Koolmees: problemen bij uitvoering van nieuwe schuldenwet
DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe wet die het makkelijker moet maken dat mensen met grote schulden een kleine financiële buffer houden, stuit op problemen bij de uitvoering. De wet geldt sinds het begin van dit jaar, jaren later dan eerst gepland. De problemen leiden ertoe dat het bedrag waar schuldeisers geen beslag op mogen leggen lager uitkomt als het met het nieuwe systeem wordt berekend. Dat meldt minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken aan de Tweede Kamer
De wet regelt dat de zogenoemde 'beslagvrije voet' automatisch wordt vastgesteld. Deurwaarders en schuldeisers kunnen zo makkelijker berekenen op welk bedrag schuldeisers niet automatisch recht hebben. Iemand die schulden heeft, moet op die manier altijd een klein bedrag overhouden om de basiskosten van levensonderhoud te kunnen betalen, zoals de boodschappen. Door dit automatisch vast te leggen, hoeven mensen met schulden zelf minder te regelen.
In de praktijk bleek dat dit beslagvrije bedrag lager uitviel bij mensen die hun salaris per vier weken ontvangen in plaats van per maand, schrijft demissionair minister Koolmees. Datzelfde geldt voor mensen met een uitkering van wie het vakantiegeld jaarlijks wordt doorgegeven aan het inkomensregister van de overheid in plaats van maandelijks. Inmiddels vindt een "extra, handmatige controle" plaats op de berekening van de beslagvrije voet van deze mensen.
Belastingdienst
Ook bij de Belastingdienst lukt het nog niet in alle gevallen om het beslagvrije bedrag vast te stellen. Dit komt door problemen in de systemen van de fiscus "die op dit moment worden verholpen. Lopende verordeningen ouder dan twaalf maanden zijn daarom stopgezet en de betreffende burgers en hun werkgevers zijn geïnformeerd", aldus Koolmees. De bewindsman baalt ervan "dat mensen, die veelal in een financieel kwetsbare positie verkeren, worden geconfronteerd met knelpunten".
Toch proberen betrokken partijen te voorkomen dat mensen last hebben van de problemen. "De deurwaarder stort het teveel ingehouden bedrag terug aan de burger", aldus Koolmees. Als dit niet kan, "wordt een oplossing op maat gezocht", bijvoorbeeld door de schuldeiser zelf het bedrag terug te laten storten.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Reizigersvereniging Rover en Translink, het bedrijf achter de ov-chipkaart, hebben gelijk gekregen van de rechter in het kort geding tegen Kings Online, dat via twee websites ov-chipkaarten verkoopt voor hoge bedragen. Dat meldt Rover. Honderden reizigers hadden zich bij de vereniging gemeld, omdat zij tientallen euro's te veel hadden betaald voor een persoonlijke ov-chipkaart. Mensen dachten vanwege de huisstijl van de website, die leek op die van de NS en Translink, via een officiële aanbieder een bestelling te plaatsen.
30 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De advocaat van de ouders van de 11-jarige Sohani, die op 1 februari vorig jaar in Nieuwegein werd doodgestoken, wil dat de rechtbank Hamsah L. (30) tot een strafbare dader verklaart. Hij vindt dat L. naast tbs ook een celstraf moet krijgen. Volgens raadsman Sébas Diekstra heeft L. in de periode voor het misdrijf drugs gebruikt, terwijl hij wist dat dit tot psychoses kan leiden. Dat betoogde hij dinsdag tijdens de rechtszaak tegen L. bij de rechtbank in Utrecht.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De IJ-tunnel gaat vanaf de zomer van 2027 ruim een jaar dicht. De afsluiting heeft grote gevolgen voor de bereikbaarheid van Amsterdam, de regio en in het bijzonder Amsterdam-Noord, aldus de gemeente. De tunnel, die het centrum met het stadsdeel Noord verbindt, is aan groot onderhoud toe.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - De 24-jarige Signiomar D. uit Zwaag blijft vastzitten in de zaak rond Emiel den Hollander, de tweelingbroer van zangeres S10. De rechtbank heeft het verzoek om zijn voorarrest op te heffen afgewezen.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - De 22-jarige Adam el B. uit Beverwijk blijft vastzitten in de zaak rond het geweld tussen twee jeugdgroepen uit Haarlem en Beverwijk, in september vorig jaar. Dat heeft de rechtbank in Haarlem dinsdag besloten. Beelden van het geweld werden online gedeeld, waarop een vergeldingsactie volgde van een groep Haarlemmers en vijf middelbare scholen in de regio een dag de deuren sloten.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Hamzah L. (30), verdacht van het doodsteken van de 11-jarige Sohani in Nieuwegein, houdt vol dat hij destijds psychotisch was en onder invloed van wanen heeft gehandeld. L. staat dinsdag terecht bij de rechtbank in Utrecht.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die wordt verdacht van het neersteken van een leerkracht tijdens de eindmusical van een basisschool in Alblasserdam, weigert mee te werken aan een psychologisch onderzoek. Dat bleek dinsdag tijdens een zitting in de rechtbank in Rotterdam, waar Mohammed U. (45) uit Hendrik-Ido-Ambacht opnieuw niet verscheen.
3 uur geleden