Koninklijke DSM op Koningsdag bij duidelijke winnaars op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Speciaalchemieconcern DSM stond woensdag, op Koningsdag, bij de grootste winnaars op Beursplein 5. Het concern profiteerde van de aankondiging van een strategische samenwerking met een van 's werelds grootste makers van diergeneesmiddelen voor de productie en de verkoop van het middel Bovaer. Dat door DSM ontwikkelde voedingssupplement zorgt ervoor dat koeien veel minder methaan produceren bij het verteren van voedsel.
DSM, dat zich toelegt op voedselingrediënten en supplementen en het predicaat koninklijk heeft, sloot de sessie af met een winst van 2,5 procent. Daarmee was het overigens niet het best presterende fonds in de AEX. Die eer was weggelegd voor staalconcern ArcelorMittal dat 4,3 procent won. Ook betalingsbedrijf Adyen (plus 3 procent) presteerde net wat beter dan DSM. ING, dat ex-dividend noteerde, verloor dik 4 procent en was daarmee de sterkste daler.
Bij een aantal andere 'koninklijke fondsen' in Amsterdam was het beeld gemengd. Supermarktconcern Ahold Delhaize won 0,8 procent. Heineken verloor 1,5 procent van zijn beurswaarde. Koninklijke KPN (min 0,1 procent) en koninklijke Philips (min 0,9 procent) verloren ook. Olie- en gasconcern Shell (plus 0,7 procent) stond juist bij de winnaars. Door de verhuizing van het hoofdkantoor naar Londen verloor Shell onlangs zijn koninklijke stempel.
Slot
De AEX-index op Beursplein 5 sloot de sessie met een winst van 0,1 procent op 696,35 punten. De MidKap steeg 0,5 procent tot 1037,24 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,6 procent. Handelaren verwerkten de eerdere stevige koersverliezen op Wall Street en de Russische beslissing om Polen en Bulgarije geen gas meer te leveren. Dat wordt gezien als een stevige escalatie door Moskou.
Deutsche Bank, de grootste bank van Duitsland, boekte meer winst dan verwacht, maar werd bijna 7 procent lager gezet in Frankfurt. De bank heeft zijn Russische kredietportefeuille afgelopen kwartaal verder afgebouwd. Mercedes-Benz steeg 1,2 procent dankzij sterke resultaten van het Duitse autoconcern. Sportmerk Puma verloor dik 2 procent ondanks een forse stijging van de omzet en winst.
De euro was 1,0551 dollar waard, tegen 1,0661 dollar een dag eerder, het laagste niveau in jaren. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 101,04 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 104,52 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.
5 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
9 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.
10 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
11 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.
12 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
1 dag geleden