Koninklijke Horeca Nederland: krapte op arbeidsmarkt blijft
AMSTERDAM (ANP) - Horecabedrijven moeten rekening houden met aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt. De vergrijzing van de samenleving leidt tot minder beschikbare arbeidskrachten, zegt Marijke Vuik, voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland (KHN). "Een bepaalde krapte gaat er blijven."
De personeelskrapte in de horeca komt weer op het niveau van voor corona en gaat niet weg, legt Vuik uit tijdens de Horecava, de jaarlijkse horecavakbeurs in de RAI in Amsterdam. Hier hebben alle branches mee te maken, maar in de horeca komt dit nog harder aan. "Bij ons is 50 procent van de werknemers tussen de 15 en 24 jaar. Dus wij merken dit meer, omdat wij al eerder zien dat er minder jongeren zijn."
Jaarlijks ronden 8000 mensen een horecaopleiding af, terwijl er door het hoge personeelsverloop behoefte is aan ruim 100.000 extra werkenden. Zo is er een tekort aan koks in de horeca. "De piek in de krapte was twee jaar geleden en die is nu aanzienlijk minder, maar er blijft een krapte die er altijd zal blijven. Dus het is aan ons om te kijken hoe we daar richting de toekomst mee omgaan", stelt Vuik.
Kopje koffie
Sander Wouters, eigenaar van restaurant De Paddestoel in Hollandsche Rading, vertelt op de Horecava dat de kosten voor inkoop en personeel inderdaad zijn gestegen. Ook dit jaar moet hij de prijzen verhogen. Zijn gasten willen er wel voor betalen, zegt hij, maar op een gegeven moment houdt het op. "Als ik je vraag om 13 euro voor een kopje koffie doe je dat één keer en dan niet meer."
Volgens de meest recente cijfers uit 2023 werken er ruim een half miljoen mensen in de horeca in Nederland. Daarmee is de werkgelegenheid op het hoogste niveau ooit, meldt KHN. Het aantal contracten voor onbepaalde tijd neemt wel af. Nog 30 procent van de contracten was in 2023 voor onbepaalde tijd, tegenover 35 procent vijf jaar eerder. Gemiddeld werkt een werknemer in de horeca 21,5 uur per week.
Eigen zaak
Wouters vertelt dat het personeel in zijn zaak gemiddeld jong is. Zij draaien veelal kortere diensten van 4 of 5 uur, in plaats van 8 uur. Dat verklaart de restauranteigenaar onder meer door het drukke sociale leven dat zij zouden leiden.
Twee eigenaren van een café in Zuid-Holland staan zelf in hun eigen zaak en hebben daarom minder last van stijgende personeelskosten, vertellen ze. De medewerkers die ze extra in dienst hebben, kosten per uur wel meer.
Meer uit Financieel
SÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Airbus heeft twee orders voor tientallen toestellen uit China ontvangen van in totaal 8,2 miljard dollar (ongeveer 7 miljard euro). Met de bestellingen van twee Chinese luchtvaartmaatschappijen vergroot de Europese vliegtuigbouwer zijn marktaandeel in de op een na grootste economie ter wereld.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen aan de laatste korte week van het jaar. Beleggers deden het rustig aan in de laatste dagen van het sterke beursjaar 2025. Op donderdag 1 januari blijft Wall Street de hele dag dicht, net als alle andere beurzen.
4 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Binladin International Holding Group, het bouwconcern van de familie van Osama bin Laden, is overgenomen door de Saudische overheid. De bouwsector wordt door de regering in Riyad als cruciaal gezien bij haar inspanningen om toerisme te stimuleren en de afhankelijkheid van olie-inkomsten te verminderen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van hernieuwbare energie is dit jaar met 7 procent toegenomen, becijfert platform Energieopwek.nl. Tegelijkertijd werden windmolens en zonnepanelen vaker uitgezet dan een jaar eerder. Dat gebeurt vooral wanneer er stroomoverschotten zijn. Aan elektriciteitsproductie valt dan niets te verdienen en soms zit het stroomnet op die momenten simpelweg vol.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse milieuminister Carsten Schneider pleit voor een verbod op wegwerp-e-sigaretten in het land. "Dat is mijn zeer duidelijke voorkeur", vertelde de SPD-politicus aan het Duitse persbureau dpa. "Ik ben er sterk voor."
8 uur geleden