Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koninklijke Horeca Nederland: krapte op arbeidsmarkt blijft

Koninklijke Horeca Nederland: krapte op arbeidsmarkt blijft

AMSTERDAM (ANP) - Horecabedrijven moeten rekening houden met aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt. De vergrijzing van de samenleving leidt tot minder beschikbare arbeidskrachten, zegt Marijke Vuik, voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland (KHN). "Een bepaalde krapte gaat er blijven."

De personeelskrapte in de horeca komt weer op het niveau van voor corona en gaat niet weg, legt Vuik uit tijdens de Horecava, de jaarlijkse horecavakbeurs in de RAI in Amsterdam. Hier hebben alle branches mee te maken, maar in de horeca komt dit nog harder aan. "Bij ons is 50 procent van de werknemers tussen de 15 en 24 jaar. Dus wij merken dit meer, omdat wij al eerder zien dat er minder jongeren zijn."

Jaarlijks ronden 8000 mensen een horecaopleiding af, terwijl er door het hoge personeelsverloop behoefte is aan ruim 100.000 extra werkenden. Zo is er een tekort aan koks in de horeca. "De piek in de krapte was twee jaar geleden en die is nu aanzienlijk minder, maar er blijft een krapte die er altijd zal blijven. Dus het is aan ons om te kijken hoe we daar richting de toekomst mee omgaan", stelt Vuik.

Kopje koffie

Sander Wouters, eigenaar van restaurant De Paddestoel in Hollandsche Rading, vertelt op de Horecava dat de kosten voor inkoop en personeel inderdaad zijn gestegen. Ook dit jaar moet hij de prijzen verhogen. Zijn gasten willen er wel voor betalen, zegt hij, maar op een gegeven moment houdt het op. "Als ik je vraag om 13 euro voor een kopje koffie doe je dat één keer en dan niet meer."

Volgens de meest recente cijfers uit 2023 werken er ruim een half miljoen mensen in de horeca in Nederland. Daarmee is de werkgelegenheid op het hoogste niveau ooit, meldt KHN. Het aantal contracten voor onbepaalde tijd neemt wel af. Nog 30 procent van de contracten was in 2023 voor onbepaalde tijd, tegenover 35 procent vijf jaar eerder. Gemiddeld werkt een werknemer in de horeca 21,5 uur per week.

Eigen zaak

Wouters vertelt dat het personeel in zijn zaak gemiddeld jong is. Zij draaien veelal kortere diensten van 4 of 5 uur, in plaats van 8 uur. Dat verklaart de restauranteigenaar onder meer door het drukke sociale leven dat zij zouden leiden.

Twee eigenaren van een café in Zuid-Holland staan zelf in hun eigen zaak en hebben daarom minder last van stijgende personeelskosten, vertellen ze. De medewerkers die ze extra in dienst hebben, kosten per uur wel meer.

Meer uit Financieel

'Superzondag' voor luchthaven Aruba: 78 vluchten gepland

ORANJESTAD (ANP) - De luchthaven van Aruba beleeft een "superzondag". Er worden naar verwachting meer dan 16.000 passagiers verwerkt. Naast de 68 aankomende en vertrekkende vluchten zijn er tien extra vluchten uit Amerika aangekondigd om passagiers te helpen die vast kwamen te zitten nadat zaterdag alle vluchten uit de VS waren geannuleerd, na de Amerikaanse aanval op Venezuela.

10 uur geleden
Vliegverkeer Griekenland hervat na urenlange opschorting

ATHENE (ANP/RTR) - Het vliegverkeer in Griekenland lijkt zondagmiddag langzaam weer op gang te komen, na een urenlange opschorting van alle aankomende en vertrekkende vluchten op Griekse luchthavens. Er was sprake van uitval van radiofrequenties, wat de gebruikelijke communicatie in het luchtverkeer lamlegde.

10 uur geleden
Ook Corendon zet extra vlucht in voor gestrande reizigers Curaçao

SCHIPHOL (ANP) - Ook Corendon zet een extra vlucht in om passagiers naar Amsterdam te vliegen die zaterdag op Curaçao zijn gestrand. Deze vertrekt maandag. De maatschappij verwacht dat alle passagiers die langer op het eiland hebben moeten blijven, mee aan boord kunnen.

11 uur geleden
KLM en TUI halen reizigers Antillen met extra vluchten op

SCHIPHOL (ANP) - KLM en TUI voeren extra vluchten uit om gestrande reizigers van de Antillen op te halen, hebben de maatschappijen zondagmiddag laten weten. Zaterdag konden meerdere vluchten naar de Caribische eilanden niet doorgaan door de ontwikkelingen in Venezuela. Inmiddels zijn de reguliere vluchten hervat. De extra vluchten zijn bedoeld voor de duizenden reizigers die zaterdag niet konden worden meegenomen.

12 uur geleden
Frankrijk komt boer tegemoet met extra controles op voedselimport

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk scherpt zijn controles op verschillende voedselimporten aan om de zorgen van boeren weg te nemen die de laatste tijd veel hebben geprotesteerd tegen een Europees vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerikaanse landen. Over deze Mercosur-overeenkomst, die nog altijd niet is getekend door Europa, is al langer veel te doen.

12 uur geleden
Oliekartel OPEC+ draait oliekraan voorlopig niet verder open

WENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ houdt in het eerste kwartaal van dit jaar vast aan zijn pauze bij het verhogen van de olieproductie. Dat hebben afgevaardigden van de olielanden, waaronder Rusland en Saudi-Arabië, zondag besloten tijdens een onlinevergadering. Tussen de landen was ook weinig discussie; het overleg duurde minder dan tien minuten.

13 uur geleden
Krant: Duitse treinen in 2025 nog vaker te laat

BERLIJN (ANP/DPA) - De inmiddels toch al beruchte slechte stiptheid van de Duitse spoorwegen is vorig jaar verder verslechterd. Slechts 60,1 procent van de langeafstandstreinen arriveerde op tijd, meldt de krant Bild am Sonntag.

13 uur geleden