Koningin Elizabeth viert zeldzaam jubileum: 70 jaar op de troon
LONDEN (ANP) - Koningin Elizabeth zit zondag precies zeventig jaar op de Britse troon. Een bijzondere mijlpaal, want de 95-jarige Elizabeth is de enige nog regerende vorst die het platina jubileum heeft bereikt.
Elizabeth werd koningin toen ze 25 was. Dat gebeurde na het overlijden van haar vader, de 56-jarige koning George VI, op 6 februari 1952. Het nieuws kreeg Elizabeth te horen toen ze met haar man Philip in Kenia was. Haar kroning volgde een jaar later, op 2 juni 1953. Sindsdien werd Elizabeth gezien als een vooruitstrevende vorst die zowel kennis van de geschiedenis had als een moderne blik op de zaken om haar heen.
Normaliter laat Elizabeth zich op de sterfdag van haar vader niet zien in het openbaar. Dat zal dit jaar naar verluidt ook zo zijn, ondanks het bijzondere jubileum. Haar openbare agenda is zondag leeg.
Viering
In juni wordt haar jubileum echter wel gevierd. Vier dagen lang worden concerten en feesten georganiseerd. Ook wordt een militaire parade gehouden. De festiviteiten beginnen op donderdag 2 juni, met de Trooping the Colour, de jaarlijkse parade ter ere van de verjaardag van de Queen. Ook zullen die dag door het hele Verenigd Koninkrijk en de hoofdsteden van de Gemenebestlanden bakens worden verlicht om het jubileum te markeren. Op 4 juni zendt de BBC vanaf Buckingham Palace een speciaal liveconcert uit, waar "een aantal van 's werelds grootste sterren" het jubileum zullen meevieren.
De koningin heeft een roerig jaar achter de rug. In april overleed haar man, prins Philip. In eerste instantie pakte ze vrij kort na zijn overlijden haar werk weer op, maar niet lang daarna moest Elizabeth om onbekende redenen naar het ziekenhuis en adviseerden haar artsen om het rustiger aan te doen. Ook legden haar kleinzoon prins Harry en zijn vrouw Meghan in 2021 officieel hun koninklijke rollen en taken neer en begon een Amerikaanse vrouw een rechtszaak tegen haar zoon prins Andrew die zij beschuldigt van seksueel misbruik.
Elizabeth is niet de eerste vorst ooit die zeventig jaar op de troon zit. De Franse koning Louis XIV (72 jaar), de Thaise koning Bhumibol Adulyadej (70 jaar) en Johann II, de prins van Liechtenstein (70 jaar), gingen haar voor.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.
1 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP) - Bij de grootschalige demonstratie tegen de oprichting van een nieuwe jongerentak van de AfD afgelopen zaterdag in het Duitse Gießen, zijn meer dan vijftig politieagenten gewond geraakt. Dat zegt de Hessense deelstaatminister Roman Poseck maandag tijdens een persconferentie over de onlusten.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog denkt alleen aan de belangen van Israël wanneer hij het gratieverzoek van premier Benjamin Netanyahu in overweging neemt. Dat zei de president maandag in een verklaring.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - Dat de NAVO nadenkt over preventieve cyberaanvallen en ander proactiever optreden tegen bijvoorbeeld Russische hackers is "extreem onverantwoordelijk", vindt Rusland. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken hekelt uitlatingen daarover van de voorzitter van de legerchefs van de NAVO-landen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De negentien EU-landen die een lening krijgen van de Europese Commissie voor extra investeringen in defensie, hebben allemaal hun nationale plannen ingediend. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag bekendgemaakt op X.
4 uur geleden