Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koninklijke Horeca Nederland: krapte op arbeidsmarkt blijft

Koninklijke Horeca Nederland: krapte op arbeidsmarkt blijft

AMSTERDAM (ANP) - Horecabedrijven moeten rekening houden met aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt. De vergrijzing van de samenleving leidt tot minder beschikbare arbeidskrachten, zegt Marijke Vuik, voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland (KHN). "Een bepaalde krapte gaat er blijven."

De personeelskrapte in de horeca komt weer op het niveau van voor corona en gaat niet weg, legt Vuik uit tijdens de Horecava, de jaarlijkse horecavakbeurs in de RAI in Amsterdam. Hier hebben alle branches mee te maken, maar in de horeca komt dit nog harder aan. "Bij ons is 50 procent van de werknemers tussen de 15 en 24 jaar. Dus wij merken dit meer, omdat wij al eerder zien dat er minder jongeren zijn."

Jaarlijks ronden 8000 mensen een horecaopleiding af, terwijl er door het hoge personeelsverloop behoefte is aan ruim 100.000 extra werkenden. Zo is er een tekort aan koks in de horeca. "De piek in de krapte was twee jaar geleden en die is nu aanzienlijk minder, maar er blijft een krapte die er altijd zal blijven. Dus het is aan ons om te kijken hoe we daar richting de toekomst mee omgaan", stelt Vuik.

Kopje koffie

Sander Wouters, eigenaar van restaurant De Paddestoel in Hollandsche Rading, vertelt op de Horecava dat de kosten voor inkoop en personeel inderdaad zijn gestegen. Ook dit jaar moet hij de prijzen verhogen. Zijn gasten willen er wel voor betalen, zegt hij, maar op een gegeven moment houdt het op. "Als ik je vraag om 13 euro voor een kopje koffie doe je dat één keer en dan niet meer."

Volgens de meest recente cijfers uit 2023 werken er ruim een half miljoen mensen in de horeca in Nederland. Daarmee is de werkgelegenheid op het hoogste niveau ooit, meldt KHN. Het aantal contracten voor onbepaalde tijd neemt wel af. Nog 30 procent van de contracten was in 2023 voor onbepaalde tijd, tegenover 35 procent vijf jaar eerder. Gemiddeld werkt een werknemer in de horeca 21,5 uur per week.

Eigen zaak

Wouters vertelt dat het personeel in zijn zaak gemiddeld jong is. Zij draaien veelal kortere diensten van 4 of 5 uur, in plaats van 8 uur. Dat verklaart de restauranteigenaar onder meer door het drukke sociale leven dat zij zouden leiden.

Twee eigenaren van een café in Zuid-Holland staan zelf in hun eigen zaak en hebben daarom minder last van stijgende personeelskosten, vertellen ze. De medewerkers die ze extra in dienst hebben, kosten per uur wel meer.

Meer uit Financieel

KLM-toestel strandt in Dubai door aanvallen op Iran

DUBAI (ANP) - Door de aanvallen op Iran is er in Dubai een KLM-toestel gestrand. Dat vliegtuig was al in Dubai en zou zaterdag terugvliegen naar Nederland. Dat kan nu echter niet. De passagiers hebben van KLM een hotelovernachting aangeboden gekregen, laat een woordvoerster weten na berichtgeving door NH Nieuws.

22 minuten geleden
KLM mijdt zaterdag luchtruimen Midden-Oosten, zondag nog onbekend

SCHIPHOL (ANP) - KLM mijdt zaterdag "uit voorzorg" de luchtruimen van Iran, Irak, Israël en diverse landen rond de Perzische Golf in verband met de aanvallen op Iran. Daardoor vallen de vluchten naar Tel Aviv, Dubai, Riyad en Dammam uit. Door de onzekere situatie is het niet duidelijk wat het betekent voor de vluchten van zondag, laat de luchtvaartmaatschappij zaterdagmiddag weten.

32 minuten geleden
Tientallen Nederlandse schepen in Perzische Golf, zegt KVNR

ROTTERDAM (ANP) - In de Perzische Golf bevinden zich op dit moment "enige tientallen" schepen onder Nederlandse vlag. Dat meldt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR), die de ontwikkelingen in het Midden-Oosten na de aanvallen op Iran "nauwgezet" volgt. "De gevolgen voor de scheepvaart zijn op dit moment nog niet in te schatten", zegt Cathelijne Bouwkamp, adviseur op maritiem recht en security bij de organisatie.

2 uur geleden
Schepen in zeeën rond Iran gewaarschuwd voor mogelijke storingen

LONDEN (ANP) - De United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) heeft een waarschuwing uitgestuurd voor schepen in de zeeën rond Iran. De organisatie, die advies en coördinatie biedt op het gebied van maritieme veiligheid, stelt dat zeevarenden op moeten letten door de militaire activiteit in de regio.

2 uur geleden
Bloomberg: oliekraan OPEC+ mogelijk verder open na aanval op Iran

WENEN (ANP/AFP) - De aanvallen op Iran van zaterdag nopen oliekartel OPEC+ mogelijk om de oliekraan extra open te draaien. OPEC+ zal de mogelijkheid van een grotere verhoging van de olieproductie overwegen wanneer belangrijke leden zondag bijeenkomen, meldt persbureau Bloomberg op basis van een van de afgevaardigden bij de organisatie.

3 uur geleden
Luchtvaartmaatschappijen schrappen vluchten naar Midden-Oosten

LONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartmaatschappijen verspreid over de wereld schrappen zaterdag vluchten naar het Midden-Oosten om de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran. KLM schrapte bijvoorbeeld een vlucht naar Tel Aviv. Andere grote maatschappijen kwamen met soortgelijke maatregelen.

3 uur geleden
Huiseigenaren meer kwijt aan ozb, VEH maakt zich zorgen

AMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren zijn dit jaar gemiddeld 5,3 procent meer kwijt aan onroerendezaakbelasting (ozb), maar in sommige gemeenten kan de stijging oplopen tot tientallen procenten. Dat komt naar voren uit het jaarlijkse woonlastenonderzoek van Vereniging Eigen Huis (VEH) onder Nederlandse gemeenten. De belangenorganisatie maakt zich grote zorgen over de komende jaren.

4 uur geleden