceerde toepassingen van kunstmatige intelligentie te ontwikkelen. De halfgeleiders die al het rekenwerk moeten doen, zijn echter in prijs gestegen.

6 uur geleden
Wall Street sluit gemengd terwijl olieprijzen fors oplopen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers zagen de prijs van olie fors omhooggaan doordat er nog geen zicht is op een heropening van de Straat van Hormuz. Een vat Brentolie bereikte de hoogste prijs sinds juni 2022.

6 uur geleden
Fed-voorzitter Jerome Powell blijft in bestuur centrale bank

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell, heeft aangekondigd in het bestuur van de Amerikaanse centrale bank te blijven als zijn termijn als preses afloopt. Hij neemt die ongebruikelijke beslissing nadat de Amerikaanse president Donald Trump herhaaldelijk heeft geprobeerd de Fed onder druk te zetten om de rentes te verlagen. In een toelichting op het nieuwste rentebesluit benadrukte Powell hoe belangrijk het is dat de Fed onafhankelijk van de regering het rentebeleid bepaalt.

7 uur geleden
Onenigheid vertraagt publicatie Belgisch inflatiecijfer met uren

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische inflatiecijfer over de maand april is woensdag met uren vertraging gepubliceerd vanwege onenigheid. De indexcommissie van het Belgische statistiekbureau Statbel kon het niet eens worden waarna de minister van Economie eraan te pas moest komen. Het gemiddelde prijspeil liep in april op naar 4 procent. De inflatie was een maand eerder nog gestegen tot 1,65 procent. Dat de inflatie verder oploopt is een gevolg van hogere energieprijzen.

8 uur geleden
Centrale bank Verenigde Staten laat rente ongemoeid

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. Vorig jaar kwam de Federal Reserve nog met drie renteverlagingen op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Opvallend is dat vier van de twaalf beleidsmakers het niet eens waren met het rentebesluit.

8 uur geleden