Koningspaar ziet boerenprotesten tijdens streekbezoek Gelderland
DEN HAAG (ANP) - Langs de route van het streekbezoek dat koning Willem-Alexander en koningin Máxima donderdag brengen aan de Gelderse Vallei staan enkele protestborden van boeren. Tussen Scherpenzeel en Barneveld zijn de teksten 'no farmers, no food', 'ik ben boer, ik blijf boer' en 'wij bleiven' te lezen. In de dorpen onderweg wordt het paar enthousiast onthaald door de bewoners.
Het is niet de eerste keer dat het koningspaar tijdens een bezoek aan de provincie te maken krijgt met boerenprotesten. Tijdens het streekbezoek aan de Peel in Noord-Brabant een jaar geleden sprak de koning met een handjevol demonstranten langs de weg. "We hopen op een goede discussie. We weten wat de problematiek is en we gaan erover praten", zei de koning toen. De omstanders leken blij verrast dat het paar even kwam praten.
Donderdag is het paar aan de regionale rondreis begonnen in Nijkerk. Na stops in Barneveld, Scherpenzeel, Bennekom en Ede eindigen ze in Wageningen. De rode draad tijdens het bezoek zijn veranderingen in de streek. In de Gelderse Vallei zijn veel boerenbedrijven gevestigd die te maken hebben met de stikstofproblematiek.
Streekbezoek
Het koningspaar heeft Nijkerk en de pluimveesector in Barneveld al bezocht. In Scherpenzeel spreken zij donderdagmiddag met vrijwilligers van diverse initiatieven en in Ede bezoeken ze de nieuwbouwwoningen op het voormalige ENKA-terrein. In Bennekom gaan ze langs bij DVO, een van de grootste korfbalverenigingen van Nederland. Het bezoek wordt afgesloten bij een sociëteit van een studentenvereniging in Wageningen, waar gesproken wordt over de voedselproductie van de toekomst.
Het streekbezoek is het eerste officiële werkbezoek dat het koningspaar aflegt na de zomervakantie. Koningin Máxima was maandag en dinsdag voor de VN in New York en koning Willem-Alexander bracht woensdag een werkbezoek aan de douane in Vlissingen. Afgelopen weekend waren ze ook samen met de prinsessen Alexia en Amalia bij de Dutch Grand Prix in Zandvoort, maar dat was privé en gold niet als een officieel bezoek.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Nationale Politie heeft de kritische blik van Bits of Freedom gebruikt om de werkwijze aan te passen. Dat zei plaatsvervangend korpschef Wilbert Paulissen in een videoboodschap bij de uitreiking van de Big Brother Awards, de 'prijs' voor de grootste privacyschenders van 2025.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst belooft algoritmes op een meer verantwoorde manier toe te passen, na hiervoor te zijn berispt met een Big Brother Award. Maar de organisatie kan volgens een woordvoerder niet zonder algoritmes om miljarden euro's aan belastinginkomsten te kunnen controleren. "Wij gebruiken algoritmes en zullen die blijven gebruiken."
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Om te komen tot gezonde en schimmelvrije woningen voor alle Amsterdammers, is steun van het Rijk nodig. Dat schrijft woonwethouder Zita Pels aan de gemeenteraad.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 39-jarige Bob ter H., die wordt verdacht van het bedreigen van zanger Douwe Bob, is opnieuw opgepakt. De man was in afwachting van zijn strafzaak vrijgelaten, maar heeft de voorwaarden die daaraan waren verbonden overtreden. Dat bevestigt zijn advocaat Willem van Vliet na berichtgeving door het AD.
14 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Vier van de vijf verdachten in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, mogen de inhoudelijke behandeling van de strafzaak in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden aan het einde van de derde inleidende zitting laten weten, waarna applaus in de zittingszaal klonk.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 31-jarige Amsterdammer is dinsdag aangehouden voor het versturen van drugs via de post. Zijn voorarrest is vrijdag verlengd met twee weken, meldt het Openbaar Ministerie. De man zou zeker acht pakketten met in totaal ruim drie kilo harddrugs hebben verstuurd.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd) adviseert ouders en organisaties om kinderen voorlopig niet met speelzand te laten spelen, omdat er mogelijk te veel asbest in zit. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de VVD-bewindsvrouw dat ze een advies van meerdere deskundigen en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit onderschrijft.
15 uur geleden