Koningin Elizabeth viert zeldzaam jubileum: 70 jaar op de troon
LONDEN (ANP) - Koningin Elizabeth zit zondag precies zeventig jaar op de Britse troon. Een bijzondere mijlpaal, want de 95-jarige Elizabeth is de enige nog regerende vorst die het platina jubileum heeft bereikt.
Elizabeth werd koningin toen ze 25 was. Dat gebeurde na het overlijden van haar vader, de 56-jarige koning George VI, op 6 februari 1952. Het nieuws kreeg Elizabeth te horen toen ze met haar man Philip in Kenia was. Haar kroning volgde een jaar later, op 2 juni 1953. Sindsdien werd Elizabeth gezien als een vooruitstrevende vorst die zowel kennis van de geschiedenis had als een moderne blik op de zaken om haar heen.
Normaliter laat Elizabeth zich op de sterfdag van haar vader niet zien in het openbaar. Dat zal dit jaar naar verluidt ook zo zijn, ondanks het bijzondere jubileum. Haar openbare agenda is zondag leeg.
Viering
In juni wordt haar jubileum echter wel gevierd. Vier dagen lang worden concerten en feesten georganiseerd. Ook wordt een militaire parade gehouden. De festiviteiten beginnen op donderdag 2 juni, met de Trooping the Colour, de jaarlijkse parade ter ere van de verjaardag van de Queen. Ook zullen die dag door het hele Verenigd Koninkrijk en de hoofdsteden van de Gemenebestlanden bakens worden verlicht om het jubileum te markeren. Op 4 juni zendt de BBC vanaf Buckingham Palace een speciaal liveconcert uit, waar "een aantal van 's werelds grootste sterren" het jubileum zullen meevieren.
De koningin heeft een roerig jaar achter de rug. In april overleed haar man, prins Philip. In eerste instantie pakte ze vrij kort na zijn overlijden haar werk weer op, maar niet lang daarna moest Elizabeth om onbekende redenen naar het ziekenhuis en adviseerden haar artsen om het rustiger aan te doen. Ook legden haar kleinzoon prins Harry en zijn vrouw Meghan in 2021 officieel hun koninklijke rollen en taken neer en begon een Amerikaanse vrouw een rechtszaak tegen haar zoon prins Andrew die zij beschuldigt van seksueel misbruik.
Elizabeth is niet de eerste vorst ooit die zeventig jaar op de troon zit. De Franse koning Louis XIV (72 jaar), de Thaise koning Bhumibol Adulyadej (70 jaar) en Johann II, de prins van Liechtenstein (70 jaar), gingen haar voor.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een waterlekkage vorige maand heeft honderden boeken beschadigd op de afdeling Egyptische oudheid van het Louvre in Parijs. Volgens adjunct-directeur Francis Steinbock van het Franse museum gaat het om "boeken die door egyptologen worden geraadpleegd".
43 minuten geledenCOTONOU (ANP/RTR/AFP) - Een woordvoerder van de regering in Benin zegt dat veertien mensen zijn opgepakt voor de couppoging, die volgens de autoriteiten is mislukt. Militairen claimden eerder op nationale televisie dat ze de macht in het West-Afrikaanse land hadden overgenomen, maar de regering ontkent dat.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.
4 uur geledenKALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.
6 uur geledenCOTONOU (ANP/AFP/RTR) - Militairen in het West-Afrikaanse Benin hebben op de staatstelevisie gezegd dat ze president Patrice Talon hebben afgezet. De 67-jarige zakenman en politicus Talon werd in 2016 tot president gekozen. Hij zou in april volgend jaar afstand doen van de macht. Volgens ministers is de poging tot staatsgreep mislukt.
7 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Het gevaar van de bosbranden in het zuidoosten van Australië is volgens de autoriteiten afgenomen. De brandweer liet weten dat de bosbranden niet langer een gevaar zijn voor bewoners.
8 uur geleden