Koningspaar begint in Stockholm aan staatsbezoek Zweden
STOCKHOLM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima beginnen dinsdag aan hun driedaagse staatsbezoek aan Zweden. Het paar begint in de hoofdstad Stockholm en bezoekt de laatste dag, donderdag, Göteborg.
Het bezoek staat in het teken van de goede betrekkingen tussen beide landen en de samenwerking voor een groener en economisch sterker Europa. Dinsdagochtend wordt het paar op het vliegveld van Stockholm ontvangen door kroonprinses Victoria en haar man Daniel. Later ontmoet het paar ook koning Carl Gustaf en koningin Silvia op het koninklijk paleis.
Het bezoeken van Göteborg lijkt een logische keuze, want de stad heeft veel Nederlandse invloeden. In 1621 werd de stad gesticht en voor het opbouwen ervan werd de hulp van onder anderen Hollanders ingeschakeld. Lange tijd vormden Hollanders het stadsbestuur en werd de Nederlandse taal - naast Zweeds - officieel erkend.
Tijdens het staatsbezoek wordt het koningspaar begeleid door minister Hoekstra van Buitenlandse Zaken, minister Ollongren van Defensie, minister Dijkgraaf van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en staatssecretaris Heijnen van Infrastructuur en Waterstaat. Op de planning staan onder meer een bezoek aan Volvo Trucks, Lindholmen Science Park en het Vasamuseum.
De laatste keer dat Nederland een staatsbezoek aan Zweden bracht, was in 1987 door toenmalig koningin Beatrix. In 2009 brachten koning Carl Gustaf en koningin Silvia een bezoek aan Nederland.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Tegenover de Russische ambassade in Den Haag is een plaquette geplaatst voor de Russische oppositieleider Aleksej Navalny, die vorig jaar overleed. De Haagse wethouder Robert Barker heeft die zaterdag onthuld, samen met de weduwe van de dissident. Het plaatje is op een bank geschroefd. In het Nederlands, Engels en Russisch staat erop: "Aleksej Navalny (1976-2024), gestorven voor vrijheid".
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kick Out Zwarte Piet (KOZP) wil op 15 november demonstreren tegen te zwart geschminkte pieten bij de sinterklaasintochten in het Zeeuwse Yerseke en op Texel. De organisatie, die dit jaar voor het laatst actief is, zegt dat daar nog steeds zwarte pieten aanwezig zijn en pleit voor een racismevrije sinterklaasintocht.
15 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Door een grote brand bij een autorecyclingbedrijf in Leeuwarden zijn zaterdagochtend meerdere voertuigen beschadigd. Volgens de veiligheidsregio hebben ongeveer twintig auto's in brand gestaan. Inmiddels zijn alle auto's geblust.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Joost Prinsen wordt zaterdag in meerdere rouwadvertenties en in diverse kranten herdacht door bekenden en oud-collega's. De acteur en presentator overleed maandag op 83-jarige leeftijd.
17 uur geledenHELMOND (ANP) - Bij een steekpartij in een woning aan de Peelhof in het Noord-Brabantse Helmond zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee personen gewond geraakt. Het gaat om een man en een vrouw, meldt de politie. Het incident vond rond 02.30 uur plaats.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een groot deel van het land, behalve in het westen, komt in de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdagochtend plaatselijk dichte mist voor. Het KNMI heeft daarom voor alle provincies, behalve Limburg, Zeeland en Zuid- en Noord-Holland, code geel afgekondigd. De waarschuwing geldt tot 11.00 uur.
1 dag geledenTERNEUZEN (ANP) - In de haven van het Zeeuwse Terneuzen is vrijdagavond brand uitgebroken op een schip. De brandweer heeft opgeschaald en is met drie blusvoertuigen en een hoogwerker aanwezig. Ook zetten brandweerlieden een speciaal blussysteem in dat werkt met ultrahoge druk om het vuur onder controle te krijgen.
1 dag geleden